Home BTZ Aj svetová trojka a wimbledonská šampiónka to dobre vie: Tenisové kempy na svetovej úrovni máme aj na Slovensku!

Aj svetová trojka a wimbledonská šampiónka to dobre vie: Tenisové kempy na svetovej úrovni máme aj na Slovensku!

by Igor Uher
Love4Tennis

BRATISLAVA – Viete, čo majú finalistky prestížneho podujatia WTA v Ríme Jelena Rybakinová a Anhelina Kalininová spoločné?


Zainteresovaní fanúšikovia to dobre vedia a ostatným ponúkame jednoduchú odpoveď, obidve sa v letnej sezóne pripravujú na Slovensku. Prečo by letné tenisové kempy mali byť v programe každého hráča?

Love4Tennis
(Foto: Love4Tennis)

Možno ste ani netušili, že slovenské akadémie využívajú k príprave viacerí špičkoví tenisti z celého sveta. Akadémiu Love4Tennis okrem iných pravidelne navštevujú národné tímy Izraela, Nórska, alebo tenisové kluby z Číny. Každoročne prejde bránami areálu na Turbínovej ulici viac ako 150 hráčov najrôznejších vekových kategórií. O tom, prečo práve táto bratislavská akadémia je tak vyhľadávaným miestom pre tenisové kempy, sme sa porozprávali s hlavným trénerom dospelých v akadémii Love4Tennis Jánom Stančíkom.Na akom princípe fungujú kempy pre tenistov, ktoré organizujete vo vašej akadémii?

“Pre nás je najdôležitejší individuálny prístup ku každému jednému hráčovi. Na začiatku  kempu pridelíme hráčovi skúseného tenisového trénera, ktorý s ním absolvuje väčšinu tréningov. Tréner zanalyzuje s hráčom jeho hru, stanovia si tréningové ciele, ktoré by mal hráč dosiahnuť počas kempu a samozrejmosťou sú odporúčania do budúcna. Tréningový proces je vedený jedinečnou L4T metódou, ktorá je založená na vytvorení vlastného herného prejavu hráča.

Okrem toho sa v našej akadémii nový hráč stretne s tenistami, ktorí figurujú v medzinárodných rebríčkoch vo všetkých vekových kategóriách, takže kvalitné sparingy sú u nás samozrejmosťou.”

Akým spôsobom zaraďujete záujemcov do tréningových skupín?

“Hráči k nám chodia na rôzne dlhé obdobie. Niektorí len na jeden týždeň, iní na dva, alebo dokonca aj na niekoľko mesiacov. V prvý deň po zoznámení a predstavení akadémie absolvuje hráč individuálny tréning, kde si otestujeme jeho výkonnosť. Následne ho zaradíme do vhodnej tréningovej skupiny, aby mal vyrovnané sparingy a mohol tak čo najrýchlejšie napredovať.”

Čo nasleduje?

“Vybraný tréner sa mu venuje počas celého kempu, aby bola zabezpečená systémovosť prípravy. Po vykonaní vstupnej analýzy si stanovíme ciele, na ktorých budú spolu v priebehu kempu pracovať.

Hráč má samozrejme k dispozícii komplexné služby, ktoré akadémia ponúka. Tréningový program okrem tenisových obsahuje aj kondičné tréningy, strečing, kompenzačné cvičenia, fyzio, masáže a v prípade potreby aj športového psychológa.

Pre mnohých hráčov je takýto komplexný tréningový program úplne novou skúsenosťou, kde si môžu na vlastnej koži vyskúšať ako trénujú profesionálni hráči, ktorých sledujú v televízii.”Takže, ak sa rodič spýta, prečo by malo jeho dieťa navštevovať práve túto akadémiu, čo odpoviete?  

“Tréningový kemp môže byť pre mladého tenistu perfektným impulzom do ďalšej tréningovej práce. Hráči pracujú s našimi hlavnými trénermi, ktorí im poskytnú iný pohľad na ich hru, stanovia ciele pre zlepšenie a takisto ponúknu hráčovi a rodičom cenné odporúčania na čom, ako a v akých objemoch v budúcnosti pracovať. Na vlastnej koži si vyskúšajú náročnosť komplexnej prípravy, ktorá im mnohokrát odhalí ich nedostatky.

Významným benefitom tenisových kempov v Love4Tennis je možnosť porovnania vlastnej výkonnosti s našimi hráčmi, ako napríklad Zangarom Nurlanulyom, Richardom Križanom a ďalšími, ktorí patria v rôznych vekových kategóriách medzi najlepších v Európe.

Pridanou hodnotou pre hráčov je aj možnosť stretnúť špičkových svetových hráčov ako napríklad Filipa Poláška, Jelenu Rybakinovú, Anhelinu Kalininovú alebo Iľja Marčrenka. Môžu vidieť ako sa u nás títo profesionálni hráči pripravujú, čo konkrétne trénujú, zblízka si môžu pozrieť detaily techniky ich úderov, intenzitu ich tréningov, nácvik jednotlivých herných situácií, ako aj ich prístup k samotnému tréningu. Spolu s profesionálnymi trénermi akadémie a komplexným tréningovým programom to na každého hráča pôsobí veľmi motivujúco.”

Love4Tennis
(Foto: Love4Tennis)

Koľkých hráčov má na starosti jeden tréner?

“Z pohľadu individuálneho prístupu je dôležité, aby jeden tréner mal u nás na starosti maximálne piatich hráčov. Preto sú aj tréningové skupiny, ktoré vytvárame výkonnostne homogénne, aby všetci jej členovia mohli mať plnohodnotný sparing na kvalitatívne rovnakej úrovni. Väčšina tréningov prebieha vo dvojici s jedným trénerom. Inak povedané, u nás určite neuvidíte masové tréningy, napríklad so šiestimi hráčmi na dvorci.”

Máte aj vlastných kmeňových hráčov?

“V Akadémii Love4Tennis trénuje viac ako 80 detí do desať rokov. Zároveň máme približne 60 hráčov nad desať rokov vo všetkých vekových kategóriách, ktorí sa u nás pripravujú nepretržite celoročne. To je zároveň dôvod, prečo nám nerobí problém kedykoľvek včleniť nového hráča do akejkoľvek skupiny, ktorá zodpovedá jeho výkonnosti.”

Love4Tennis, Isabella Gróf
Isabella Gróf s trofejami za singla aj debla (Foto: Love4Tennis)

Čo by ste na záver hráčom a rodičom odporučili?

“Tenisové kempy sú skvelým impulzom pre všetkých hráčov a preto ich vrelo odporúčam pravidelne zaradiť do tréningového plánu každého hráča v priebehu roka. Pokiaľ chcete posunúť svoju hru na vyšší level, prísť môžete kedykoľvek, či už iba na pár dní, týždňov, alebo aj na celé mesiace.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

fourteen − 1 =