Home Blog Tenis ako komplexný šport a dôležité vlastnosti trénera

Tenis ako komplexný šport a dôležité vlastnosti trénera

by Michal Pokrivka
  1. S príchodom redizajnovanej webstránky prinášame aj obsahovú novinku v podobe blogu tenisového trénera s medzinárodnými skúsenosťami – Jána Solčániho.

Život je škola

Je to ako s puzzle. Tenisový hráč je akoby veľkým obrazom poskladaným z mnohých malých častičiek, ktoré mu do jeho života/kariéry vnieslo veľmi veľa ľudí. Jeden tréner mu pridal 3 kúsky, ďalší 25 a ďalších 15 dostal od kondičného trénera, 7 od mentálneho kouča a 42 od svojho otca… Najprv by som chcel podotknúť fakt, že moje vedomosti a skúsenosti by som nikdy nezískal bez pomoci iných trénerov, hráčov, profesorov, mojich rodičov a ďalších ľudí, ktorí mi prišli v živote do cesty. Tenisu som vďačný za to, čo som zažil, kde všade som žil, koľko som precestoval a s kým všetkým som mal tú česť pracovať. Snažil som sa učiť, ako asi každý, len od tých najlepších. Ale priznám sa, že veľa ma v živote naučili aj tí, od ktorých by som to nikdy nečakal. Dnes už ľudí nezaraďujem medzi priateľov či nepriateľov, obdivovateľov či neprajníkov. Pochopil som, že každý má svoj potenciál a využíva ho tak, ako vie. Každý sa pozerá len tak ďaleko, ako dovidí. V športe je totiž každé väčšie lietadlo na zostrel, pretože tie menšie si nik ani len nevšimne.

Tenis – komplexný šport

Nesledujem len tenis. Detailne analyzujem a učím sa aj z iných športov. Často aplikujem rôzne taktické vedomosti, tréningové a motivačné metódy od skúsených expertov vo futbale, hokeji či basketbale. Tenis je pre mňa vedou, pretože všetko v ňom je priamo prepojené cez fyziku a matematiku. Vidím v ňom umenie plynulosti pohybu. Medicínu v biomechanike, funkčnosti a plynulom prevedení. Tvorivosť, budovanie a architektúru. Mojím cieľom je tvoriť, či prebudovávať niečo, na čo budem neskôr hrdý a čo bude slúžiť môjmu klientovi po mnoho rokov. Nesprávnu techniku, zlé mentálne nastavenie, či nevhodnú stratégiu hry vidím ako červotoča, ktorý skôr či neskôr vyjde na povrch (limitovaná výkonnosť kvôli technike, predčasné ukončenie kariéry, strata motivácie – vyhorenie, predčasné opotrebovanie tela, zranenia). Je len na človeku aké veci si všíma, čo z toho využije, kedy a ako to aplikuje. Určite to nie je len o šťastí. Nie každý ma totiž možnosti, záujem, snahu či schopnosť veci hľadať, vidieť, pomenovať, poukázať  na ne a preniesť na druhých. Zosúladiť úlohu mentora, manažéra, pedagóga, rodiča, kamaráta, fyzioterapeuta, doktora a trénera v jedno nie je vždy jednoduché. Byť sebavedomý ale aj ľudský, udržať si autoritu ale aj dôveru. Je to ako pri varení. Človek sa nenaučí použiť tú správnu kombináciu ingrediencií hneď na prvýkrát.

Kvality trénera

Je toľko faktorov, ktoré určujú a ovplyvňujú kvalitu trénera, že by sme na filozofovanie o tejto téme potrebovali najmenej 500 strán. Vzdelanie, hráčske a trénerské skúsenosti sú pre túto prácu dôležité ako stabilné základy domu. Tenis je veľmi špecifický šport, kde môže byť všetko veľmi jednoduché, ale aj komplikované. Mentálny stav, telesné schopnosti, technické prevedenie, taktické vedomosti a sociálno-environmentálne vplyvy sú navzájom prepojené a v kombinácii ovplyvňujú celkový výkon hráča. Tréner často objaví novú vadu pri odstraňovaní tej starej. Prísť na ten pravý koreň problému nie je vždy jednoduché. Vynaliezavosť, flexibilita a kreativita sú preto u každého trénera veľkou devízou. Nami nadobudnuté vedomosti a skúsenosti sa ukladajú či vyhadzujú z databázy takisto ako to robíme v počítači. Kvality trénera preto pravdepodobne najviac podporuje či limituje jeho schopnosť pozorovať, učiť sa, počúvať, byť otvorený novým veciam a byť prispôsobivým v každej situácii. Tvrdohlavosť, náplasti z očí a uší patria do koša.

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni, dlhodobo pôsobiaci v zahraničí, s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola a je naozaj veľmi pestrá. Už ako 37-ročný pôsobil na 4  kontinentoch a v 9 rôznych krajinách. Pracoval a pracuje ako tréner či technický poradca s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe, a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú a bývalú juniorskú svetovú jednotku Mártona Fucsovicsa, novozélandského deblistu Marcusa Daniella, Bulharku Diu Jevtimovovú, slávneho Američana Jana-Michaela Gambilla, čínskych reprezentantov Wu Ti a Čou Ji-miao a ďalších juniorských reprezentantov zo Švajčiarska, Srbska, Poľska, Chorvátska, Ukrajiny, či Indie. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. Momentálne je Ján jedným z najvyhľadávanejších technických expertov a analytikov.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two × one =