Home Najdôležitejšie Chceš divokú kartu? Zaplať! Bosniansky tréner dostal trest za korupčné praktiky

Chceš divokú kartu? Zaplať! Bosniansky tréner dostal trest za korupčné praktiky

by Roderik Pastier

LONDÝN – Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť tenistu (ITIA) dotiahla do zdarného konca ďalší prípad. Na prvý pohľad ide o jednoduchú a jasnú záležitosť, ale usvedčiť bosnianskeho trénera Roberta Biletiča z korupčného jednania bolo dosť zložité. Nakoniec sa však podarilo jeho machinácie s divokými kartami preukázať.


Biletič, ktorý sa venuje predovšetkým trénovaniu, dostal v roku 2021 možnosť v úlohe turnajového riaditeľa riadiť jeden bosniansky turnaj ITF mužov v Kiseljaku. Na turnaj dotovaný čiastkou 25 tisíc dolárov mal právomoc udeľovať napríklad divoké karty, na čom sa chcel napakovať.

Podľa dostupných informácií zavolal nemenovanému bosnianskemu tenistovi, ktorému ponúkol na akciu v Kiseljaku divokú kartu. Musel za ňu však zaplatiť. Podľa ITIA hráč ponuku odmietol a okamžite kontaktoval zástupcu agentúry, aby ich informoval o nekalých praktikách.

Keďže však okrem svedectva neexistoval žiadny dôkaz, vyšetrovanie celej kauzy zabralo veľa času. ITIA postupne odhaľovala, že Biletič skutočne porušil pravidlá Antikorupčného tenisového programu a v marci tohto roku ho mohla konečne provizórne suspendovať.

Prípad rozhodovala nezávislá sudkyňa Diana Tešičová, ktorá bola k Biletičovi pomerne zhovievavá. Udelila mu totiž suspendáciu iba na pol roka a pokutu vo výške tisíc dolárov za snahu o získanie úplatku.

Zástupcovia ITIA sa proti rozsudku odvolávať nebudú. Keďže sa suspendácia počíta spätne k dátumu, kedy bol udelený provizórny zákaz činnosti, znamená to, že Biletič nesmie do polovice septembra tohto roku vykonávať žiadnu prácu v tenisovom prostredí a nesmie ani navštevovať žiadne oficiálne turnaje organizované pod hlavičkou medzinárodných či národných federácií.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

one − 1 =