Home Audio/video VIDEO Boj o finále na US Open nečakane prerušený na 49 minút, zasahovať musela aj polícia: Toto je zlý vtip!

VIDEO Boj o finále na US Open nečakane prerušený na 49 minút, zasahovať musela aj polícia: Toto je zlý vtip!

by Majo Malinovský
Coco Gauffová, US Open 2023

NEW YORK – Štyria klimatickí aktivisti, ktorí narušili priebeh úvodného semifinále ženskej dvojhry na tenisovom US Open, skončili vo väzbe.


Duel, v ktorom Cori Gauffová zdolala Češku Karolínu Muchovú 6:4 a 7:5, prerušili štyri osoby v úvode druhého setu za stavu 1:0 pre domácu hráčku. Protestujúci sedeli v hornej časti tribúny a na tričkách mali nápis “koniec fosílnych palív”. Duel narušili krikom, pričom jeden z nich si prilepil bosé nohy o podlahu.

Klimatickí aktivisti, ktorí majú na tričkách nápis “Koniec fosílnych palív”, krikom narušili priebeh semifinálového zápasu medzi domácou americkou tenistkou Coco Gauffovou a Češkou Karolínou Muchovou (Foto: TASR/AP – Frank Franklin II)

Turnajová šestka Gauffová i desiata nasadená Češka zostali asi desať minút na kurte, kým sa situáciu pokúšali vyriešiť bezpečnostné zložky na štadióne Arthura Ashea. Diváci pritom kričali “vyhoďte ich”. Troch z nich odviedli bez ďalších incidentov, no čoskoro bolo jasné, že so štvrtým, ktorý sa prilepil, to nebude také jednoduché.

Zlý vtip!

“Iba sa s nimi zhovárajú, alebo ich aj odvedú?” pýtala sa Gauffová rozhodkyne Alison Hughesovej. Neskôr sa obrátila na svojho trénera Brada Gilberta a ten obratom zakričal na turnajového rozhodcu Jakea Garnera: “Toto je zlý vtip.” Obe hráčky nakoniec zišli do útrob štadióna a hra pokračovala až po 49 minútach. “Len som chcela zísť z kurtu a trochu sa zahriať a nestáť tam,” uviedla Muchová.

“Po prvom geme druhého setu v zápase Gauffovej s Muchovou bola hra prerušená pre protest, ktorý spravili štyria diváci. Troch demonštrantov vyviedli zo štadióna bez ďalších incidentov. Štvrtý si prilepil bosé nohy o podlahu. Vzhľadom na to bola potrebná newyorská polícia a zdravotnícky personál, aby túto osobu bezpečne odstránili zo štadióna. Štyria demonštranti skončili vo väzbe. Celkovo uplynulo 49 minút, kým sa pokračovalo v hre,” priniesla stanovisko Americkej tenisovej asociácie (USTA) agentúra DPA.Nemajú nič proti športu

K protestu sa neskôr prihlásilo hnutie Extinction Rebellion (Rebélia proti vyhynutiu). Jeden z protestujúcich povedal pre AP, že podľa hnutia má US Open sponzorské zmluvy s korporáciami, ktorých politika prispieva ku globálnemu otepľovaniu. “Nesnažíme sa športovcom žiadnym spôsobom ublížiť. Nemáme nič proti športu. Skutočne sa však snažíme upozorniť na problém, že v budúcnosti už nezostane žiadny tenis, ktorý by si mohol nikto na svete užiť,” povedal.

Policajti odprevádzajú klimatického aktivistu, ktorý spolu s ďalšími troma aktivistami narušili priebeh semifinálového zápasu (Foto: TASR/AP – Frank Franklin II)

Incident bol ďalší zo série klimatických protestov na športových podujatiach. Viacero ich má za sebou aj tenis. V júli aktivisti prerušili dva zápasy vo Wimbledone, na augustovom turnaji vo Washingtone museli organizátori vyviesť tucet ľudí, ktorí protestovali proti fosílnym palivám.

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five × four =