Španielsky tenis je síce dlhé roky na výslní, no nástupcov Rafaela Nadala či Davida Ferrera nie je veľa. Jedným z nich by mohol byť Alejandro Davidovich Fokina.
Detstvo a juniorské úspechy
Alejandro Davidovich Fokina sa narodil 5. júna 1999 v španielskej Malage. Jeho korene však siahajú na sever Európy. Otec Eduard je bývalý švédsky boxer ruskej národnosti, mama Tatiana je Ruska. Alejandro uvádza, že prvýkrát chytil raketu do rúk ako 2-ročný. Veľký podiel na tom majú práve rodičia. Otec vždy tvrdil, že sa jeho syn stane tenistom, a nechcel, aby trénoval v skupine s inými deťmi. „Na tréningoch sa nudil. Bol typické nadané dieťa, ktorému ide všetko jednoducho,“ spomína si prvý tréner Manolo Rubiales.
Rodák z Malagy vždy prevyšoval svojich rovesníkov. Stal sa národným šampiónom do 12, 15 aj 18 rokov. Nič sa nezmenilo ani po príchode na juniorský okruh, na ktorom hral od roku 2015. Prvé Grand Slamy absolvoval v sezóne 2016. Na Roland Garros a Wimbledone skončil v 1. kole, na US Open to dotiahol do 3. kola. Životné výsledky dosiahol vlani, vo svojej rozlúčkovej sezóne. Postúpil do semifinále Roland Garros a bez straty setu ovládol Wimbledon! Stal sa prvým španielskym víťazom londýnskej juniorky od roku 1967, keď sa presadil Manuel Orantes.
Alejandro Davidovich Fokina vs Axel Geller (zostrih finále Wimbledonu):
V kombinovanom juniorskom rebríčku to po wimbledonskej senzácii dotiahol na 2. miesto. Okamžite sa však začal sústrediť na profesionálne turnaje, keďže pochopil, že cesta na US Open by už bola mrhanie času.
Čakanie na prelomový výsledok medzi profesionálmi
Zaujímavosť je, že kým prvý juniorský turnaj odohral Španiel v roku 2015, prvý profesionálny už v lete 2014. Dlho sa oťukával a žiadne za zmienku stojace výsledky neprichádzali. Až v roku 2016 postúpil do štyroch štvrťfinále ITF Futures podujatí a v decembri v Almeríi aj do prvého semifinále. Lanskú sezónu otváral ako 1037. hráč sveta.
Popri juniorských akciách sa už poctivo venoval aj zbieraniu bodov do rebríčka ATP. Dlho sa výsledkovo trápil, ale potenciál naznačil napríklad v apríli v kvalifikácii ATP turnaja v Barcelone. Zaskočil krajana Roberta Carballésa Baenu a potrápil aj Kolumbijčana Santiaga Giralda. Výbornú formu mal počas leta, keď si zahral trikrát vo finále ITF Futures turnajov. Na jeseň sa chytil aj na challengeroch. Dvakrát postúpil do 2. kola – v Seville a Brescii.
Momentálne je španielsky tínedžer v hodnotení ATP na 487. pozícii. Najvyššie bol vlani v novembri, keď okupoval 454. priečku.
Profil hráča
Alejandro Davidovich Fokina je pravák, bekhend hrá obojručne. Zatiaľ čo väčšina Španielov sa cíti najlepšie na antuke, 18-ročný malagský rodák vyniká najmä na rýchlejších povrchoch na čele s trávou. Hoci nemá delový servis, disponuje inými kvalitami. Forhend i bekhend má na vysokej úrovni a rád nabieha na sieť, čo z neho robí divácky veľmi zaujímavého hráča.
Trénerom jedného z najväčších španielskych talentov je už šesť rokov Jorge Aguirre. Práve on s manželkou plnia úlohu akýchsi druhých Alejandrových rodičov. Po tom, čo sa Eduard a Tatiana rozviedli, odsťahoval sa otec zo Španielska a jeho úlohu v živote dospievajúceho chlapca prevzal čiastočne kouč. Tenisový rozvoj Davidovicha Fokinu prebieha v tenisovom klube v Marbelle, neďaleko rodnej Malagy.
Po Wimbledone 2017 uviedol, že jeho prvý idol bol Švajčiar Roger Federer, ale neskôr začal väčšmi obdivovať Srba Novaka Djokoviča, ktorý má podobnejší herný štýl ako on. Vo voľnom čase si španielsky mladík rád zahrá futbal, pustí hudbu alebo zájde do kina.
Predikcia Tenisového sveta: Spôsob, akým vyhral vlani Wimbledon, dokazuje, že má veľký potenciál. Top 100 i 50 by mali byť méty, ktoré bude v priebehu 2 – 3 rokov atakovať. Už v aktuálnej sezóne by mal zabojovať o pozíciu v top 250 a tým pádom grandslamové kvalifikácie v nasledujúcej sezóne. Napriek nespornému talentu však neočakávam, že bude Davidovich Fokina jedného dňa tróniť v top 10 a vyhrávať Grand Slamy. Juniorské úspechy zaknihoval najmä vďaka tomu, že patril medzi najstarších a niektorí jeho rovesníci sa už sústredili na profesionálne podujatia. V tomto veku je ale množstvo priestoru na zlepšovanie a všetko môže byť inak.
Pridajte komentár