Home Audio/video VIDEO Korupcia, či totálna fraška? Historicky najdlhší zápas mladíckeho Turnaja majstrov priniesol šokujúce divadlo a nevídaný obrat!

Francesco Passaro

MILÁNO – Poriadnu drámu a absolútne nečakaný obrat priniesol historicky najdlhší zápas na Turnaji majstrov do 21 rokov – Next Gen ATP Finals.

Druhé vystúpenie skupiny proti sebe v mladíckom derby postavilo dvoch 21-ročných domácich hráčov: Francesca Passara a Mattea Arnaldiho. Keďže v prvom súboji na tvrdom rýchlom povrchu viac ostrieľaný Arnaldi poriadne potrápil favorizovaného Nakashimu (4:2, 3:4, 3:4, 4:3, 2:4) a Passaro neuhral ani set s českým talentom Lehečkom (1:4, 3:4, 1:4), tipéri sa jednoznačne prikláňali na stranu Arnaldiho, ktorý tak po posune kurzov bol pred stretnutím už dosť výrazným kurzovým favoritom a na kurte to od úvodu aj potvrdzoval.

Aj keď v prvom sete mal Arnaldi ako jediný k dispozícii brejkbaly (2) a po ich nevyužití nešťastne prehral v tajbrejku 7:9, v ďalších dvoch setoch po triumfoch 4:2 a 4:3(4) už pevne prevzal opraty zápasu do svojich rúk. V štvrtom sete v štvrtej hre Arnaldi opäť krajanovi zobral podanie a na vlastnom servise následne viedol 30:0, pričom Passaro ledva chodil po kurte, keďže do pravej nohy chytil silný kŕč a ten ho výrazne obmedzoval v pohybe.

Ledva chodil a bol na pokraji prehry, ale…

Všetko sa zdalo úplne jasné, ale zrazu sa na kurte začali diať divy. Ledva chodiaci Passaro sa každú chvíľu naťahoval a zdalo sa, že zápas skôr skrečuje ako by ho mal vôbec dohrať. Zrazu mu ale začalo všetko vychádzať a aj keď sa poriadne nemohol ani pohnúť a stále strečoval svoju nohu, presnými winnermi z 0:30 otočil gem vo svoj prospech a keď si v bolestiach udržal aj svoje podanie, vynútil si tajbrejk.

V tom síce Arnaldi dokázal z 1:4 dvomi minibrejkami dotiahnuť na 3:4, ale z triumfu 7:4 sa napokon radoval stále v bolestiach hrajúci Passaro.

Ten sa po skončení setu mohol dať ošetriť, ale jeho pohyb na kurte naznačoval, že problémy neustali. V tretej hre piateho setu prišiel o podanie a zdalo sa, že zjavne fyzicky indisponovaný už viac vody nenamúti, ale opak bol pravdou. Arnaldi napriek viditeľnému fyzickému hendikepu súpera zrazu vôbec nedokázal na servise pritlačiť a okamžite si prehral podanie, za stavu 2:3 dokonca na podaní musel čeliť mečbalu, po ktorého odvrátení si aspoň vynútil ďalší tajbrejk.

V tom Arnaldi okamžite viedol 3:0 a opäť sa zdalo, že ťažko sa pohybujúceho súpera už jednoducho musí doraziť, za stavu 6:4 mal k dispozícii dva mečbaly, tretí zahodil aj pri vedení 7:6 a napokon Passarovi vzhľadom na vývoj a okolnosti senzačne podľahol 8:10.

Passaro aj pri záverečnej podávačke rúk ledva stál na nohách a sám možno ani netušil, akým zázrakom už jasne prehratý duel dokázal otočiť. V istom momente bol totiž na jeho súpera kurz nižší ako 1,1 a absolútne nič nenasvedčovalo tomu, že by v talianskom derby mohol evidentne zranený a ťažko sa pohybujúci Passaro zaveliť k obratu.

Najdlhší zápas v histórii

Zápas talianskych mladíkov trval dve hodiny aj 43 minút a do histórie sa zapíše ako najdlhší na Next Gen ATP Finals, kde sa duely hrajú so špeciálnymi pravidlami a podmienkami len do štyroch víťazných gemov. V každom prípade to, čo sa dialo na milánskom kurte, sa len tak nevidí a keďže ide o dvoch Talianov, rozhodne nejedného fanúšika napadne, či nešlo o korupciu a vypustenie zo strany Arnaldiho i keď ide len o domnienky, ale obrat bol rozhodne šokujúci.

V každom prípade Arnaldi po dvoch tesných prehrách 2:3 stále môže reálne pomýšľať na postup, ak v poslednom dueli zdolá českého súpera Jiřího Lehečku, s ktorým Passaro prehral na nule a teda v prípade jeho očakávanej prehry s vedúcim Nakashimom bude v minitabuľke trojice Arnaldi, Passaro a Lehečka na tom najlepše práve Arnaldi, ak stratí s Čechom maximálne jeden set.