Home Najdôležitejšie Vizionár Federer našiel v Ljubičičovi posledný kúsok víťazného puzzle

Vizionár Federer našiel v Ljubičičovi posledný kúsok víťazného puzzle

by Info
Ivan Ljubičič, Roger Federer

HALLE – Keď Roger Federer oznámil, že jeho novým trénerom sa stáva Ivan Ljubičič, ľudia po celom svete nechápavo zdvíhali obočie. „Čo mu Chorvát môže dať?“. Po 19 mesiacoch spolupráce si môžete z množstva odpovedí vyberať.

Osobnosť

Ivan Ljubičič vždy patril medzi nežných obrov tenisovej tour. Veľký dobrák, pokojný, na kurte koncentrovaný a mimo neho veselý a rodinne založený. S Federerom okamžitá zhoda, presne ako Edberg, Lüthi, Annacone a ďalší tréneri hviezdneho Švajčiara. Ivanova prítomnosť v tíme je obrovským oživením. Ako hráč nikdy nevyhral žiadny turnaj veľkej štvorky a jeho chuť dokázať to ako tréner je v partii zvyknutej na úspechy nákazlivá.

Štýl a hlava

Chorvát patril medzi najinteligentnejších hráčov svojej generácie. Presne ako Federer, aj on vychádzal z výborného podania, ktoré malo nielen rýchlosť, ale aj presnosť a variabilitu. Presne to isté platilo aj o hre od základnej čiary. Rôznorodosť Ivanových úderov dáva Federerovi ideálneho konzultanta na taktiku a spoločný jednoručný bekhend zas na techniku.

Prácu, ktorú začal s Edbergom, po boku Ljubičiča ešte vyšperkoval. Drobné úpravy smerom k priamejšiemu tradičnejšiemu bekhendu sú jedným z hlavných dôvodov úspechu v tejto sezóne.

Tenisová éra

Stefan Edberg bol pre Bazilejčana splneným snom. Mať pri sebe svoj detský vzor ako kouča, tráviť s ním čas, počúvať jeho názory na tenis a vidieť ho vo svojej lóži so zaťatými päsťami, to dodá obrovský impulz a motiváciu. Videli sme to u Murrayho s Lendlom aj Djokoviča s Beckerom. Títo tréneri však hrali tenis v úplne inej ére a proti iným súperom. Ivan Ljubičič dnešnému tenisu dokonale rozumie.

So samotným Federerom odohral celkovo 17 zápasov a vie aké je to zdolať nielen jeho, ale aj všetkých jeho top rivalov. Každodenné postrehy a rady od niekoho takéhoto sú neoceniteľné.

Vek a kambek

Chorvát sa v kariére vyšplhal až na tretie miesto sveta. Mal vtedy 27 rokov a bol na vrchole síl. Do roka však bol mimo desiatky, do troch mimo sedemdesiatky a po viacerých zraneniach musel v pokročilom veku začínať znova. Navyše, proti mladej, a ako sa neskôr ukázalo, zrejme najlepšej generácii všetkých čias. Kto mal teda Federerovi rozumieť viac pri jeho pokuse o „návrat v čase“?

Ivan to ako hráč dokázal dokonale. Najväčší titul kariéry vyhral ako 31-ročný. V Indian Wells zdolal postupne Djokoviča, Nadala a Roddicka a stal sa najstarším prvovíťazom turnaja Masters 1000 v histórii. Rogerov úvod roka 2017 nesie veľmi podobný rukopis a ako sám Švajčiar priznáva, jeho nový kouč je jednou z hlavných príčin.

Roger Federer si vždy razil svoju vlastnú cestu. Štýlom, správaním sa a rovnako aj výberom trénerov. Veľkú (a poriadne úspešnú) časť kariéry žiadneho nemal, potom najal chlapca, ktorý bol iba o pár rokov starší a s tenisom skončil bez akéhokoľvek výrazného úspechu v 20-ke. Presne ako pri Lüthim, aj pri Ljubičičovi sa všetci čudovali a pýtali na dôvod. Teraz, po 4. veľkom titule je viac ako jasný. Federer videl v Ljubičičovi posledný chýbajúci kúsok puzzle a ten dokonale zapadol.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

thirteen − two =