Posledných sedem dní bolo plných kontrastov. Potešil Lukáš Lacko, úplne zle sa nezačalo ani v Prahe a Madride. Práve španielska metropola však napokon stratila slovenské želiezka ešte pred vstupom do nového týždňa.
Praha nepriniesla veľký úspech, ale dievčatá hrou nesklamali
Viktória Kužmová a Anna Karolína Schmiedlová zamierili do Prahy. Začnem u Viki, ktorú stopla v 1. kole miestneho WTA International turnaja Wang Čchiang z Číny. Papierovo viac ako hrateľná súperka. Kužmová mala v zápase napriek prehre množstvo skvelých zábleskov, keď si chodila po víťazné údery. Nestačilo to, chýbala konzistencia, no jeden nezdar rozhodne nie je dôvod na kritiku či paniku.
Kaja je rozhodne o čosi sebavedomejšia ako vlani či predvlani. Pozitívnejšia reč tela i odvaha zahrať v dôležitých momentoch niečo viac ako len úder na istotu. V 1. kole nedala Britke Heather Watsonovej žiadnu šancu. Následne narazila na svoju neobľúbenú taliansku súperku Jasmine Paoliniovú. Prehrala s ňou tretíkrát v sezóne. Nemožno pritom Karolíne veľa vecí vyčítať. Talianke padalo všetko, triafala neskutočné lajny v kľúčových momentoch. Už len fakt, že v 1. kole zdolala Rusku Dariu Kasatkinovú hovorí o jej pohode.
V Rabate krátka štácia
Dominika Cibulková a Kristína Kučová bojovali v marockom Rabate, tiež na WTA International podujatí. Dominika prehrala napriek skvelému úvodu v 1. kole so Slovinkou Polonou Hercogovou. Možno sa to dá pripísať aj nedávnym zdravotným problémom, ktoré ju vyradili z tréningového procesu. S pribúdajúcim časom jej zrejme dochádzala energia.
Kika toho veľa nepredviedla a ani nemohla. Belgičanka Elise Mertensová určite mieri do top 10, vie hrať aktívne i výborne brániť, chýb z jej rakety je ako šafránu. Dvojitý „kanár“ je však krutý. Kristína je stále v zábehovom rytme po zdravotných patáliách, asi by bolo vhodnejšie odohrať pár menších turnajov a nazbierať na nich víťazstvá, ktoré sú nevyhnutné aj pre psychiku.
Madrid sa sotva začal a už sa aj skončil
WTA Premier Mandatory akcia v Madride sa začína tradične už v sobotu. Už v sobotu sa zároveň pobalila Dominika Cibulková. Francúzka Caroline Garciová bola v zápase objektívne lepšia. Napriek tomu je tu pozitívum. Ako zápas postupoval, krivka výkonnosti našej hráčky ukazovala nahor.
Magdaléna Rybáriková nemá antuku rada. Nikdy nemala a ani mať nebude. Pri dobrých výkonoch v Stuttgarte som krotil optimizmus, keďže v hale bol povrch skutočne rýchly. Tentokrát nebol a Britka Johanna Kontová mala prevahu. Pritom to bola v podstate prijateľná súperka, ak si uvedomíme jej orientáciu na rýchle povrchy.
Z čista jasna tak napriek prehre v 1. kole obstála najlepšie Anna Karolína Schmiedlová. V kvalifikácii najprv zdolala Kanaďanku Gabrielu Dabrowskú. Elitné deblistky jej boli súdené. Vo finále eliminácie porazila Američanku Bethanie Mattekovú-Sandsovú. V treťom sete otočila z 3:5 na 7:5, čo je ďalší dôkaz zvýšenej sebadôvery a lepšieho mentálneho nastavenia. V 1. kole hlavnej súťaže odohrala Kaja maximálne vyrovnanú partiu s Lotyškou Anastasijou Sevastovovou, čo sa ráta.
Kližan išiel na dno síl a nesklamal
Pred týždňom ťažký turnaj v Barcelone, potom kvalifikácia ATP 250 akcie v Mníchove a po nej aj hlavná súťaž. Martin Kližan priznal, že ho musel Dominik Hrbatý tak trochu dokopať do toho, aby Mníchov absolvoval. Bol to správny krok. Body za obhajobu štvrťfinále sa hodia. Martin pritom od 1. kola nepôsobil úplne v pohode a ani sviežo.
Často bojoval nielen so súperom, ale aj sám so sebou. Vždy však vytiahol z talóna tie najlepšie údery, keď mu tieklo do topánok. V 1. kole proti Nemcovi Florianovi Mayerovi otočil v treťom sete z 0:3 na 6:3. Z 0:3 pre zmenu na 7:5 otočil 2. kolo proti Mirzovi Bašičovi z Bosny a Hercegoviny. Vo štvrťfinále bol Juhokórejčan Čchung Hjeon priveľké sústo. Strojovo presný a pri každom údere včas pripravený mladík nútil „Kliža“ k hre na vysokú mieru rizika, čo sa rovnalo aj chybám.
Lacko ako ho poznáme
Lukáš Lacko je jedinečný svojou schopnosťou zabrať, keď treba. Vlani na jeseň mal dva týždne na zisk miestenky do hlavnej súťaže Australian Open a podarilo sa. Teraz ho tlačil čas v súvislosti s Wimbledonom. A on znova nezaváhal. Navrátivší do top 100 má túto métu v podstate v suchu. Čo sa ale za tým skrýva? Triumf na challengeri v škótskom Glasgowe.
Spočiatku sa rodil ľahko. Belgičan Joris de Loore, Japonec Hiroki Morija, Španiel Guillermo Olaso ani Francúz David Guez nemali šancu. Až vo finále, keď narazil na nemenej kvalitne servujúceho Taliana Lucu Vanniho, ocitol sa Lukáš v problémoch. Mentálne však bol vždy silný, na kurte pôsobí vyrovnane a finálový obrat to opäť podčiarkuje. Zoznam súperov jasne ukazuje, že to bol challenger so slabším obsadením. Išlo o veľmi prezieravý ťah zo strany skúseného Slováka, ktorý si sem prišiel takpovediac po „lacné“ body.
Zo všetkých súperov má najväčší potenciál de Loore, ktorému čelil na úvod. Pokiaľ ide o Lukyho výkony, často sa zdalo, že má všetko pod kontrolou, hrá profesorsky a s rezervou. Čo je vlastne dobrý signál. Na tráve bude určite schopný dostať zo seba viac a najmä bude musieť, keďže zamieri na hlavný okruh.
Mihalíková poslala odpoveď na deblový problém
Tereza Mihalíková bojovala na 25-tisícovom ITF turnaji v gruzínskom Tbilisi. V Trnave je v procese určitej hernej metamorfózy, ale výsledky naznačujú, že je cesta správna. Mudrovať do remesla šéftrénerovi akadémie Vladimírovi Pláteníkovi by bolo aj hlúpe. Tentokrát to Terke vydalo na singlové štvrťfinále.
Stále zostáva skvelou deblistkou. S Laurou Pigossiovou z Brazílie dokráčali k titulu. Pri ďalšom fedcupovom dueli by som na mieste kapitána Mateja Liptáka nominoval práve ju. Hoci zatiaľ nepatrí medzi naše najlepšie singlistky, bola by pripravená do štvorhry. Na konte má aj deblový titul z Grand Slamu dievčat a 100-tisícového ITF turnaja. Tri silné singlistky v nominácii vždy stačia, štvrté dievča si víkend často odsedí.
Posledné slovenské želiezko bola Zuzana Zlochová. Na 15-ke v thajskom Hua Hine uhrala štvrťfinále. Stopla ju domáca Nudnida Luangnamová.
Pridajte komentár