Home Audio/video VIDEO Djokovič s ruským súperom otočil a vyrovnal rekord Federera: O finále proti Sinnerovi, ktorý hrá životný turnaj

Novak Djokovič, Wimbledon 2023, Londýn

LONDÝN – Srbský tenista Novak Djokovič postúpil do dvanásteho semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone.

Druhý nasadený obhajca titulu zdolal vo svojom jubilejnom 400. zápase na podujatiach veľkej štvorky Rusa Andreja Rubľova 4:6, 6:1, 6:4, 6:3. V ďalšom kole sa v repríze vlaňajšieho štvrťfinále stretne s Jannikom Sinnerom z Talianska.

Andrej Rubľov, Novak Djokovič, Wimbledon 2023, Londýn
Novak Djokovič a Andrej Rubľov (Foto: TASR/AP – Kirsty Wigglesworth)

Vyrovnal rekord Federera

Tridsaťšesťročný Djokovič vyrovnal rekord Švajčiara Rogera Federera a predstaví sa v 46. semifinále na grandslame. Na wimbledonskej tráve to bolo zároveň už jeho 33. víťazstvo v sérii, čo je taktiež rekord.

Úvod stretnutia priniesol vyrovnaný priebeh. Djokovič mal v šiestom geme tri šance získať súperovo podanie, no nevyužil ani jednu. Prvý brejk zápasu získal Rubľov za stavu 4:4 a prvý set sa stal jeho korisťou. Druhý bol v jasnej réžii Djokoviča, ktorý dvakrát Rusa brejkol. V treťom dejstve získal sedemnásobný wimbledonský šampión podanie Rubľova v piatom geme a v desiatom premenil piaty setbal. Srb prevzal opraty zápasu do svojich rúk a vo štvrtom sete dovolil svojmu súperovi tri hry. V prípade zisku 24. grandslamového titulu môže vyrovnať zápis Federera, ktorý získal v All England Clube osem trofejí vo dvojhre.

“Ďakujem divákom za atmosféru na kurte, boli tam úžasné výmeny a Andrej si zaslúži rešpekt. Predviedol niekoľko skvelých úderov z forhendu. Zaslúžene mu patrí pozícia v najlepšej desiatke rebríčka. Musím mu pogratulovať k zápasu a aj turnaju. V priebehu turnaja sa snažím myslieť na niečo iné, ako sú čísla a štatistiky. Moja pozornosť vždy smeruje k ďalšiemu zápasu. Som rád za môj výkon a verím, že v tom budem pokračovať ďalej. Každý má chce zdolať, ale zatiaľ sa to nedeje. Je to zároveň pre mňa inšpirácia, aby som predvádzal môj najlepší tenis,” uviedol Djokovič v rozhovore na kurte.

Čaká ho Sinner

Sinner postúpil do prvého singlového grandslamového semifinále, keď ako ôsmy nasadený hráč zvíťazil nad Rusom Romanom Safiullinom 6:4, 3:6, 6:2, 6:2. Talian vstúpil lepšie aj do druhého vzájomného zápasu proti Safiullinovi, keď vďaka brejku v deviatom geme získal prvý set. Sinner viedol aj v druhom dejstve 3:1, no potom prehral päť hier za sebou. Jeho súper si tak vo svojom prvom štvrťfinále na Grand Slame pripísal zisk setu. Favorit však opäť zabral v treťom a štvrtom, keď získal zhodne po dva brejky a postúpil.

Sinner v All England Clube píše históriu

Dvadsaťjedenročný Talian tak dosiahol svoj životný úspech na podujatiach veľkej štvorky, ktorý môže ešte vylepšiť.

“Znamená to pre mňa veľmi veľa. Pracovali sme veľa hodín, aby som dosiahol tento úspech. Snažím sa hrať svoj tenis každý duel a som šťastný, že som postúpil do semifinále. Keď som stratil druhý set, tak to bolo ťažké. Teší ma však, ako som na to dokázal zareagovať. Safiullin je ťažký súper a nie je ľahké proti nemu hrať. Pamätám si, že sme sa stretli spolu asi pred rokom a vtedy to tiež nebolo jednoduché,” povedal v pozápasovom rozhovore Sinner. Stal sa najmladším tenisom, ktorý postúpil do semifinále v All England Clube od roku 2007.

Jannik Sinner, Wimbledon 2023, Londýn
Jannik Sinner (Foto: TASR/AP – Alberto Pezzali)

muži – dvojhra – štvrťfinále: Novak Djokovič (Srb.-2) – Andrej Rubľov (Rus.-7) 4:6, 6:1, 6:4, 6:3, Jannik Sinner (Tal.-8) – Roman Safiullin (Rus.) 6:4, 3:6, 6:2, 6:2