BRATISLAVA – Slovenský tenis naďalej pokračuje v nastolenej ceste, ktorá ho za posledných tridsať rokov neomylne a bez akéhokoľvek náznaku vybočenia viedla k súčasnému úpadku. Paradoxne o tom rozhodli funkcionári z tých slovenských regiónov, v ktorých je tento úpadok najviac očividný.
Ak z úst niektorých týchto krajských prezidentov budete v nasledujúcich dňoch počuť, že ich vo voľbách presvedčili prezentované grafy z pera Igora Mošku so stúpajúcim krivkami, neverte im. Každý súdny človek s minimálnym prehľadom o tenise vie, koľko tenistov sme ešte nie v tak dávnej minulosti mali v prvej stovke rebríčka a koľko ich v rebríčku figuruje teraz. Rovnako si vie každý ľahko vyhľadať, koľko juniorov sa dostalo za posledných pár rokov do posledných kôl na grandslamových turnajoch. Alebo, kde sú v mužskom či ženskom rebríčku naši devätnásťroční tenisti.
Mladá krv neuspela: Miloslav Mečíř novým prezidentom Slovenského tenisového zväzu
Voľby v krajoch vôbec neboli o zmenách. Problém je niekde úplne inde. Väčšina aj novozvolených čelných funkcionárov v krajoch má za dlhé roky vybudované nadštandardné vzťahy na zväze, ktoré si nechcú a zrejme ani nemajú dôvod naštrbiť. Výmena na postoch v krajoch bola len kozmetickou úpravou vonkajšieho vzhľadu. Nebola však zmenou postojov. Skôr prejavom strachu zo zmien. A v konečnom dôsledku aj vyjadrením úplnej spokojnosti s tým málom, čo im STZ za obdobie necelých tridsiatich rokov ponúklo. Potľapkanie po pleci a zaspomínanie si na staré dobré časy vie zrejme dokonale nasýtiť aj pohladiť dušu zároveň.
Zmeny a reformy odmietli
Ak sa z úst niektorých týchto vedúcich pohlavárov z krajov dozviete, že sú za zmeny alebo nebodaj za reformy, verte tomu, že títo ľudia vám klamú rovno do očí. A to z jednoduchého dôvodu. Za prezidenta si zvolili Miloša Mečířa s vedomím jednoznačnej vidiny pokračovania súčasného systému. Toho systému, ktorého je Mečíř spolu s Tiborom Mackom a predovšetkým s Igorom Moškom hlavným predstaviteľom už dlhú dobu. A zároveň predstaviteľom tej trojice slovenských klubov, ktoré určovali dianie u nás už od prvého kongresu po rozdelení federácie.
Miloš Mečíř nekandidoval na tento post s tým, že by chcel čokoľvek v jeho nastavení zmeniť. Práve naopak. Administratíva STZ ho nominovala na tento post ako inštitucionálneho bodygarda, ktorý je ochotný využiť svoju reputáciu žijúcej tenisovej legendy na to, aby prekryl všetky prešľapy, protekcionizmus, rodinkárstvo, amaterizmus tréningových procesov v NTC a predovšetkým systémové chyby v riadení slovenského tenisu za posledných tridsať rokov.
STZ vytiahol zúfalé riešenie
Slovenský tenisový zväz musí byť naozaj vo veľmi zúfalej situácii, keď za svojho prezidenta nominoval osobu, ktorá o tento post vôbec nestojí a ktorý už v októbri 2017 ohlásil po takmer štvrťstoročí odstúpienie z funkcie daviscupového kapitána kvôli vážnym zdravotným problémom. Aj na povolebnej tlačovke samotný Mečíř potvrdil, že o tento post nikdy záujem nemal. Čo je však horšie, pri svojej kandidatúre nepredstavil žiadnu svoju víziu fungovania tenisového hnutia do budúcnosti. Iba uistenie, že bude počúvať všetky názory. Verejne potvrdil, že ho ku kandidatúre donútili okolnosti, čím mal na mysli vznik názorovej skupiny ľudí, ktorá nastavený systém orientovaný výlučne na potreby NTC a bez akejkoľvek snahy o rekonštrukciu tenisu na Slovensku otvorene kritizuje. Povolebnú rétoriku o tom, že je pripravený viesť konštruktívny dialóg s reformistami, by iba skutočne naivný človek mohol brať vážnejšie než ako politický slogan prezentovaný pred kamerami.
Čo čakať od novozvoleného prezidenta?
Čo nás pod vedením novozvoleného prezidenta čaká trefne dokumentujú jeho odpovede na tri základné otázky, ktoré sme mu na povolebnej tlačovej konferencii položili a je správny čas si ich na tomto mieste opäť pripomenúť.
Mečíř o budúcnosti Mošku v STZ a napredovaní slovenského tenisu v uplynulých rokoch: Otvorte si oči!
Šli ste do volieb s tým, že by ste ponúkli nejakú zmenu? Chceli by ste niečo zmeniť napríklad na súčasnom fungovaní tenisového zväzu?
Mečíř: „Každý má svoje predstavy a robí iné rozhodnutia ako jeho predchodcovia. Ja som informoval o niektorých zmenách v rámci môjho programu, ktorý som prezentoval počas môjho vystúpenia. Boli to len náčrty.“
Ako plánujete nadeliť s generálnym sekretárom Igorom Moškom? Podržíte ho vo svojej funkcii?
Mečíř: „Chystám sa mu dať nejakú odmenu za to všetko, čo tu robí a neraz aj do ôsmej večer. Hovorím to preto, že máte zrejme trocha zastreté myslenie alebo úsudok. A tiež nemáte presné informácie.”
Myslíte si, že vývoj slovenského tenisu šiel za posledných pätnásť až dvadsať rokov k lepšiemu? V čom konkrétnom sa zlepšil?
Mečíř: „A vy máte niekedy otvorené oči? Tak si ich otvorte!“
Z predchádzajúcich podráždených reakcií novozvoleného prezidenta STZ je nad slnko jasnejšie, že mimobratislavské regióny zvolili do čela zväzu:
1. Osobu bez akejkoľvek vlastnej vízie a názoru na ďalšie smerovanie slovenského tenisu.
2. Funkcionára zväzu, ktorý bude aj naďalej nekriticky obhajovať všetky rozhodnutia generálneho sekretára Igora Mošku.
3. Zamestnanca NTC, ktorého záujem o rozvoj tenisu tak, ako doposiaľ, nepresiahne areál susedného Slovana.
4. Prezidenta zväzu, ktorého pri troche šťastia uvidíte na vlastné oči v priestoroch vášho klubu týždeň pred nasledujúcimi voľbami.
5. Kompetentnú osobu, ktorej dlhodobý podiel na riadení materského klubu nepresahuje svojim významom termín symbolický.
Dávame priestor “nekvalifikovaným”
Pre lepšie pochopenie posledného prívlastku si pomôžeme citátom z jednej z odpovedí Mečířa počas povolebnej konferencie: … „Dávate priestor niektorým nekvalifikovaným ľuďom, aby sa vyjadrovali k veciam, o ktorých nevedia vôbec nič…“
6. Autority a tenisové osobnosti ako Dominik Hrbatý, Martin Kližan, Vladimír Pláteník, Martin Hromec, Emil Miške, Filip Polášek, Peter Miklušičák, Ivan Gabovič, Jan Kukal a mnoho ďalších, ktorí si kedy dovolili vysloviť kritický názor na adresu zväzových funkcionárov považuje za: „Nekvalifikovaných k tomu, aby sa vyjadrovali k veciam, o ktorých nevedia vôbec nič.“
Martin Kližan o pozadí volieb na post prezidenta STZ: Neboli v súlade s rokovacím poriadkom
Systém sa nezmení, ale…
Vráťme sa však k pôvodnej otázke, čo nás nasledujúce štyri roky pod vedením nového prezidenta čaká. Aj z Mečířových odpovedí jednoznačne vyplýva, že slovenský tenis svoj „osvedčený“ systém nemá dôvod opustiť. Inak povedané. Nevzniknú žiadne regionálne TSM, ani žiadne ďalšie strediská vrcholového športu. Všetka finančná záťaž pri výchove mladých tenistov zostane tak, ako doposiaľ, na pleciach ich rodičov. Nedočkáme sa rekonštrukcie ani jedného z chátrajúcich tenisových areálov. Väčšina zväzových sponzorských príspevkov zostane za múrmi NTC. Štátne peniaze sa prerozdelia podľa vzorca vyplývajúceho zo Zákona o športe. Na Slovensku nepribudne žiadny významnejší medzinárodný turnaj. Nezjednotí sa tréningová metodika, nenastane ani zmena v systéme školenia trénerov. Možno sa teoreticky zmení aspoň prestupový poriadok.
Keď sa však nič mimoriadne nestane s trestnými oznámeniami, ktoré svoj účel už dokonale splnili, jedna zmena vedenie STZ s určitosťou neminie. A tou je výrazné zastúpenie opozície vo Výkonnom výbore ako aj v Rade STZ. A to bude mať v praxi za následok podstatne väčšiu kontrolu činnosti vedenia STZ. Výkonný výbor už nebude pracovať systémom „one man show“ s akceptáciou jediného názoru jedinej osoby. Zastúpenie opozície v oboch orgánoch konečne povedie k transparentnosti konania vedenia STZ ako aj všetkých kompetentných na sekretariáte a v trénerskej rade. Dopomôže k lepšej dostupnosti a vymožiteľnosti zdôvodnenia ich konania a rozhodovania.
Tak si teda otvorme oči
A na záver ešte jedna osobná poznámka. Ako zaujatých ľudí, ktorí evidentne nepostrehli zrejmý posun slovenského tenisu k lepšiemu za posledných pätnásť rokov, nás pán Mečíř vyzval, aby sme si otvorili oči. A tak nám nič iné nezostáva, len aby sme s otvorenými očami sledovali, ktoré chátrajúce areály nechá novozvolený prezident v priebehu svojho funkčného obdobia opraviť. Koľko nových mladých hráčov sa za ten čas objaví v prvej stovke mužského a ženského rebríčka. Koľko slovenských juniorov sa v tom istom období prebojuje vo svojej vekovej kategórii do záverečných kôl na grandslamových podujatiach. Pozorne budeme sledovať každé jedno vystúpenie mužskej a ženskej reprezentácie v tímových súťažiach. A s otvorenými očami predložíme v závere každého jedného roku jeho funkčného obdobia odpočet všetkých týchto záväzkov, za ktoré v mene vlastnej autority prevzal svojou kandidatúrou a následným zvolením zodpovednosť. Držíme palce!
Zdroj: ts – Igor Uher
Pridajte komentár