Home Audio/video VIDEO Famózny Alcaraz po výhre nad Tsitsipasom premiérovo v TOP 10: Zápas poznačali kontroverzné momenty

Carlos Alcaraz

BARCELONA – Španielsky tenista Carlos Alcaraz sa prebojoval do semifinále dvojhry na turnaji ATP v Barcelone. Ako päťka “pavúka” vyradil v piatkovom stretnutí štvrťfinále najvyššie nasadeného hráča Stefanosa Tsitsipasa z Grécka za 132 minút 6:4, 5:7, 6:2. Víťaz nedávneho podujatia ATP Masters 1000 v Miami sa v boji o finále stretne s Austrálčanom Alexom de Minaurom.

Dlho to vyzeralo na pomerne hladké víťazstvo domáceho tenistu. Alcaraz vyhral prvý set pomerom 6:4 a v druhom dejstve viedol už 4:1 s náskokom dvoch brejkov. Nasledovalo však to, čo v tú chvíľu očakával len málokto. Tsitsipas vstal z mŕtvych, predviedol ohromný “comeback” a nakoniec to bol práve on, kto sa radoval z víťazstva v druhom sete po výsledku 7:5.

Tým ale jeho vzopätie skončilo, tretiu sadu už zase zvládol lepšie Alcaraz, ktorý si znova vytvoril náskok dvoch brejkov, keď rýchlo odskočil do vedenia 4:0, a tentoraz sa už o svoje vedenie pripraviť nenechal.

V stretnutí nechýbali ani niektoré kontroverzné okamihy. Na setbale Alcaraza sa grécky tenista napríklad rozhodol, že vyšle prudkú ranu priamo do Španiela stojaceho na sieti. Alcaraz sa nakoniec loptičke stihol uhnúť a lopta skončila v aute. Ospravedlnenie? To sa od Tsitsipasa nekonalo a tak musel až do konca zápasu bojovať s nevraživosťou španielskeho publika voči svojej osobe.

Tsitsipasovi porážkou od Alcaraza skončila šnúra tohtoročných antukových víťazstiev, ktoré sa nakoniec zastavili na čísle sedem. Po úspešnej obhajobe titulu v Monte Carle sa 23-ročný rodák z Atén do finále v Barcelone zase po roku nepozrie.

Alcaraz naopak vylepšil svoju tohtoročnú antukovú bilanciu už na osem výhier oproti jedinej porážke a môže sa ďalej usilovať o svoj tohtoročný druhý titul na antuke a celkovo už tretí (po Riu de Janeiro a Miami).

Okrem vybojovaného víťazstva navyše môže osemnásťročného tenistu tešiť, že budúci týždeň nájde svoje meno prvýkrát v kariére v prvej desiatke svetového rebríčka, kam sa posunie z aktuálnej jedenástej priečky. Podarí sa mu to už ž v 18 rokoch a 11 mesiacoch veku. Pre porovnanie, Rafael Nadal nakukol do najlepšej desiatky, keď bol len o jeden mesiac mladší (mimochodom, rovnako po turnaji v Barcelone), Novakovi Djokovičovi sa to podarilo vo veku 19 rokov a 9 mesiacov a Roger Federer mal 20 rokov a 9 mesiacov, keď prvýkrát vstúpil do top 10.