Dnes sa v rubrike Sieň slávy presúvame do susedného Česka. V čase, keď má Petra Kvitová na dosah titul z Australian Open, si pripomenutie zaslúži Hana Mandlíková.
Športové gény po otcovi a skvelý úvod kariéry
Hana Mandlíková sa narodila 19. februára 1962 v Prahe. K športu mala blízko zásluhou otca Viléma, šprintéra špecializujúceho sa predovšetkým na 200-metrovú trať a tiež futbalistu hrajúceho za Duklu Praha. Zúčastnil sa na olympiádach 1956 v Melbourne a 1960 v Ríme. Práve v austrálskom veľkomeste, kde neskôr zažiarila aj jeho dcéra, to dotiahol až do semifinále.
Talentovaná česko-slovenská tenistka vletela do „veľkého tenisu“ ako uragán. V roku 1978 sa stala historicky prvou juniorskou majsterkou sveta, vydala sa na profesionálnu dráhu, v Barcelone vyhrala prvý WTA turnaj a v rebríčku prenikla do top 50. V nasledujúcej sezóne už prišli aj významné grandslamové úspechy. Vo štvrťfinále si zahrala na Australian Open i Roland Garros.
Prvé grandslamové tituly
Sezóny 1980 a 1981 boli priam rozprávkové. V tínedžerskom veku ovládla Hana najskôr Australian Open 1980 (hraný v novembri, pozn. red.) po finálovom víťazstve 6:0, 7:5 nad domácou Wendy Turnbullovou. O pár mesiacov neskôr dobyla aj Roland Garros, kde nedala vo finále šancu Nemke Sylvii Hanikovej. Na jeseň 1980 bola aj vo finále US Open, kde ju zdolala po trojsetovej bitke Američanka Chris Evertová.
Roland Garros 1981 – premenený mečbal:
Na Wimbledone 1981 predviedla stále iba 19-ročná pražská rodáčka ďalšiu skvelú jazdu. Česko-slovenskí predstavitelia štátu museli byť vo vytržení, keď si v semifinále poradila aj s Martinou Navrátilovou, ktorá šesť rokov predtým emigrovala z Česko-Slovenska do Spojených štátov amerických. Tretie grandslamové víťazstvo z toho napokon nebolo. Vo finále bola po setoch 6:2, 6:2 opäť proti Evertová.
Fedcupová dominancia Česko-Slovenska
Hoci všetci očakávali, že sa z mladej Hany stane stroj na grandslamové tituly, v ďalších rokoch sa na ňu súperky vedeli pripraviť. Jej nočnou morou bola najmä Evertová. Američanka uspela aj v treťom vzájomnom finále na US Open 1982. Podobne ako predtým v Londýne uspela v dvoch setoch.
Mandlíková si všetko vynahradzovala v Pohári federácie. Česko-Slovensko dosiahlo v rokoch 1983 – 1985 víťazný hetrik. Práve rok 1985 priniesol vtedajšej svetovej trojke vytúžený úspech na US Open. V semifinále konečne zdolala Evertovú a v nádhernom finále po výsledku 7:6(3), 1:6, 7:6(2) aj svoju ďalšiu tradičnú rivalku Navrátilovú.
Dokument o US Open 1985:
Posledná wimbledonská šanca a posledný víťazný Grand Slam
Do sezóny 1986 vstupovala stále len 23-ročná tenistka s jasným cieľom – vyhrať Wimbledon a skompletizovať kariérny Grand Slam. Tentokrát ju v semifinále nezastavila „stará známa“ Evertová, ktorej odplatila množstvo starších porážok. Vysnívaný titul z toho napriek tomu nebol.
Po finálovom víťazstve 7:6(1), 6:3 sa tešila iná americká reprezentantka a Mandlíkovej veľká rivalka Navrátilová. Premrhaný náskok 5:3 v 1. sete máta neúspešnú finalistku dodnes. Grandslamového víťazstva sa napriek tomu ešte dočkala. Na Australian Open 1987 vrátila Navrátilovej pol roka starú porážku a získala štvrtý vavrín z podujatí „veľkej štvorky“.
Australian Open 1987 – zostrih finále:
Ústup z pozícií a emigrácia
Mandlíková bola stále mladá a bol predpoklad, že svoju zbierku grandslamových titulov bude rozširovať. Nik nepochyboval, že sa jedného dňa dočká aj v posvätnom All England Clube. Prišli však problémy s podkolennou šľachou, pätou a stará forma sa hľadala ťažko.
V roku 1988 odišla jedna z najlepších českých tenistiek histórie do Sydney a prijala austrálske občianstvo. Len pár mesiacov predtým jej stroskotalo 2-ročné manželstvo s Austrálčanom českého pôvodu Janom Sedlakom. Na sklonku kariéry ešte ovládla štvorhru na US Open 1989 po boku Navrátilovej a po Wimbledone 1990 ohlásila vo veku 28 rokov odchod do športového dôchodku. Sen o kariérnom Grand Slame tak zostal nenaplnený.
Úspechy v kocke
Počas svojej pomerne krátkej, no na úspechy bohatej kariéry, ovládla 27 turnajov hlavného okruhu vo dvojhre a 19 vo štvorhre. Dodnes je vari najlepšou hráčkou, ktorá sa nikdy nestala svetovou jednotkou. V singli je jej maximom 3. priečka z apríla 1984, v debli bola o rok neskôr na 6. pozícii. Na odmenách zarobila 3,3 milióna amerických dolárov.
V tímových súťažiach sa mohla stať absolútnym svetovým unikátom, keďže mala na dosah víťazstvo ako reprezentantka dvoch rôznych krajín. V Pohári federácie triumfovala v rokoch 1983, 1984, 1985, 1988 vo farbách Česko-Slovenska, na Hopamnovom pohári 1989 absolvovala neúspešné finále po boku Pata Casha. V roku 1994 bola uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.
Hana Mandlíková v Uvolněte se, prosím (od 21:10):
https://www.youtube.com/watch?v=wSlveaIcOeE
Život po ukončení kariéry
Po ukončení kariéry sa vydala na trénerskú dráhu. Najskôr bola nehrajúcou kapitánkou českého fedcupového výberu, neskôr si skúsila aj trénovanie na individuálnej úrovni. Čo nedokázala ako hráčka, mohla hrdo sledovať z lóže. Práve ona totiž priviedla Janu Novotnú k víťazstvu na Wimbledone 1998.
V máji 2001 porodila dvojičky Elizabeth Hany a Marka Viléma. Meno otca nikdy neprezradila, ide údajne o jej kamaráta. Vychováva ich vo floridskom Bradentone so svojou priateľkou Sydney Billierovou. Obe deti sa dali na tenis, trénujú v neďalekej akadémii Nicka Bollettieriho a reprezentujú Spojené štáty americké. Mark je momentálne 270. najlepší junior sveta, Elizabeth je svetová 18-ka a kráča jednoznačne v maminých šľapajách.
Pridajte komentár