Medzi najlepšími na starom kontinente: Love4Tennis – Dominika Cibulkova Academy otvára brány svojej prípravky

by Igor Uher
Love4tennis, Akadémia Dominiky Cibulkovej, Deti

BRATISLAVA – S príchodom letnej sezóny ožíva klubový život, ktorého nerozlučnou súčasťou sú aj nábory pre tie deti, ktoré chcú vyskúšať svoje prvé tenisové kroky.


Jednou z najväčších prípraviek s profesionálnym trénerským zázemím, ktorou každoročne prejdú desiatky a desiatky nových budúcich šampiónov, je aj Detská tenisová akadémia Dominiky Cibulkovej.

Love4tennis, Akadémia Dominiky Cibulkovej, Deti
(Foto: Love4tennis – Tony Štefunko)

Love4Tennis – Dominika Cibulkova Academy bola založená v roku 2006 a jej funkcionári o nej hrdo tvrdia, že patrí medzi najlepšie na starom kontinente. A zoznam  hviezd, ktoré prešli jej bránami, im dáva za pravdu. Počas svojho pôsobenia využívali jej služby mnohí profesionálni hráči, akými sú napríklad jeden z najlepších svetových deblistov Filip Polášek, vlaňajšia wimbledonská šampiónka Jelena Rybakinová, dlhoročný daviscupový reprezentant Lukáš Lacko, ale aj Kristína Kučová, Iľja Marčenko a mnohí ďalší. O niektorých aspektoch prípravy najmenších adeptov s raketou v ruke sme sa pozhovárali so šéftrénerom tenisovej prípravky – Mgr. Karolom Szimandelom.



Aké výhody má u detí kolektívny tréning oproti individuálnemu?

„V našej akadémii LOVE4TENNIS trénujú deti v prípravke väčšinou v štvorčlenných až šesťčlenných skupinkách. Pre deti v tomto veku je dôležité, aby neboli na kurte sami. Aby sa mohli navzájom porovnávať a súťažiť. Výhodou kolektívneho tréningu je možnosť zaradenia rôznych pohybových hier, alebo štafiet zameraných na rozvoj koordinačných schopností. V skupine sa vytvárajú kamarátstva, vyvíja sa prirodzená súťaživosť a pozitívny vzťah k športovaniu, čo je dobrým základom na to, aby deti vydržali pri tomto športe čo najdlhšie.“

Love4tennis, Akadémia Dominiky Cibulkovej, Deti
(Foto: Love4tennis – Tony Štefunko)

Nejde hravá forma tréningu u detí na úkor jeho kvality?

„V tomto veku sa zameriavame hlavne na rozvoj všeobecných pohybových schopností a tie sa najlepšie rozvíjajú hravou a súťaživou formou. Dbáme na to, aby sa deti počas tréningu cítili dobre a na tenis chodili s radosťou. Samotnej technike úderov venujeme z celej tréningovej jednotky 15 až 20 minút. Pri jej nácviku sa snažíme postupne viesť deti ku koncentrácii a preto tieto činnosti striedame.“

Prečo je pre deti v prípravke dôležitý rozvoj koordinačných schopností?

„Úroveň koordinačných schopností u detí určuje, ako rýchlo dokážu reagovať na rozličné signály, napríklad na pohybujúcu sa tenisovú loptičku. Ako presne a rýchlo uskutočniť pohyb, prispôsobiť sa meniacim sa situáciám a novým pohybovým úlohám. Alebo orientovať sa v priestore a v čase. Tieto zručnosti sú v tenise mimoriadne dôležitým faktorom a preto sa musíme venovať ich rozvoju už od útleho detstva.“

Akou formou dokážete motivovať deti počas tréningu tak, aby sa neustále zlepšovali?

„Pri rozvoji všeobecných pohybových zručností, ktoré sa získavajú hravou formou, nepotrebujeme deti extra motivovať, lebo sú v tomto veku prirodzene súťaživé a všetky aktivity robia naplno. Motiváciu potrebujú hlavne pri tenisovom drile a sústredení. Aj v tejto fáze tréningu vieme využiť hravú formu. Rátame správne prehodené lopty cez sieť, neskôr počet dobrých úderov v jednej výmene s trénerom, či počet dobrých úderov detí pri hre.“



Čím ich motivujete k tomu, aby aj po absolvovaní prípravky pokračovali v tréningovom procese?

„Našim hlavným cieľom je, aby po absolvovaní prípravky dosiahol čo najväčší počet detí takú úroveň tenisových zručností, ktorá by im umožnila zahrať si vzájomný zápas. Veľkosť ihriska a lopty sú samozrejme prispôsobené ich veku. Motiváciou k ďalšiemu napredovaniu je aj možnosť štartovať na turnaji, ktorý organizujeme v našej akadémii, kde si môžu deti navzájom zmerať svoje sily. Ďalšou motiváciou je možnosť účasti na veľkom turnaji, ktorý pre túto vekovú kategóriu organizuje STZ. Ak deti dosiahnu po ukončení prípravky takú úroveň, ktorá im umožní účasť na prvých turnajoch, je veľká pravdepodobnosť, že ostanú pri tenise aj naďalej.“

Love4tennis, Akadémia Dominiky Cibulkovej, Deti
(Foto: Love4tennis – Tony Štefunko)

Evidujete u rodičov záujem na tom, aby ich deti pokračovali po absolvovaní prípravky v tréningovom procese?

„Ak deti chodia na tréning s radosťou a po skončení prípravky postupne dosiahnu takú úroveň, ktorá im umožní zúčastniť sa na turnaji, tak záujem vychádza najmä od samotných detí a väčšina rodičov ich samozrejme podporuje.“

Neodrádza ich ani finančná náročnosť tenisovej prípravy?

„Vieme, že tenis nie je lacný šport. Neznamená to však, že po skončení prípravky musí dieťa prejsť len na individuálne hodiny. Pokračovať môže v menších skupinách, ktoré nie sú až tak finančne náročné ako individuálne hodiny.“

Koľko detí u vás ročne absolvuje detskú prípravku?

„V akadémii LOVE4TENNIS máme momentálne približne 80 detí do 10 rokov, ktoré trénujú pravidelne počas celého roka. Deti do tréningových skupín rozdeľujeme podľa veku a výkonnosti. Naša akadémia pôsobí v dvoch bratislavských tenisových centrách na Turbínovej ulici v Novom Meste a na Tematínskej ulici v Petržalke. Hlavnou úlohou detskej a tenisovej akadémie je zabezpečenie komplexného vývoja hráča od 5 rokov až po vstup medzi profesionálov. Aj preto je celý tréningový proces pod dohľadom profesionálnych trénerov.“



Tréningové programy pre deti, ktoré s tenisom začínajú

„Pre deti, ktoré s tenisom iba začínajú, ponúka akadémia skupinové tréningy, ktoré sa uskutočňujú 1-2x týždenne každý utorok a štvrtok poobede. Tenisové tréningy sú určené najmä pre deti od 5 do 6 rokov. V prípade, ak by sa deti chceli venovať tenisu ako voľnočasovému krúžku, je možné v skupinových tréningoch pokračovať až do 8 rokov.“

Love4tennis, Akadémia Dominiky Cibulkovej, Deti
(Foto: Love4tennis – Tony Štefunko)

Skupinové tréningy sú zamerané na:

zoznámenie s tenisovou loptou a raketou
naučenie sa správnej rozcvičky
hádzanie a chytanie loptičky
behanie v rôznych súťažiach
vybudovanie pozitívneho vzťahu k športu
rozvoj pohybových schopností a koordinácie

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

thirteen + eighteen =