Home Audio/video VIDEO Djokovič titul na Roland Garros neobháji: Antukový kráľ Nadal kráča za ďalšou grandslamovou trofejou

Rafael Nadal

PARÍŽ – Srbský tenista Novak Djokovič neobháji titul v mužskej dvojhre na grandslamovom Roland Garros. Ako nasadená jednotka prehral vo štvrťfinále s turnajovou päťkou Španielom Rafaelom Nadalom po vyše štvorhodinovom boji 2:6, 6:4, 2:6, 6:7 (4). Zápas sa skončil o 1.15 h ráno.

Novak Djokovič, Rafael Nadal
Novak Djokovič a Rafael Nadal (Foto: TASR/AP – Christophe Ena)

Trinásťnásobný parížsky šampión odplatil Djokovičovi vlaňajšiu semifinálovú prehru a upravil vzájomnú bilanciu na 29:30. V semifinále ho v piatok čaká tretí nasadený Nemec Alexander Zverev.

VIDEO Zverev na Roland Garros zrušil sen Alcaraza o grandslamovom titule: Veľmi emotívny triumf

Nadalovi vyšiel úvod zápasu s Djokovičom, keď hneď v úvodnom geme prelomil Srbovo podanie a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 2:0. Vo štvrtej hre prehrával pri vlastnom servise 15:40, no následne získal štyri fiftíny v rade. V piatom geme Djokoviča opäť brejkol a zobral mu prvý set na tohtoročnom Roland Garros. Za stavu 5:2 premenil prvý setbal.

Nadal mal navrch v dlhších výmenách, jeho údery mali optimálnu dĺžku. Z forhendu neraz dokázal zatlačiť Djokoviča do rohu dvorca a zakončiť na sieti úspešným volejom či stopbalom  Španiel uhral veľa priamych bodov z podania a navyše výborne returnoval.

Novak Djokovič
Novak Djokovič (Foto: TASR/AP – Jean-Francois Badias)

V úvodnom geme druhého dejstva využil siedmy brejkbal a po ďalšom zisku súperovho servisu odskočil Djokovičovi na 3:0. Srb však potom pridal na agresivite, zvládol dva maratónske gemy a otočil na 4:3. Nadal síce vyrovnal na 4:4, no koncovka patrila Djokovičovi, ktorý za stavu 5:4 využil pri Nadalovom podaní druhý setbal-

Španiel sa však rýchlo zmobilizoval a v treťom sete si po dvoch brejkoch vybudoval rozhodujúci náskok 5:1. Nadal opäť získal úderovú istotu a na rozdiel od Djokoviča robil minimum nevynútených chýb  V úvode štvrtého dejstva Nadal prišiel o podanie a za stavu 3:5 čelil pri servise Djokoviča dvom setbalom. Španiel ich však odvrátil a v ďalších minútach vyrovnal na 5:5. O osude setu rozhodol tajbrejk, v ktorom dominoval Nadal. Španiel si vypracoval vedenie 6:1 a za stavu 6:4 využil po víťaznom forhende v poradí štvrtý mečbal.

muži – dvojhra – štvrťfinále: Rafael Nadal (Šp.-5) – Novak Djokovič (Srb.-1) 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 (4)