Home Správy Tsitsipas senzačne zdolal Nadala – Španielovo antukové trápenie pokračuje

Tsitsipas senzačne zdolal Nadala – Španielovo antukové trápenie pokračuje

MADRID – Víťazom druhého semifinálového stretnutia na turnaji ATP Masters 1000 v Madride (7 279 270 EUR, antuka vonku) sa stal Grék Stefanos Tsitsipas, ktorý si poradil so Španielom Rafaelom Nadalom po setoch 6:4, 2:6, 6:3.

Mladý Grék si hneď v úvodnom geme celého zápasu vzal servis Nadala. Skúsený Španiel však reagoval ribrejkom. Do ďalšieho brejku šiel Tsitsipas na 4:3, ale rodák z Malorky odpovedal opäť ribrejkom. Aténčan však vzápätí opäť vzal súperovi servis a šiel podávať na víťazstvo v sete. Viedol 30:0, avšak Nadal otočil vývoj na 40:30. Nedokázal však premeniť túto možnosť na návrat a Tsitsipas si potom esom vybojoval setbal, ktorý aj premenil.

Druhý set taký bohatý na brejky nebol. Až na 4:2 sa ujal vedenia Nadal. Tsitsipas neskôr servoval na udržanie sa v sete za stavu 2:5 a niekoľkými ľahkými chybami prispel k tomu, že Španiel už nemusel ísť ani podávať a vynútil si tretí set.

V ňom obaja hráči v úvode premárnili brejkové šance. Výkon Tsitsipasa sa však stupňoval. Zvládal aj mimoriadne fyzicky náročné výmeny, šiel do brejku na 3:2. V ďalšej hre sa zachránil zo stavu 15:40 na podaní. Nabudený hneď prelomil Nadalov servis opäť a za stavu 5:2 tak šiel podávať na víťazstvo. Situáciu však nezvládol a Španiel znížil na 3:5. Domáci tenista bol blízko k tomu, aby servisom znížil – viedol 30:0. Grék však začal otáčať vývoj hry. Dostal sa k mečbalom. Využil štvrtú možnosť a zaknihoval jedno z najväčších víťazstiev kariéry.

• Tsitsipas nikdy predtým nevzal Nadalovi ani set
  • už teraz má isté, že v pondelok si vytvorí nové kariérne maximum – zatiaľ je na 7. priečke, ak by získal titul, šiel by ešte o jedno miesto vyššie
  • Nadal ešte nikdy v kariére nešiel na turnaj v Ríme bez antukového titulu v rámci sezóny
  • Grék odvrátil 11 zo 16 brejkbalov
  • Španiel mal túto štatistiku 8 zo 14
  • viac výmen vyhral v zápase Nadal – 93 ku 87

Víťaz vo finále vyzve svetovú jednotku Novaka Djokoviča, ktorý dnes zdolal Dominica Thiema.

Vzájomná bilancia finalistov hovorí v prospech Gréka 1:0.