Home Audio/video VIDEO Finálová dráma sa nekonala: Swiateková zmietla americkú hviezdu z kurtu a oslavuje

VIDEO Finálová dráma sa nekonala: Swiateková zmietla americkú hviezdu z kurtu a oslavuje

by Majo Malinovský
Iga Swiateková, Trofej, Turnaj majsteriek, Cancún

CANCÚN – Poľská tenistka Iga Swiateková vyhrala premiérovo finále majstrovstiev sveta WTA Tour.

Iga Swiateková, Jessica Pegulová, Trofej, Turnaj majsteriek, Cancún
Iga Swiateková a Jessica Pegulová s trofejami (Foto: TASR/AP – Fernando Llano)

V pondelňajšom záverečnom zápase zdolala v mexickom Cancúne Američanku Jessicu Pegulovú jednoznačne 6:1, 6:0. Sezónu tak ukončí na prvom mieste rebríčka WTA, kde vystrieda Arynu Sabalenkovú z Bieloruska.

Finálový zápas bol presunutý o deň pre prerušený semifinálový duel medzi Swiatekvou a Sabalenkovou. Pre Poľku to bola tretia účasť na podujatí a premiérový titul. V tomto roku pridala na svoje konto aj štvrtý grandslam, keď obhájila triumf na Roland Garros. Na podujatí v Cancúne neprehrala ani jeden zápas, nestratila ani set a prišla o historicky najmenší počet gemov (20). Tento rekord držala doposiaľ Belgičanka Justine Heninová, šampiónka z roku 2007 ich stratila 34. Swiateková zaznamenala zároveň najdominantnejší finálový výkon v histórii.

Iga Swiateková, Cancún, Finále, Turnaj majsteriek
Oslavujúca Iga Swiateková (Foto: TASR/AP – Fernando Llano)

“Ďakujem fanúšikom za podporu, tento týždeň nebol jednoduchý. Jessi, gratulujem ti za celú sezónu a predošlé roky. Dúfam, že spolu budeme ešte v mnohých finále. Chcem poďakovať aj svojej rodine a tímu, v sezóne sme mali vzostupy aj pády. Cítim narastajúcu podporu fanúšikov. Ďakujem,” povedala v rozhovore bezprostredne po zápase 22-ročná poľská tenistka.

Obe tenistky boli pred finále bez straty setu, no záverečný zápas bol jasnou záležitosťou v réžii Swiatekovej. Poľka brejkla súperku vo štvrtom i šiestom geme, následne využila prvý setbal. Rýchly spád duelu pokračoval hneď na začiatku druhého dejstva, keď vzala Pegulovej podanie. Brejk potvrdila a súperke vzala aj ďalší servis. Práve v treťom geme začala byť na Američanke vidno frustrácia, narastali aj nevynútené chyby a pri vlastnom podaní neuhrala ani fiftín. V druhom dejstve ich získala celkovo len desať a v záverečnom geme mala síce jediný brejkbal v zápase, no Swiateková vybojovala zhodu a využila prvý mečbal. Zápas trval 59 minút a Swiateková sa stala prvou Poľkou po ôsmich rokoch s triumfom na tomto podujatí. Naposledy sa to podarilo Agnieszke Radwanskej pod vedením rovnakého trénera Tomasza Wiktorowského.

Iga Swiateková, Trofej, Turnaj majsteriek, Cancún
Iga Swiateková s víťaznou trofejou (Foto: TASR/AP – Fernando Llano)

“Chcem zagratulovať Ige, jej tímu a rodine k fantastickému roku a triumfe na tomto turnaji. Každý rok zo mňa robí lepšiu hráčku. Rada by som dnes bola bývala vyhrala, ale niekedy to nevyjde. Ďakujem svojmu tímu a manželovi za podporu. Bol to dlhý rok, zrejme nebolo možné prekonať ten predošlý. Tento týždeň pre nás nebol jednoduchý, ale mali sme tu veľkú podporu,” povedala po dueli Pegulová.

https://www.youtube.com/watch?v=qelyB2SeA30

V štvorhre triumfovala nemecko-ruská dvojica Laura Siegemundová, Vera Zvonarevová. Oba sety proti americko-austrálskemu tandemu Nicole Melicharová-Martinezová, Ellen Perezová vyhrala v pomere 6:4.MS WTA Tour vo Fort Worthe – finále:

dvojhra: Iga Swiateková (Poľ.-2) – Jessica Pegulová (USA-5) 6:1, 6:0

štvorhra: Laura Siegemundová, Vera Zvonarevová (Nem./Rus.) – Nicole Melicharová-Martinezová, Ellen Perezová (USA/Aus.) 6:4, 6:4

Zdroj: TASR

 

 

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 × 4 =