Home Audio/video VIDEO Ruská radosť v Prahe: Benčičová neodvrátila prehru Švajčiarska v boji o Pohár Billie-Jean Kingovej

Daria Kasatkinová

PRAHA – Ruské tenistky sa stali víťazkami Pohára Billie-Jean Kingovej v Prahe. O triumfe nad Švajčiarskom v sobotnom finále rozhodli už vo dvojhrách.

Prvý bod pre výber Ruskej tenisovej federácie (RTF) vybojovala v O2 Arene Daria Kasatkinová, ktorá za 80 minút zdolala Jil Teichmannovú 6:2, 6:4. V druhom singli si Ľudmila Samsonovová poradila s Belindou Benčičovou 3:6, 6:3, 6:4 za 147 minút.

Rusky vyhrali prestížnu tímovú súťaž žien piatykrát, naposledy sa tešili ešte v roku 2008. Tri predchádzajúce finálové stretnutia (2011, 2013, 2015) prehrali. Švajčiarky hrali o cennú trofej druhýkrát, v roku 1998 prehrali vo finále so Španielskom 2:3. Rekordérkami v počte triumfov sú Američanky, ktoré majú na konte 18 titulov.

Kasatkinová súperke nedala šancu

Kasatkinová od prvej loptičky ovládla dianie na kurte, súperku v prvom sete pustila k slovu až za stavu 5:0. Teichmannová robila veľké množstvo nevynútených chýb a vzchopila sa, až keď jej hrozil nepopulárny “kanár”, no napokon prvý set prehrala 2:6. V druhom sa hra vyrovnala, až v siedmom geme Kasatkinová prelomila cez zhodu podanie súperky. Brejk síce nepotvrdila, ale za stavu 4:4 opäť uspela pri servise Švajčiarky a dopodávala na víťazstvo v zápase, pričom premenila hneď prvý mečbal.

“Zachytiť začiatok zápasu bolo extrémne dôležité, obe sme totiž boli veľmi nervózne. Myslím, že som sa s tým vyrovnala lepšie. Vyhratý prvý set ma naštartoval. Som rada, že som získala pre tím dôležitý prvý bod a pripravila pôdu pre Ľudmilu, ktorá proti Benčičovej predviedla jeden zo svojich najlepších výkonov v kariére. Vyhrať Pohár Billie-Jean Kingovej je úžasný pocit,” citovala Kasatkinovú agentúra AFP.

Daria Kasatkinová a jej víťazné oslavy (AP Photo/Petr David Josek)

Benčičová na neobľúbenú súperku opäť nestačila

Benčičová v tretej hre neuspela pri vlastnom podaní, ale rýchlo svoje zaváhanie odčinila a dokázala zvrátiť priebeh prvého setu. Olympijská šampiónka z Tokia hrala konzistentne, robila minimum nevynútených chýb. Jej súperka však od druhého setu zlepšila servis, zrýchlila hru a mala navrch aj v štatistike víťazných úderov. Samsonovová uspela v šiestej hre na príjme a získala druhé dejstvo vo svoj prospech, pričom v nastúpenom trende pokračovala aj v treťom sete. Vďaka brejku v prvej hre sa dostala na koňa a keďže sama naďalej neomylne podávala, vybojovala pre ruské farby rozhodujúci druhý bod. Benčičová tak ruskej súperke podľahla aj v treťom tohtoročnom vzájomnom súboji, keď predtým ju Samsonovová zdolala tak na tráve v Berlíne ako aj v hale v Luxemburgu.

Ruská tenisová federácia (RTF) – Švajčiarsko 2:0

Daria Kasatkinová – Jil Teichmannová 6:2, 6:4
Ľudmila Samsonovová – Belinda Benčičová 3:6, 6:3, 6:4