Home Audio/video VIDEO Rybakinová titul na Wimbledone neobháji: Jabeurová v boji o finále vyzve Sabalenkovú

Jelena Rybakinová, Wimbledon 2023, Londýn

LONDÝN – Tuniská tenistka Ons Jabeurová sa druhý rok za sebou prebojovala do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone.

V stredajšom štvrťfinále vyradila tretiu nasadenú obhajkyňu titulu Jelenu Rybakinovú z Kazachstanu po trojsetovom boji 6:7 (5), 6:4 a 6:1. Turnajová šestka sa v boji o finále stretne so svetovou dvojkou Bieloruskou Arynou Sabalenkovou, nasadená dvojka si poradila s dvadsaťpäťkou “pavúka” Američankou Madison Keysovou 6:2, 6:4.

Jabeurová odplatila Rybakinovej prehru

Rybakinová sa v úvode po brejku rýchlo dostala do vedenia 3:1, potom však začala kopiť chyby a Jabeurová sa vrátila do boja o prvý set. Kazaška v 12. geme za stavu 5:6 musela odvrátiť setbal, napokon rozhodol tajbrejk, v ktorom mala navrch Rybakinová.

Obe hráčky robili množstvo nevynútených chýb, Jabeurová si už však oproti prvému setu začala viac veriť a dokázala vytiahnuť v pravých chvíľach parádne forhendové údery. V desiatom geme zlomila súperkin servis a získala druhý set v pomere 6:4.

Tunisanka pokračovala v nastolenom trende a v treťom sete si vybudovala náskok 3:0. Rybakinová ešte na chvíľu zdramatizovala dej, keď znížila na 1:3 a v piatom geme viedla 40:15, no dva brejkbaly nevyužila. Jabeurová si už potom vedenie nenechala vziať a v siedmom geme premenila hneď prvý mečbal. Súperke odplatila vlaňajšiu prehru z wimbledonského finále.

“Cítim sa skvele. Som spokojná s mojím výkonom, najmä z toho, ako som zápas zvládla po psychickej stránke a udržala si emócie,” uviedla 28-ročná Tunisanka. “Hrala som proti hráčke, ktorá skvele podáva. Ak proti Jelene trochu poľavíte, nemáte šancu na úspech. Musela som ukázať, že jej nedám nič zadarmo. Verím, že dokážem udržať emócie aj v ďalších zápasoch. Sobolenková bude silnou súperkou, bude to výzva. Tento rok hrá výborne. Verím, že v semifinále bude publikum na mojej strane.”

Sabalenková vyradila Keysovú

Sabalenková začala proti Keysovej vo veľkom štýle. Šampiónka Australian Open v prvom sete dvakrát brejkla súperku a získala ho vo svoj prospech za 39 minút.

Druhý set mal oveľa vyrovnanejší priebeh. Američanka dokázala odskočiť na 4:2, ale záver patril Sabalenkovej. Získala štyri gemy za sebou a na konci využila svoj druhý mečbal.

Dvadsaťpäťročná Bieloruska vyrovnala svoje wimbledonské maximum, v semifinále na londýnskej tráve bola aj pred dvomi rokmi, vtedy nestačila na Češku Karolínu Plíškovú. Vlani v All England Clube chýbala, keďže ruské a bieloruské hráčky nemohli na podujatí štartovať.

Iba dve výhry od veľkého cieľa

“Je skutočne úžasné, že som sa dostala do semifinále. Veľmi sa naň teším a dúfam, že sa pre mňa skončí lepšie ako minule. Myslím si, že som sa za dva roky zmenila, som už iná hráčka. Keysová hrala skutočne dobre, som šťastná, že som vyhrala druhý set, lebo to bolo náročné. Som už iba dve víťazstvá od veľkého cieľa, už ako malá som snívala o zisku titulu vo Wimbledone. Je to špeciálne miesto. Ďakujem za skvelú atmosféru, aj keď diváci viac fandili súperke, som vďačná, že môžem hrať pred takým úžasným publikom,” povedala Sabalenková v prvom pozápasovom interview. Ak zvíťazí aj v semifinále, vystrieda na poste svetovej jednotky Poľku Igu Swiatekovú.

ženy – dvojhra – štvrťfinále: Aryna Sabalenková (Biel.-2) – Madison Keysová (USA-25) 6:2, 6:4, Ons Jabeurová (Tun.-6) – Jelena Rybakinová (Kaz.-3) 6:7 (5), 6:4, 6:1