Home Audio/video VIDEO Bartyová vo finále ukázala svoju veľkosť: Parádnym obratom v druhom sete drámu nepripustila

Ashleigh Bartyová

MELBOURNE – Austrálska tenistka Ashleigh Bartyová sa stala prvýkrát v kariére víťazkou ženskej dvojhry na grandslamovom Australian Open v Melbourne.

Vo finále zvíťazila v pozícii turnajovej jednotky nad nasadenou dvadsaťsedmičkou Američankou Danielle Rose Collinsovou 6:3, 7:6 (2). Bartyová je prvou Austrálčankou od roku 1978, ktorá triumfovala v singli na domácom grandslame, naposledy sa to podarilo Christine´ Neillovej.

Ashleigh Bartyová s trofejou (Foto: TASR/AP – Hamish Blair)

Líderka svetového rebríčka WTA získala v sobotu celkovo tretí titul vo dvojhre na podujatiach veľkej štvorky. Vlani Bartyová nenašla premožiteľku vo Wimbledone, v roku 2019 zvíťazila na Roland Garros v Paríži. Bartyová sa stala šiestou hráčkou v histórii, ktorá uspela v prvých troch grandslamových finále. Tohtoročným Australian Open prešla ako nôž maslom, keď v priebehu turnaja stratila iba 29 gemov a súperkám nedovolila uhrať ani jediný set. Vďaka triumfu v Melbourne získala prémiu 2,875 milióna austrálskych dolárov pred zdanením. Do rebríčka WTA jej pribudne 2000 bodov a v jeho pondelňajšom vydaní si upevní post svetovej jednotky. Collinsová napriek prehre dosiahla v Melbourne životný úspech. Po prvý raz si zahrala grandslamové finále a v novom vydaní rebríčka bude figurovať na desiatom mieste – najvyššie v kariére.

Ashleigh Bartyová Danielle Collinsová
Ashleigh Bartyová a Danielle Collinsová (Foto: TASR/AP – Andy Brownbill)

V úvodných štyroch gemoch boli obe finalistky suverénne na podaní. Za stavu 2:2 sa Collinsová vďaka dvom kvalitným bekhendovým returnom dostala k prvému brejkbalu v zápase. Bartyová ho však odvrátila víťazným forhendom po čiare a udržala si servis, čo ju povzbudilo. V ďalšom geme po dvojchybe Collinsovej prelomila podanie Američanky a po potvrdení brejku si vybudovala náskok 5:2. V deviatom geme premenila vďaka esu hneď prvý setbal.

Bartyová si zápas v takmer zaplnenej aréne Roda Lavera pred búrlivými austrálskymi fanúšikmi užívala. Hrala variabilne, účinne využívala slajzovaný bekhend, v dôležitých momentoch si dokázala pomôcť kvalitným podaním. Austrálčanka mala navrch aj v dlhších výmenách od základnej čiary, jej údery mali optimálnu dĺžku. Collinsová sa však po strate prvého setu zmobilizovala a v úvode druhého dejstva po rýchlom brejku odskočila Bartyovej na 3:0.

Američanka pridala na agresivite, často chodila na sieť, čo na súperku platilo. Austrálčanka začala čoraz viac kaziť, za stavu 1:4 po dvoch dvojchybách opäť prišla o podanie a Collinsová išla podávať na víťazstvo v sete. Barytová však ani za nepriaznivého stavu nezložila zbrane v ďalších minútach vďaka zlepšenej hre vyrovnala na 5:5. O osude druhého setu napokon rozhodol tajbrejk. V ňom Bartyová dominovala, za stavu 6:2 premenila po skvelom forhendovom obhodení hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu s Collinsovou na 4:1. V tomto roku Austrálčanka ešte nenašla premožiteľku, na začiatku sezóny vyhrala turnaj v Adelaide.

ženy – dvojhra – finále: Ashleigh Bartyová (Austr.-1) – Danielle Rose Collinsová (USA-27) 6:3, 7:6 (2)