Home Najdôležitejšie WTA vyhlásila víťazky svojej tradičnej ankety

WTA vyhlásila víťazky svojej tradičnej ankety

by Michal Pokrivka

ST. PETERSBURG – WTA vyhlasuje na konci každej sezóny hráčku roka, pár roka, zlepšenie roka, nováčika roka a návrat roka. Kto sa v tradičnej ankete tešil tentokrát?

Hráčka roka

Pri absencii Američanky Sereny Williamsovej bolo možností viacero. WTA rozhodla, že sa hráčkou roka stala Garbine Muguruzová. Španielka vyhrala Wimbledon, po US Open sa stala 24. svetovou jednotkou v tzv. otvorenej ére. Vlani na Roland Garros zdolala vo finále spomínanú Serenu, tento rok v Londýne jej sestru Venus. Žiadna iná tenistka nedokázala poraziť obe sestry v grandslamovom finále.

Pár roka

Medzi deblistkami ocenila asociácia Švajčiarku Martinu Hingisovú s Čchan Jüng-ťan z Taiwanu. Dominanciu tohto páru demonštruje 9 spoločných titulov. Vyčnievajú víťazstvá na US Open, v indian Wells, Madride, Ríme, Cincinnati, Wu-chane a Pekingu. Na žiadnom podujatí nevypadli pred štvrťfinále a disponujú impozantnou bilanciou 49 výhier, 6 prehier.

Zlepšenie roka

Na svedomí ho má Jelena Ostapenková. Mladučká Lotyška prekvapila víťazstvom na Roland Garros a vďaka dobrému záveru roka sa kvalifikovala aj na MS WTA Tour v Singapure. V Paríži triumfovala ako prvá nenasadená hráčka od začiatku tzv. otvorenej éry. V rebríčku sa vyšvihla zo 44. pozície na súčasné 7. miesto.

Nováčik roka

Aj tu dominovala, samozrejme, mladá krv. WTA rozhodla, že si toto ocenenie zaslúži Cici Bellisová. Sympatická Američanka začínala rok ako 90. hráčka sveta, dnes jej patrí 44. priečka. V auguste bola ešte o 9 miest vyššie. Zdolala 4 súperky z top 20 (Radwaňská, Bertensová, Kvitová, Kuznecovová). Najväčšie úspechy dosiahla postupmi do semifinále na Malorke a v Stanforde.

Návrat roka

Honor, ktorý by sa hodil aj Magdaléne Rybárikovej, si napokon vybojovala Sloane Stephensová. Američanka sa len v lete vrátila po zdravotných problémoch a už v septembri zdvíhala nad hlavu trofej pre víťazku US Open. V renkingu bola vtedy na 83. mieste. Nikdy v histórii sa nižšie postavená tenistka k titulu z New Yorku „neprehrýzla“. Dnes je rodáčka z Fort Lauderdale na skvelej 15. pozícii.

Jerry Diamond ACES Award

Cena udeľovaná na počesť bývalého výkonného riaditeľa WTA Jerryho Diamonda sa udeľuje hráčke, ktorá systematicky prispieva k popularizácii ženského tenisu prostredníctvom aktivít mimo kurtov. Tento rok bola ocenená Angelique Kerberová. Nemka sa zúčastnila na mnohých charitatívnych akciách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three × five =