Home Audio/video VIDEO Najväčšia wimbledonská senzácia: Ukrajinská držiteľka voľnej karty vyradila svetovú jednotku Swiatekovú!

VIDEO Najväčšia wimbledonská senzácia: Ukrajinská držiteľka voľnej karty vyradila svetovú jednotku Swiatekovú!

by Majo Malinovský
Jelina Svitolinová, Wimbledon 2023, Londýn

LONDÝN – Ukrajinská tenistka Jelina Svitolinová sa postarala o najväčšie prekvapenie tohtoročného Wimbledonu.


Iga Swiateková, Jelina Svitolinová, Wimbledon 2023, Londýn
Iga Swiateková a Jelina Svitolinová (Foto: TASR/AP – Kirsty Wigglesworth)

V utorkovom štvrťfinále dvojhry vyradila svetovú i nasadenú jednotkou Poľku Igu Swiatekovú v troch setoch 7:5, 6:7 (5), 6:2.

Svitolinová si vyrovnala svoje kariérne maximum na turnaji a v dueli o postup do finále nastúpi proti nenasadenej Češke Markéte Vondroušovej.


Swiateková viedla v prvom sete 2:0 aj 5:3, no nedokázala ho dotiahnuť do víťazného konca. Ukrajinka získala štyri gemy za sebou a triumfovala po výsledku 7:5. Od druhého dejstva sa hralo pre dážď na centri pod zatiahnutou strechou.

Obe tenistky v ňom raz stratili svoje podanie a o osude musel rozhodnúť tajbrejk. Svitolinová si v ňom vytvorila náskok 4:1, no svetová jednotka zabrala a vynútila si rozhodujúci set. Swiateková ho začala úspešne, keď si udržala servis. Potom však Ukrajinka uspela v piatich gemoch za sebou a duel už dotiahla do úspešného konca.

Jelina Svitolinová, Wimbledon 2023, Londýn
Jelina Svitolinová (Foto: TASR/AP – Alastair Grant)


Neskutočné

“Stále neviem, čo sa vlastne stalo. Je to neskutočné a som veľmi šťastná, že mám opäť šancu hrať na tomto turnaji. Bol to ťažký zápas proti Ige, ktorá je svetová jednotka a nikdy sa nevzdáva. Som hrdá na to, čo som dosiahla a ďakujem všetkým za podporu. Keby mi niekto na začiatku turnaja povedal, že postúpim do semifinále a vyradím svetovú jednotku, neverila by som. Teraz si oddchýnem a pripravím sa na ďalší dôležitý a ťažký zápas,” povedala v prvom rozhovore po stretnutí Svitolinová, ktorá sa vrátila k tenisu len pred tromi mesiacmi po návrate z materskej dovolenky.

Swiateková po prehre vo svojom prvom štvrťfinále vo Wimbledone zaželala titul ukrajinskej tenistke: “Budem jej fandiť najmä preto, že sa máme radi. Myslím si, že si za svoju kariéru zaslúži vyhrať Grand Slam. Vrátila sa po materskej dovolenke a zisk titulu by bol pre ňu úžasný úspech,” povedala svetová jednotka, ktorá pre sport.pl zhodnotila aj svoju hru: “Možno to nebol môj najlepší výkon, ale viem, že som do toho dala všetko. Určite som urobila chyby, ktoré by sa mi nemali stať. Ona však hrala agresívne a veľmi rýchlo. Vyvíjala na mňa aj tlak a vďaka tomu vyhrala. Je pravda, že je o niečo jednoduchšie prijať prehru, keď vás zdolá niekto, koho máte radi.”

Iga Swiateková, Wimbledon 2023, Londýn
Iga Swiateková (Foto: TASR/AP – Alastair Grant)

ženy – dvojhra – štvrťfinále: Jelina Svitolinová (Ukr.) – Iga Swiateková (Poľ.-1) 7:5, 6:7 (5), 6:2

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five × five =