Analýzy hráčov: Alizé Cornetová

by Michal Pokrivka

Tenisový tréner Ján Solčáni prináša druhý diel zo série článkov zameraných na analýzu hráčov. Tentokrát je na muške Francúzka Alizé Cornetová.

BIO

Čo znamená anglický výraz „drama queen“ by malo byť jasné asi každému. Pri tomto výraze mi v ženskom profesionálnom tenise napadne hneď niekoľko mien, ale o prvé miesto bojuje zo všetkých svojich síl Francúzka tenistka Alizé Cornetová. Možno majú jej „predstavenia“ na kurte niečo spoločné s tým, že Alizé bola naozaj herečkou. Ako malá totiž účinkovala vo francúzskom seriáli, kde hrala mladú tenistku, na ktorej si uplatňuje svoje nesplnené sny jej ambiciózny otec… Aké klišé.

cornet

Alizé dokáže byť na okruhu WTA veľmi nebezpečnou súperkou, čo už neraz dokázala. Len ako 15-ročná sa postavila na Roland Garros proti hviezdnej o 11 rokov staršej krajanke Amélie Mauresmovej. Podľa vlastných slov dokonca verila, že tento zápas vyhrá (prehrala za hodinu 0:6, 2:6). V prvej 50-ke WTA je Alizé už skoro 10 rokov a aj keď top 10 je pre ňu asi priveľa, dokázala neraz poraziť hráčky ako Serena Williamsová či Angelique Kerberová. Akokoľvek, jej výkony sú nevyrovnané a značne poznačené slabou kontrolou nad emóciami a častým vnútorným nepokojom. Možno aj práve preto sa pre ňu nenájde miesto medzi najlepšími 10 hráčkami na okruhu WTA.

Jej konflikty a verbálna komunikácia samej so sebou a so svojimi trénermi počas zápasov sú často na hranici s mentálnym zdravým. Veď posúďte sami podľa videí. Z Indian Wells 2018:

Z finále v Dauhe 2018, kde sa háda so svojím trénerom Michaelom Kuzajom, ktorý je taktiež jej priateľom:

https://www.youtube.com/watch?v=pQIdqzDaDo0&feature=youtu.be

Alebo z finále v Pekingu 2017, ktoré vyhrala nad vtedajšou svetovou jednotkou Angie Kerberovou:

https://www.youtube.com/watch?v=2xEkmQKGonc&feature=youtu.be

Svoje futbalové schopnosti zas predviedla v Istanbule 2015 a naozaj sa nemá za čo hanbiť:

https://www.youtube.com/watch?v=FTpBc20PL3A&feature=youtu.be

Alizé jednoducho neunikne pozornosti. Len nedávno rozpútala u mnohých vášne informácia o očistení jej mena z nevykonania troch dopingových testov za jeden rok, čo sa štandardne považuje ako prečin, za ktorý by mal byť hráč potrestaný 2-ročným zákazom činnosti a návratom všetkých turnajových zárobkov za dané obdobie.

Je Alizé nočnou morou každého trénera na okruhu?

Akokoľvek, hodnotiť ju viac ako človeka si nedovolím nielen preto, že to nie je mojím záujmom a poslaním, ale aj preto, že každý človek má na posudzovanie svoje vlastne preferencie, pravidlá a limity. Poďme preto hodnotiť jej hru.

TECHNICKÁ ANALÝZA 

Veľmi sa mi páči jej nové podanie. Je jednoduché a účinné. Presne tam smeruje a mala by smerovať evolúcia podania. Akokoľvek, Cornetová je málo výbušná, pri švihu jej chýba rýchlosť a hlavne jej druhé podanie je dosť pomalé. Za posledné roky dosť popracovala na technickej stránke svojej hry (jej tréneri). Vidieť to aj na jej úderoch, pri ktorých preferuje viac polo-otvorené a neutrálne postavenia pred postavením otvoreným. Práve otvorené, až extrémne otvorené postavenia na oboch stranách sú v ženskom tenise preferované vo väčšine situácií/pri väčšine úderov, čo vidím ako veľký a často nešťastne kopírovaný nedostatok vychádzajúci z toho, že na WTA je často koučing robený… ako by som to napísal… no trochu inak.

Intenzita a nízke ťažisko s akými sa Cornetová pohybuje počas a medzi údermi sú ukážkové.

Aj keď si, ako som už hore spomínal, zlepšila všetky údery, jej bekhend vyzerá stále divne a strnulo hlavne preto, že jej ľavá ruka nie je (nikdy nebola) taká dominantná aká by pri obojručnom údere tato ruka mala byť. Pravá ruka musí nadrábať to, čo nezvláda z určitého dôvodu ľavá. Obe ruky vyzerajú preto počas úderu príliš späté. Alizé často končí svoje bekhendy otvorene – lopatovým štýlom.

Problém je na prvý pohlaď skoro neviditeľný. Koreň podstaty celého problému s jej bekhendom spočíva v držaní rakety.

cornet2

Ak ste si na fotografii všimli, tak ľavou rukou používa extrémne kontinentálne držanie. To bude určite dôvod prečo jej bekhend v konečnej fáze niekedy vyzerá akoby odhadzovala sneh. V dlhších výmenách vďaka tomu stráca príliš veľa energie.

cornet3

Vďaka tejto zamlada trénermi neodstránenej „chybičke krásy“ musí Alizé pri zaklápaní úderu všetko nadrábať pravou rukou a extrémne tým preťažovať pravé zápästie. Pomimo toho, že údery strácajú na rotácii, sa zvyšuje aj riziko opotrebovania a zápalu chrupaviek, a šliach na zápästí, a preťaženia svalov predlaktia.

cornet4

Ku Cornetovej forhendu veľa výhrad nemám. Vylepšila ho vo viacerých bodoch ako napríklad postavenie, rovnováha, náprah a dokonca aj dokončenie. Viac ako jej západne držanie rakety mi prekáža jej ľavá „rozlietaná“ ruka.

cornet5

O jej funkcii som písal nedávno v analýze Djokoviča. Ak sa tento blok podarí niekedy upraviť, tak jej forhend bude o dosť nebezpečnejšou zbraňou. 

ZÁVER

Každý, a to nielen profesionálny tenisový hráč, tréner či rodič, by vedel potvrdiť, že závodný tenis vie byť poriadne náročný na emócie. Každý ich dokáže kontrolovať iným spôsobom. Ženské DNA je z určitého dôvodu nakódované veci viac precítiť, analyzovať a tým často aj komplikovať. Alizé stresové situácie jednoducho prežíva po svojom, ale aj to patrí k tenisu. Keď sa na to pozriem z pozitívnej stránky, tak jej emočný prejav počas zápasov minimálne dokazuje to,  že jej záleží na každej loptičke. Je to jednoducho veľmi ambiciózna hráčka a bojovníčka, ktorá aj hlavne vďaka týmto mentálnym vlastnostiam dosiahla svoje úspechy. Aj tieto vlastnosti by som bez váhania zaradil do kombinácie významu slova „talent“?!

MENTÁLNE VLASTNOSTI         83

  • Bojovnosť/súťaživosť

10

  • Cieľavedomosť

10

  • Nasadenie

9

  • Vytrvalosť/húževnatosť

9

  • Trpezlivosť

8

  • Sebavedomie

8

  • Emočná vyrovnanosť

5 (súvisí so sebavedomím a vnútorným pokojom)

  • Kritické momenty

7

TELESNÉ VLASTNOSTI             80

  • Rýchlosť

8,5

  • Vytrvalosť

9

  • Výbušnosť

6

  • Sila

9

  • Agilita

7

  • Flexibilita

9

TECHNIKA                                      85

  • Forhend

8,5 (- za držanie a ľavú ruku)

  • Bekhend

8,5 ( – za držanie a štýl)

  • Voleje

8 (používa trochu priveľa zápästia, nemá istotu)

  • Podanie

8,5

  • Ritern

9 (silná stránka)

TAKTIKA                                          80

  • Stratégia hry: Agresívna hra od základnej čiary/Proti-útočník

9 (vhodná)

  • Tvorivosť/kreativita

8

  • Taktické vzdelanie/ skúsenosti

8 (nestačí na silové a kreatívne hráčky, vyhráva väčšinou bojovnosťou)

  • Predvídavosť

7 (má problém dobre čítať hru)

CELKOVO                                         82

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Jevtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Či-čen (ATP 335), Čou Ji-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − three =