Tenisti na pokraji zrútenia – čo ďalej s Wimbledonom?

by Michal Pokrivka

Na Wimbledone sa nabalili zápasy, ktoré hľadali svoj záver za stavu 6:6 + v piatom sete. Skrátime to? Nájdeme iné riešenie? Tu sú štyri pohľady.

Zostaňme konzervatívni

Nestáva sa to každý rok. Do stavu 10:10 a viac sa už nemusíme dostať päť rokov. „Netreba s tým hýbať, načo?!“ povedal by zarytý konzervatívec. Aktéri zničujúcich zápasov by oponovali vlastnou skúsenosťou.

PLUSY: Vzniknú nezabudnuteľné zápasy. Milujeme rekordy, no nie? Predstava, že všetky budú zakonzervované zmenou, nie je pre každého lákavá. Navyše sa odkrýva čistá kondičná pripravenosť, trénovanosť.

MÍNUSY: Aktéri tohto duelu sú na hrane fyzických možností a viac nepredvedú v ďalšom kole. Tenis sa nehrá na jeden zápas, čiže pripravenosť možno demonštrovať raz, ale o dva dni príde krutá daň.

Rýchly tajbrejk

US Open má tajbrejk za stavu 6:6 v piatom sete. Netýra hráčov. Je však v tomto smere jediným Grand Slamom.

PLUSY: Hráči vedia, o čo hrajú. Nehrozí im fyzický kolaps. Vedia sa pripraviť na určitú dĺžku zápasu a pri ich trénovanosti je predpoklad, že aj na konci uvidíme top tenis.

MÍNUSY: Strata motivácie mieriť za brejkom, do 6:6 to môže byť nuda. Bombardéri by si to pravdepodobne odservovali a ak by nedostali brejk na podnose, nenaháňali by ho. Nemuseli by.

Tajbrejk za stavu 12:12

Alibistický kompromis, o ktorom sa hovorí. John Isner ho chce. Vlastne by sa pridal šiesty set a čiastočne by sa uľavilo „maratóncom“. Čiastočne.

PLUSY: Ostane určitá miera výnimočnosti a zároveň nebudú tenisti uštvaní. Väčšina zápasov, ktoré dospejú do skóre 6:6 v piatom sete, má už koniec nablízku. Supermaratónov nie je veľa.

MÍNUSY: Stále sa pridáva jeden set a znie to trochu alibisticky. Akýsi (ne)chcený kompromis medzi tajbrejkom a „oldschoolom“. Pokiaľ má ísť takýto hráč do finále proti oddýchnutému, stále má manko.

Zrušenie druhého podania

Čo tak seknúť za stavu 6:6 s druhým podaním? Bude sa riskovať? Pôjde sa do výmen? Dajme hráčom len jeden servis. Rafael Nadal hovoril nedávno o hrozbe bombardérov, kde ich lepšie otestujeme?

PLUSY: Hráči vedia, o čo hrajú, riskantný servis môže vziať bod. Otvoria sa výmeny. Alebo sa nájde blázon, ktorý pôjde naplno? Vieme, že servis nepadá večne.

MÍNUSY: Prvotný nezvyk. Veľa chýb.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − ten =