Home Audio/video VIDEO Nadal vyhral boj sám so sebou aj päťsetovú drámu: Boj o finále prinesie pikantný súboj s Kyrgiosom

Nick Kyrgios

LONDÝN – Austrálsky tenista Nick Kyrgios postúpil do prvého singlového grandslamového semifinále.

Vo štvrťfinále wimbledonskej dvojhry zvíťazil nad Čiľanom Cristianom Garinom 6:4, 6:3, 7:6 (5). V dueli o finále nastúpi v piatok proti Rafaelovi Nadalovi zo Španielska.

Semifinálová loď mu neodplávala

“Nečakal som, že sa mi v grandslamovom singli ešte niekedy podarí postúpiť medzi elitné kvarteto. Myslel som si, že mi semifinálová loď definitívne odplávala. Som hrdý na to, že aj vďaka pomoci môjho tímu sa mi podarilo dostať tak ďaleko. Cristian je skvelý hráč a pri mnohých brejkbaloch som mal šťastie,” uviedol Kyrgios, ktorý v januári po boku svojho krajana Thanasiho Kokkinakisa vyhral mužskú štvorhru na Australian Open.

Trápiaci sa Nadal vyhral päťsetový boj

Nadal v pozícii turnajovej dvojky otočil štvrťfinálový duel s Američanom Taylorom Fritzom a zvíťazil po takmer štyriapolhodinovom päťsetovom boji 3:6, 7:5, 3:6, 7:5, 7:6 (4). Španiel, ktorý v tejto sezóne triumfoval na Australian Open i na Roland Garros, tak stále živí šancu na zisk kalendárneho Grand Slamu.

Fritz počas zápasu s Nadalom dlho kvalitne podával, vychádzali mu returny i obojručný bekhend. V úvode síce prehrával 1:3, no potom uhral päť gemov za sebou a prvý set získal vo svoj prospech. Španiel robil priveľa nevynútených chýb, mal problémy s pohybom a v druhom sete za stavu 4:3 požiadal o medical time out. Pauza mu pomohla a v koncovke setu slávil úspech, tretie dejstvo však opäť patrilo Fritzovi.

Nadal nezložil zbrane a na začiatku štvrtého setu dvakrát zobral Fritzovi podanie. Američan, ktorý v 3. kole vyradil Slováka Alexa Molčana, otočil na 5:4, no záver setu patril Nadalovi. V rozhodujúcom dejstve sa Španiel po brejku v Tildenovom geme ujal vedenia 4:3, následne však stratil servis a o osude zápasu tak musel rozhodnúť záverečný supertajbrejk. V jeho úvode si Nadal vybudoval náskok 5:0 a odplatil Fritzovi finálovú prehru z turnaja Masters 1000 v kalifornskom Indian Wells.

Sám nevie, ako to dotiahol do víťazného konca

“Ani neviem, ako som dnešný zápas dotiahol do víťazného konca. Chcem sa poďakovať fanúšikom za podporu, boli fantastickí. Taylor podal výborný výkon a blahoželám mu k úspešnému turnaju. Pred 14 rokmi som na tomto centri odohral jeden z najdôležitejších zápasov kariéry – víťazné  finále proti Rogerovi Federerovi. Keby mi vtedy niekto povedal, že v roku 2022 budem vo wimbledonskom semifinále, neuveril by som mu. Nick Kyrgios bude veľká výzva, má skvelú trávnatú sezónu, tento povrch mu sedí. Ak chcem uspieť, musím podať stopercentný výkon. Cítim sa fajn, dúfam, že do piatka stihnem dobre zregenerovať,” uviedol Nadal v pozápasovom rozhovore.

muži – dvojhra – štvrťfinále: Nick Kyrgios (Austr.) – Cristian Garin (Čile) 6:4, 6:3, 7:6 (5)Rafael Nadal (Šp.-2) – Taylor Fritz (USA) 3:6, 7:5, 3:6, 7:5, 7:6 (4)