Sieň slávy: Evonne Goolagongová – Prvá tenisová superhviezda aborigénskeho pôvodu

by Michal Pokrivka

Každá doba má svoje veľké hviezdy. Začiatkom 70. rokov, ktoré boli počiatkom otvorenej éry, patrila medzi najväčšie osobnosti Austrálčanka Evonne Goolagongová.

Detstvo v početnej rodine a skromné tenisové začiatky

Evonne Goolagongová sa narodila 31. júla 1951 v mestečku Griffith v austrálskom zväzovom štáte Nový Južný Wales. Bola tretím z ôsmich detí miestnej aborigénskej rodiny z kmeňa Wiradjuri.

Napriek vtedajšiemu útlaku aborigénov mohla Evonne od detstva hrať tenis v miestnom klube dedinky Barellan. Chýry o jej talente sa dostali až do Sydney k majiteľovi tenisovej školy Vicovi Edwardsovi. Ten za ňou v roku 1965 vycestoval do Barellanu a bol ohromený. Presvedčil Goolagongovcov, aby dcéru pustili do Sydney, kde nakoniec v roku 1968 doštudovala a zároveň mala podstatne lepšie podmienky na svoj tenisový rozvoj.

Grandslamový debut pritom absolvovala na Australian Open už v roku 1967. Ako 15-ročná debutantka postúpila do osemfinále.

Zrod šampiónky

Austrálčanka sa dostala do veľkého tenisu na začiatku otvorenej éry. Veľký talent a tvrdá drina ju vystrelili k výšinám veľmi rýchlo. Už v sezóne 1971 sa jej podaril husársky kúsok. Vo veku 19 rokov získala singlové tituly z Roland Garros a Wimbledonu! Pred tým získala aj deblový vavrín z domáceho Australian Open a vo dvojhre si zahrala finále.

Krátke video z finále Roland Garros 1971 (Evonne Goolagongová vs. Helen Gourlayová 6:3, 7:5):

Austrálska dominancia a americké prekliatie

Paradox je, že Roland Garros ani Wimbledon jej v ďalších rokoch veľké úspechy nepriniesli. Výnimkou je titul z parížskeho mixu v sezóne 1972 a z wimbledonskej štvorhry žien v 1974. V Paríži hrala singlové finále už len v edícii 1972, v Londýne v rokoch 1972, 1975, 1976. Obrovské úspechy začala Goolagongová zbierať na Australian Open. Dvojhru i štvorhru ovládla v sezónach 1974, 1975, 1976, 1977. Nejde však o štyri tituly za sebou. V roku 1977 totiž vyhrala decembrový turnaj, pričom sa hralo aj v januári.

Zakliaty pre ňu zostal US Open. Austrálska tenistka sa na ňom márne snažila o skompletizovanie kariérneho Grand Slamu. Prehrala pri tom štyri finále za sebou v rokoch 1973 až 1976. V tomto smere drží negatívny rekord amerického Grand Slamu v rámci otvorenej éry.

Evonne Goolagongová-Cawleyová vs. Helen Gourlayová-Cawleyová (zostrih finále Australian Open 1977):

Záverečné roky kariéry a posledný veľký grandslamový titul

Koniec 70. a začiatok 80. rokov znamenal dominanciu dvoch Američaniek – Chris Evertovej-Lloydovej a Martiny Navrátilovej. Rodáčka z Griffithu už tenisu nedávala 100 percent. Ešte v júni 1975 sa vydala za bývalého britského tenistu Rogera Cawleyho. V roku 1977 porodila dcéru Kelly, neskôr sa venovala vo veľkej miere exhibíciám. V sezónach 1978 a 1979 ju trápili zranenia.

Plnohodnotne sa vrátila až pred Wimbledonom 1980, ktorý vo veľkom štýle vyhrala, keď zdolala vo finále 6:1, 7:6(4) americkú velikánku Chris Evertovú-Lloydovú. Nasledovalo druhé tehotenstvo, v roku 1981 pôrod syna Morgana Kiemu a postupný definitívny ústup z pozícií. Bodku za svojou skvelou kariérou dala austrálska legenda na Wimbledone 1983. Hrala už len štvorhru po boku Britky Sue Barkerovej a vypadli v 1. kole.

Ceremoniál po Wimbledone 1980:

Dvakrát sa ešte vrátila v sezóne 1985. V Hilton Head si zahrala štvorhru, v Sydney dvojhru. Prehra v 1. kole s krajankou Amandou Tobinovou-Dingwallovou ju utvrdila v tom, že koniec kariéry bolo správne rozhodnutie, ktoré nie je vhodné vziať späť.

Úspechy Evonne Goolagongovej v kocke

Sedem singlových grandslamových titulov, šesť zo ženskej štvorhry a jeden z mixu. To však nie je ani zďaleka všetko. S austrálskym výberom sa tešila z triumfov v Pohári federácie v rokoch 1970, 1971, 1973 a 1974. Počas svojej bohatej kariéry vyhrala dovedna 86 turnajov vo dvojhre (68 v otvorenej ére, pozn. red.), 46 vo štvorhre a 3 v mixe. V singli bola svetovou jednotkou. Do Medzinárodnej tenisovej siene slávy bola uvedená v roku 1988. Na odmenách zarobila na svoju dobu úctyhodných takmer 1,4 milióna dolárov.

itftennis com paul australian tennis museum goolagong court

víťazný fedcupový výber z roku 1971 (zľava Lesley Huntová, Margaret Courtová, Evonne Goolagongová)

A dlho držala jeden zaujímavý rekord. V 70. rokoch postúpila do 17 singlových grandslamových finále. Viac sa predtým v priebehu jednej dekády neporadilo žiadnej žene ani mužovi.

Osobný život, ocenenia a súčasnosť

V roku 1972 bola ocenená Radom britského impéria (MBE), o 10 rokov neskôr Radom Austrálie. V roku 2002 bola kapitánkou austrálskeho fedcupového tímu, v Austrálii usporiada za pomoci svojej dcéry tenisové kempy pre aborigénske deti. Syn Morgan Kiema hrával v najvyššej austrálskej futbalovej lige. V roku 1993 vyšla jej biografia s názvom Home! The Evonne Goolagong Story.

Vo februári 2016 bola medzi tenisovými ikonami, ktoré sa dostali na austrálske poštové známky. V apríli toho istého roku jej Univerzita Južnej Austrálie udelila čestný doktorát. V dedinke Barellan, kde tenisovo začínala, je po nej pomenovaný park.

BarellanEvonneGoolagongPark2

Park Evonne Goolagongovej

Zaujímavosť na záver. Evonne bola síce prvá, no dnes už nie je jediná slávna tenistka aborigénskeho pôvodu. V jej šľapajách ide Ashleigh Bartyová, ktorej otec Richard má korene v kmeni Ngarigo.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 + 3 =