Home Audio/video VIDEO Skvelý tenis, emócie a špičková organizácia: Empire Tennis Academy Open splnil najvyššie očakávania

VIDEO Skvelý tenis, emócie a špičková organizácia: Empire Tennis Academy Open splnil najvyššie očakávania

by Igor Uher
Tomáš Boleman, Empire Tennis Academy

TRNAVA – Najväčší ženský turnaj na Slovensku priniesol presne to, čo sa od podujatí takéhoto významu očakáva.


Emócie, kvalitu, dramatické zápasy, profesionálny prístup organizátorov ako aj spontánne reakcie účastníčok, z ktorých sa viaceré v trnavskom klube Empire už cítia pomaly ako doma. Tie najlepšie ani na okamih nezaváhali pri otázke o ich účasti na budúcom ročníku. O zhodnotenie turnaja, ktorý sa v priebehu celého týždňa niesol v pohodovej, takmer rodinnej atmosfére, sme požiadali zástupcu riaditeľa trnavského podujatia Tomáša Bolemana.

Ako hodnotíte tohtoročný Empire Tennis Academy Open?

“Máme za sebou skvelý týždeň plný kvalitného tenisu. Aj keď jeho záveru neprialo počasie, zvládli sme to. Hráčky boli spokojné, že mohli v plánovanom termíne odohrať finálový zápas. Aj napriek tomu, že sme ho pre nepriazeň počasia odohrali v nafukovačke. To jednoducho ku športu patrí. Sme tu pre hráčov a našim prvoradým cieľom je ich spokojnosť.”

Ako ste vy spokojný s jeho úrovňou?

“V priebehu hracieho týždňa sme boli svedkami veľmi kvalitných zápasov. Diváci mohli vidieť fantastický tenis, nebojím sa povedať, že na svetovej úrovni. To platí dvojnásobne o dramatických semifinálových dueloch a samozrejme rovnako tak aj o čisto belgickom finále medzi Yaninou Wickmayerovou a Greetou Minnenovou. Myslím si, že svojou úrovňou si zaslúži svoj štatút najväčšieho ženského turnaja na Slovensku. A zároveň bol dôstojným vyvrcholením celej EMPIRE Tennis Tour.”Organizátorom určite pomohlo, keď sa finále mohlo odohrať na antuke v nafukovačke a nemuseli ste prijať iné, pre hráčky menej pohodlné riešenie.

“Mali sme niekoľko možností, ako zavŕšiť turnaj. Mohli sme preložiť termín finálového zápasu na pondelok, avšak ani predpoveď počasia na ďalší deň nebola práve najlepšia. Ďalšou z možností bolo odohrať finále v hale na tvrdom povrchu, kde sa uskutočnili aj 60-tisícové turnaje a kde sú vytvorené lepšie podmienky pre divákov. Avšak dievčatá pokračujú ďalej na antukových turnajoch. Takže výber nafukovačky bol učinený práve na základe ich želania. Veľa divákov však aj v nafukovačke mohlo vidieť skvelý tenis.”

Vaša pozícia pri úsilí o organizovanie turnajov je určite podoprená kladnými referenciami zo strany ITF…

“Hneď na prvom jesennom 60–tisícovom podujatí nás prišiel navštíviť najvyšší šéf ITF Andrew Moss. Prezrel si areál a bol nadšený z myšlienky, že by sme mohli spolupracovať aj do budúcnosti. My sa budeme usilovať o dlhodobejšiu spoluprácu. Disponujeme areálom, profesionálnym zázemím, ako aj tímom ľudí na takej úrovni, ktorá garantuje bezproblémové zvládnutie organizácie medzinárodných turnajov tohto typu.”

Veľkou výhodou trnavskej akadémie je skutočnosť, že jej hráči môžu absolvovať medzinárodné podujatia v domácom prostredí. Koľko ich štartovalo minulý týždeň?

“Mali sme k dispozícii tri voľné karty pre vlastných hráčov. V hlavnej súťaži sa predstavila Kristína Kučová, Amina Anshba a Ela Pláteníková. Domáce prostredie nám skutočne poskytuje veľkú výhodu prostredníctvom voľných kariet. Pochopiteľne sa pri ich udeľovaní snažíme uprednostniť hráčky z domácej akadémie a klubu.”Splnili vaše hráčky výsledkové očakávania?

“Kika Kučová musela skrečovať zápas druhého kola po zisku úvodného setu s neskoršou víťazkou Yaninou Wickmayerovou pre bolesti chrbta. Ele Pláteníkovej opäť neprial žreb, keď hneď v úvodnom kole opäť narazila na najvyššie nasadenú hráčku. A napokon Amina Anshba triumfovala so svojou partnerkou vo štvorhre. Aj preto hodnotím pôsobenie našich hráčok na turnaji veľmi pozitívne.”

Najvyššie nasadená Anna Karolína Schmiedlová neprešla ani druhým kolom, keď prehrala s českou talentovanou hráčkou Luciou Havlíčkovou…

“Vždy sa tešíme z účasti najlepších slovenských tenistiek. Hrajú v domácom prostredí a sú veľkým lákadlom pre divákov. Kajka sa na tomto turnaji, na ktorom triumfovala v roku 2014, ukázala po dlhšej dobe. V druhom kole to bol veľmi pekný zápas. Musíme však športovo uznať, že Lucia bola lepšou hráčkou a zaslúžene postúpila ďalej.”Je pre vás tento termín konania turnaja výhodný? Budete si ho chcieť ponechať aj do budúcnosti?

“Práve tento termín bol vhodný pre ITF. Aj keď to nebola z ich strany priorita. Aj v minulosti sa náš turnaj konal pred Roland Garros. V turnajovom kalendári pred Roland Garros nastali po období pandémie veľké zmeny a aj preto otázku termínu budúceho ročníka ešte zvážime.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − 6 =