Manuel Santana
Manuel Santana (Zdroj: Instagram)

Tenisový svet na čele s Nadalom v slzách: Zomrel prvý španielsky grandslamový víťaz

MADRID – Legendárny tenista Manuel Santana, ktorý ako prvý Španiel získal grandslamový titul, zomrel vo veku 83 rokov. O úmrtí bývalého prvého hráča svetového rebríčka, ktorý počas kariéry vyhral celkom štyri turnaje veľkej štvorky, informoval španielsky zväz a zástupcovia turnaja v Madride, ktorého bol čestným predsedom.


Santana vybojoval premiérovú grandslamovú trofej v roku 1961 na Roland Garros, v Paríži potom triumf o tri roky neskôr zopakoval. V roku 1965 vyhral US Open, o rok neskôr získal ako prvý Španiel aj wimbledonskú trofej a prvýkrát sa posunul na čelo svetového rebríčka. V roku 1984 bol uvedený do tenisovej Siene slávy.

Až do roku 1994, kedy vo Wimbledone vyhrala Conchita Martínezová, bol Santana jediným španielskym šampiónom z trávy v All England Clube. Medzi mužmi na neho nadviazal až v roku 2008 Rafael Nadal.

„Navždy budeš jedinečný a mimoriadny. Ako som už mnohokrát povedal: tisícročná vďaka za všetko, čo si pre našu krajinu urobil a za to, že si ostatným otvoril dvere. Vždy si bol mojím vzorom, priateľom a niekým, kto je nám všetkým blízky,“ napísal dvadsaťnásobný grandslamový šampión Nadal v kondolencii na twitteri.

Hold Santanovi vzdali okrem iného aj španielsky kráľ Filip VI alebo premiér Pedro Sánchez. Spomienku pridala aj americká tenisová legenda Billie Jean Kingová, ktorá rovnako ako Santana získal prvý wimbledonský titul v roku 1966. „Zatancovali sme si spolu prvý tanec na plese,“ pripomenula tradíciu.Santana počas kariéry získal celkom 72 turnajových titulov, vyhral aj olympijský turnaj v Mexiku, v roku 1968 bol ale tenis len ukážkovým športom. V Davisovom pohári vyhral 92 zápasov, najviac zo všetkých španielskych reprezentantov. V rokoch 1980 až 1985 a 1995 až 1999 daviscupový tím viedol ako kapitán.

Zdroj: ts

About Roderik Pastier

Check Also

Nick Kyrgios

VIDEO Nadal nestratil ani set, Kyrgios vybojoval päťsetovú drámu: Dám si pohár červeného vína a bude to dobré

WIMBLEDON – Španielsky tenista Rafael Nadal skompletizoval zoznam štvrťfinalistov dvojhry vo Wimbledone. Víťaz rekordných 22 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

twelve + 8 =