Home Najdôležitejšie Tragický servis a veľa chýb: Pokiaľ máš problém, choď si pinkať o stenu, odkazuje Zverevovi tenisový analytik

Tragický servis a veľa chýb: Pokiaľ máš problém, choď si pinkať o stenu, odkazuje Zverevovi tenisový analytik

by Roderik Pastier
Alexander Zverev

BERLÍN – Servis Alexandra Zvereva dokáže byť poriadnou zbraňou, ale rovnako aj veľkou slabinou. Záleží na tom, s akým podaním nemecký tenista vstupuje do výmeny. Cez prvé podanie je bývalá svetová dvojka veľmi silná, ale cez druhé patrí k najhorším tenistom z prvej päťdesiatky. A tento problém je o to väčší vtedy, keď Nemec po návrate hľadá optimálnu formu.


Dvadsaťpäťročný Zverev sa vrátil na kurty po vážnom zranení nohy, ktoré utrpel vlani na Roland Garros a doposiaľ je len tieňom hráča, ktorým býval. Márne hľadá formu, zbiera viac porážok ako víťazstiev a iba na turnaji v Dubaji sa mu zablýsklo na lepšie časy.

Zverevovi sa podarilo vyhrať tri zápasy a postúpiť do semifinále, kde však skončil na rakete Rubľova, ktorého doposiaľ porazil na okruhu ATP vo všetkých zápasoch. Na svoje konto si pripísal 12 es, ale po druhom podaní uhral len žalostných päť fiftínov.

Slabší druhý servis a nižšia úspešnosť vo výmenách cez druhé podanie sprevádzajú Zvereva prakticky počas celej jeho kariéry. Tento rok sú však jeho problémy o to výraznejšie. Upozornil na to aj analytik Gill Gross, ktorý sa špecializuje na tenisové štatistiky. A tie hovoria jasnou rečou!

“Zverev sa veľmi dobre pohybuje a zdá sa, že fyzicky sa zlepšuje. Proces je pomalší a chvíľu mu potrvá, kým získa istotu na forhende. O tom však niet pochýb. V jeho hre však pribúdajú nevynútené chyby, ktorých by sa v najlepšej forme nedopustil,” poznamenal Gross.

“Môže za to najmä jeho druhé podanie, ktoré je tragické. Naozaj tragické. Ak sa pozriete na hráčov Top 50 v rebríčku, Zverev je druhý najhorší na okruhu, čo sa týka bodov získaných prostredníctvom druhého podania. Horší je už len Alexander Bublik. Zverev získal iba 46,4 % bodov cez druhé podanie, čo je v Top 50 až 49. miesto. To ho brzdí,” zdôraznil.Podľa Grossa je to pre Zvereva dlhodobý problém. Nikdy nepatril medzi najlepších hráčov cez druhé podanie, skôr naopak. V čase, keď nie je v top forme, by však na tom mal popracovať. V opačnom prípade nevyhrá toľko zápasov, koľko by potreboval na získanie potrebného sebavedomia a herného rytmu.

„Vždy to bol u neho problém a zostáva to tak aj naďalej. Myslím, že by sa mohol inšpirovať a veľa sa naučiť od Aryny Sabalenkovej,” povedal smerom k bieloruckej tenistke, ktorá sa cez druhé podanie výrazne zlepšila. Dokázala na svojej slabine zapracovať a jej hru to pozdvihlo. “To je všetko, čo sa k tomu dá povedať. Máš nejaký problém? Tak choď a pinkaj si o garáž! Rob niečo, zmeň niečo,” odkázal Gross Zvereva na jeden z najtradičnejších tenisových tréningov.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

thirteen − three =