Home Najdôležitejšie Atraktívny duel na domácej pôde: Slovenky spoznali súpera v boji o finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej

Atraktívny duel na domácej pôde: Slovenky spoznali súpera v boji o finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej

by Majo Malinovský
Matej Lipták, Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Kužmová, Rebecca Šramková, Renáta Jamrichová, Tereza Mihalíková, Slovensko, Billie Jean King Cup

GLASGOW – Slovenské tenistky zabojujú o budúcoročný finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej doma proti Taliansku. Rozhodol o tom žreb v Glasgowe, počas ktorého figurovali medzi nasadenými tímami. Hrať sa bude 14.-15. apríla 2023, postup si zaistia víťazi deviatich kvalifikačných duelov.


Protagonistky nedeľňajšieho glasgowského finále Austrálčanky a Švajčiarky majú účasť zabezpečenú automaticky. Dvanáste miesto bude patriť hostiteľskej krajine finálového turnaja 2023, pokiaľ sa ešte nekvalifikovala. V opačnom prípade voľnú kartu udelia tímu, ktorý sa priamo nekvalifikoval.

Slovenky obsadili v Glasgowe 5.-8. miesto. Po prehre s Austráliou 1:2 zdolali Belgicko 2:1 a v B-skupine skončili druhé za oceánskym družstvom. Žreb im okrem Talianska mohol určiť za súpera Rakúsko, Belgicko, Brazíliu, Veľkú Britániu, Mexiko, Poľsko, Slovinsko alebo Ukrajinu.

S Taliankami má slovenský tím priaznivú bilanciu 2:0. Vo februári 2017 ho zdolal 3:2 na antuke vo Forli. V novembri 2002 nad ním zvíťazil na finálovom turnaji v  Maspalomase a po triumfe nad domácim Španielskom napokon získal cennú trofej.

“Veľmi sa teším, že po dlhšom čase budeme hrať opäť zápas u nás doma. Je to výborné kvôli fanúšikom ak kvôli babám, ktoré milujú takéto zápasy. Myslím, že nám pridelil veľmi atraktívneho súpera z tenisovo silnej krajiny. Talianky majú vo svojom strede päť hráčok z prvej stovky. Nemajú tenistku, ktorá by patrila do Top 10 či prvej 20-ky, ale majú veľmi vyrovnaný tím. Niektoré hráčky sú dobré na antuke, iné na harde. Každopádne bude veľmi dôležité vybrať správny povrch. Je to pre nás určite veľká výzva. Teší ma, že nás budú môcť prísť povzbudiť  fanúšikovia, ktorí boli vždy našou oporou,” uviedol pre TASR slovenský kapitán Matej Lipták.  Generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku potešilo, že zverenky kapitána Mateja Liptáka nastúpia v apríli doma. “Je skvelé, že budeme hrať pred našimi fanúšikmi. Osobne som si želal domáci duel s Mexičankami, Talianky sú však veľmi atraktívny súper. Majú päť hráčok v elitnej svetovej stovke rebríčka WTA a budú papierové favoritky. Verím však, že naše dievčatá zabojujú a postúpia po tretí raz za sebou na finálový turnaj. O povrchu rozhodnú hráčky po porade s kapitánom. Talianky sú však výborné antukárky, takže pravdepodobne zvolíme hard,” uviedol Moška.

Teší sa aj Kužmová

Aj Viktória Kužmová sa teší, že Slovenky budú mať za sebou domáce publikum: “Myslím si, že sme pri žrebe nemali veľmi na výber. Všetky tímy sú silné. Taliansko je veľmi dobrý tím, ktorý aj v Glasgowe ukázal, že môže hrať s každým vyrovnanú partiu. Domáce prostredie a slovenskí fanúšikovia sú určite výhodou, ktorá nás bude hnať vpred,” povedala slovenská dvojka pre oficiálnu webovú stránku Slovenského tenisového zväzu.

Talianskou jednotkou je momentálne Martina Trevisanová, ktorá figuruje v rebríčku WTA na 28. mieste. Lucia Bronzettiová je 56., Jasmine Paoliniová 59. Elisabetta Cocciarettová 65. a Camila Giorgiová 67. Na tohtoročnom finálovom turnaji sa Taliankam nedarilo, keď v A-skupine prehrali so Švajčiarskom aj Kanadou 0:3.  žreb kvalifikácie o postup na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej (14.-15. apríla 2023):

Španielsko – Mexiko
Ukrajina – Česko
Veľká Británia – Francúzsko
Kanada – Belgicko
USA – Rakúsko
SLOVENSKO – Taliansko
Nemecko – Brazília
Kazachstan – Poľsko
Rumunsko – Slovinsko

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 + 6 =