Z invalidného vozíka k titulu, ale aj koniec kariéry dvoch legiend v priebehu týždňa: To najemotívnejšie z US Open

by Jana Sedláková

US Open píše v posledných rokoch množstvo emotívnych príbehov. Ako sme už písali v článku pred pár dňami, aj preto ho mnoho fanúšikov zbožňuje. Čo teda fanúšikov najviac zasiahlo v poslednej dekáde?

Americký ročník

Vlani boli vo vytržení predovšetkým domáci fanúšikovia. Prvýkrát od roku 1981 sa totiž do semifinále dostali iba Američanky. Po triumfe Keysovej nad Vandeweghovou a Stephensovej nad Venus Williamsovou nás navyše čakalo finále dvoch najlepších kamarátok. Hoci Keysová hladko prehrala, pozápasová debata obidvoch finalistiek na jednej lavičke a hlavne ich veľké úsmevy zostanú navždy nezabudnuteľné.

Rovnako aj príbeh šampiónky Sloane Stephensovej. Na začiatku roka bola po operácii nohy pripútaná na invalidný vozík. Spadla až na 957. miesto a do elitnej stovky sa vrátila len tesne pred US Open. Aj kvôli tomu bol jej triumf jeden z najnečakanejších v histórii turnaja.

Najťažšia prehra Sereny

V roku 2015 sa v semifinále stretli Serena Williamsová s Robertou Vinciovou. Pre Talianku išlo o prvú grandslamovú účasť medzi štyrmi najlepšími. Naopak, Američanka mala šancu skompletizovať vytúžený kalendárny Grand Slam. Stav bol 1:1 na sety, keď Vinciová začala predvádzať najlepší tenis kariéry. Nenechala sa ničím zastrašiť a nakoniec čistou hrou uzavrela zápas na servise. Mnoho odborníkov toto víťazstvo nazvalo jedným z najväčších prekvapení v tenisovej histórii.

Najlepšie kamarátky na sklonku kariéry v prvom finále

Na životné finále proti Vinciovej nastúpila jej veľká kamarátka, s ktorou tenisovo vyrastala, Flavia Pennettová. Práve ona nakoniec získala svoj jediný grandslamový titul. Atmosféra po zápase však pripomínala skôr finále štvorhry, keď sa hráčky tešia spoločne. Finále US Open 2015 prekonalo hneď niekoľko historických zápisov. Medzi nimi aj neuveriteľných 49 účastí Flavie Pennettovej na turnajoch veľkej štvorky, kým konečne zvíťazila. Talianka po sezóne 2015 ukončila kariéru a tento rok sa k nej do klubu tenisových dôchodkýň pridala aj Vinciová.

Koniec hegemónie „veľkej štvorky“

V roku 2014 sa diváci už pred semifinálovými súbojmi tešili na súboj o titul medzi Djokovičom a Federerom. Po vypadnutí viacerých top hviezd mali byť ich súboje s Nišikorim a Čiličom iba formalita. Djokovič však s Japoncom šokujúco uhral iba jeden set a Federer proti neskoršiemu víťazovi dokonca ani jeden. Po prvý raz od Australian Open 2005 tak bolo grandslamové finále bez niekoho z legendárnej štvorice.

Murrayho prvý titul

Do spomínanej „veľkej štvorky“ patril okrem Federera, Nadala a Djokoviča aj Andy Murray. Podobne ako jeho rivali, aj on pravidelne bojoval v záverečných fázach najväčších turnajov, ale grandslamový titul mu roky unikal. Až prišla sezóna 2012. Andy najskôr vyhral olympiádu a o pár týždňov na to v New Yorku zlomil aj grandslamové prekliatie. Po takmer päťhodinovej finálovej bitke zdolal Djokoviča a definitívne potvrdil svoje miesto medzi najlepšími hráčmi súčasnosti.

Dve veľké rozlúčky

Človek si len ťažko spomenie na iný grandslam, na ktorom by sa lúčilo toľko veľkých hviezd. V roku 2012 tu odišli do dôchodku hneď dve bývalé svetové jednotky. Najskôr trojnásobná víťazka US Open Kim Clijstersová. Jej posledný zápas bol nečakane už v druhom kole proti vtedy osemnásťročnej Britke Laure Robsonovej.

Ešte „slzavejšie údolie“ si pripravil už o pár dní Andy Roddick. Domáca legenda a miestny šampión z roku 2003 prehral vo štvrtom kole s Juanom Martínom del Potrom a jeho rozlúčková reč sa okamžite stala legendárnou.

Najväčší míľnik del Potrovej kariéry

Kariéra Juana Martína del Potra je pretkaná zraneniami. Keď je však zdravý, dokáže poraziť úplne kohokoľvek. Potvrdil to už v roku 2009, keď si v New Yorku ako 20-ročný chlapec zaistil tenisovú nesmrteľnosť. Po semifinálovom víťazstve nad Nadalom zdolal aj vo finále Rogera Federera a získal prvý a zatiaľ aj posledný titul z veľkej štvorky.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

fifteen + fourteen =