Home Audio/video VIDEO Roger Federer získal prestížny titul a zobral si slovo: Vo výnimočnom prejave nezabudol na Nadala a uchvátil milióny fanúšikov

VIDEO Roger Federer získal prestížny titul a zobral si slovo: Vo výnimočnom prejave nezabudol na Nadala a uchvátil milióny fanúšikov

by Majo Malinovský
Roger Federer, Prejav, Dartmouth College

HANOVER – Švajčiarsky tenisový velikán a 20-násobný grandslamový šampión Roger Federer si v americkom Hanoveri v New Hamshire zobral slovo a svojim prejavom na prestížnej americkej súkromnej univerzite Dartmouth College ohúril nie len prítomných, ale aj online sledovateľov na internete.

Dnes už 42-ročná švajčiarska nie len tenisová legenda získala za svoj humanitárny a filantropický prínos pre spoločnosť zaslúžený titul Doktor humanitných vied a pri tejto slávnostnej príležitosti Federer vystúpil s výnimočným prejavom, ktorý môže byť inšpiráciou pre každého človeka.

Tri hlavné ingrediencie šťastného a úspešného života

“Ani neviete, aký som z toho nadšený. Toto je ešte len druhýkrát, čo som kedy vstúpil na univerzitný kampus, ale z nejakého dôvodu už mi dávate doktorát. Prišiel som sem predniesť svoj prejav, ale domov sa budem vracať ako Dr. Roger,” začal Federer asi 25-minútový prejav s tradične elegantným úsmevom.

V prejave, kde velikán svetového tenisu prirovnal koniec svojej kariéry k ukončeniu univerzity, objasnil Federer prítomným tri hlavné dôležité body, ktoré ho sprevádzali počas jeho profesionálneho života športovca a ktoré sú kľúčom k spokojnému, šťastnému a úspešnému životu: “Dokázať niečo bez námahy, to je mýtus. Ja som drel naozaj tvrdo vo chvíľach, keď sa nikto nepozeral. Byť disciplinovaný a trpezlivý je tiež súčasťou talentu, ale všetci na tom musia pracovať.”V ďalšom časti prejavu zdôraznil Federer dôležitosť každej jednej loptičky a fiftínu v tenise. “Je to vždy len jeden bod. Môžete na sebe pracovať tvrdo ako sa len dá a aj tak prehráte. Aj ja ako jeden z najlepších tenistov som vyhral iba 54 % výmen. Keď hráte, aktuálna lopta je pre vás to najdôležitejšie na svete. Až výmena skončí, už je to za vami a sústredíte sa na tú ďalšiu. Život je ako horská dráha, je normálne prehrať zápas alebo stratiť prácu. Musíte sa s tým vedieť vyrovnať, nebyť negatívny a poučiť sa z chýb,” pokračoval bazilejský rodák, ktorý z 1526 súťažných zápasov v tenise vyhral viac ako 80%.

Napriek svojim úspechom na športovej scéne Federer nikdy nezabúdal na dôležitosť vecí mimo milovaného tenisu: “Život je väčší ako tenisový kurt. Veľa som sa na kurte nabehal, ale svet je ďaleko väčší. Aj keď som bol v TOP 5, bolo pre mňa dôležitejšie mať život mimo tenisu, cestovať, mať priateľov a hlavne rodinu.”

Legendárne wimbledonské finále s Nadalom

Federer v emotívnom prejave nezabudol ani na svojho odvekého rivala a zároveň veľkého kamaráta Španiela Nadala: “Niekto hovorí, že je to najlepšie stretnutie tenisovej histórie. Všetka česť Rafovi, ale bol by to oveľa lepší zápas, keby som ho vyhral ja,” zavtipkoval Švajčiar k pamätnému finále Wimbledonu z roku 2008, ktoré po takmer piatich hodinách po triumfe 9:7 v piatom sete ovládol Nadal. Pamätný duel považovaný sa jeden z top zápasov celej tenisovej histórie sa stal aj motívom pre filmové spracovanie.“Nech si vyberiete akúkoľvek hru, dajte do toho všetko. Choďte si pre to. Hrajte uvoľnene. Vyskúšajte všetko. A hlavne buďte na seba navzájom dobrí a bavte sa tým,” uzavrel svoj prejav osemnásobný wimbledonský víťaz, ktorý je od roku 2009 manželom bývalej slovenskej tenistky Mirky Vavrinecovej.

Počas jediného dňa videlo na youtubovom profile univerzity prejav pol milióna ľudí a ďalšie desiatky miliónov zdieľali reč Federera na sociálnych sieťach.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

14 − 1 =