Home Audio/video VIDEO Úprimná spoveď nechcenej americkej tenistky: Bola som tučná a čierna, preto mi vzali sen

VIDEO Úprimná spoveď nechcenej americkej tenistky: Bola som tučná a čierna, preto mi vzali sen

by Roderik Pastier

NEW YORK – Počas celej kariéry sa jej postavilo do cesty hneď viacero prekážok, ale americká tenistka Taylor Townsendová sa nikdy nevzdala. Pred desiatimi rokmi okupovala v juniorskom rebríčku post svetovej jednotky, napriek tomu sa jej priazni Americkej tenisovej asociácie nedostalo. Nedávno to na US Open dotiahla do deblového finále, dokázala to rok a po pôrode!


Po postupe do finále došlo ku kurióznej situácii

Rozhovor s americkou tenistkou viedol Patrick McEnroe, muž, ktorý pred desiatimi rokmi stál na čele oddelenia hráčskeho vývoja USTA, teda Americkej tenisovej asociácie.

Tá vtedy požiadala Townsendovú, aby sa nezúčastnila juniorského grandslamu, a tenistke odmietla zaplatiť výdavky potrebné na účasť. Navyše zamietli jej žiadosť o divokú kartu do hlavného pavúka seniorského US Open.

Vysvetlenie z úst McEnroea znelo takto: “Našou hlavnou starosťou je jej dlhodobé zdravie a jej dlhodobý rozvoj ako hráčky. Aby raz, keď príde čas, mohla hrať na štadióne Arthura Ashe a súťažiť o tie najväčšie tituly.”

Townsendovú rozhodnutie šokovalo, zvlášť keď bola v tej chvíli najlepšou juniorkou sveta. Stále nezahojenú krivdu priblížila vlani vo svojom prejave pre “The Players’ Tribune”.

“Nechceli ma kvôli tomu, že som nepasovala do “dokonalej” škatuľky, ako má tenistka vyzerať. Potrestali ma. Vzali mi niečo, čo som si vydrela a zaslúžila. Bola som tučná, bola som čierna, tak mi vzali môj sen. Alebo sa o to aspoň pokúsili,” zverila sa rodáčka z Chicaga.

Juniorku US Open si nakoniec zahrala, náklady uhradila jej matka. Asociácia následne náklady Townsendovej zaplatila, McEnroe sa ospravedlnil a zariekal sa, že váha nehrala v rozhodnutí žiadnu úlohu. Dôvera už ale bola narušená, tenistka ukončila všetku spoluprácu s trénerským tímom USTA a začala za svoj sen bojovať na vlastnú päsť.

Veľkým úspechom z junioriek sa nikdy nepriblížila, vyhrala jeden turnaj WTA a na rebríčku bola najviac na 61. mieste v roku 2018. V marci minulého roka porodila syna a tento rok v New Yorku zažila sympatický návrat.

V singli prehrala v prvom kole po boji s Češkou Kateřinou Siniakovou, rovnaká hráčka ju potom rozosmutnila spoločne s Bárou Krejčíkovou vo finále štvorhry. Sklamaná ale Townsendová nebola, naopak žiarila šťastím.

Keď ju po finále McEnroe spovedal, zachovala profesionalitu. “Vyslúžila som si právo tu byť a každý to snáď vidí,” rypla si ľahko, aj keď na následnej tlačovej konferencii odmietla, že by išlo o priamu reakciu na dekádu starý konflikt.

“Nemalo to žiadny skrytý podtext. Proste viem, že som nič nedostala zadarmo. Musela som drieť a drieť, aby som sa sem dostala a hrala na tejto úrovni,” poznamenala hráčka, ktorej najväčším vzorom vždy bola Martina Navrátilová.Česko-americká legenda sa pred desiatimi rokmi stala jedným z najhlasnejších zástancov mladej tenistky. USTA Navrátilová tvrdo skritizovala za paternalistický a arogantný prístup.

Townsendová sa s kritikou svojej postavy musí vyrovnávať počas celej doterajšej kariéry. Početné útoky na sociálnych sieťach ale nikdy príliš nevnímala.

“Nie, pretože som sama najlepšie vedela, že som tučná. Tým pádom nič také nemohlo raniť moje city. Naopak som sa vždy snažila na sebe tvrdo pracovať,” vyhlásila počas US Open.

Finále štvorhry, aj napriek porážke s favorizovanými Češkami, ktoré v New Yorku uzavreli kariérny Grand Slam, nabilo americkú tenistku sebavedomím. “Som teraz super motivovaná. Dokázala som si, že dokážem čokoľvek, aj keď to možno najprv vyzerá ako nemožná vec,” podotkla.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

17 + 20 =