Francúzsko je od nepamäti tenisová veľmoc. Neustále produkuje obrovské talenty, ktoré sa postupne presadzujú na hlavnom okruhu. Jedným z nich je aj Hugo Gaston, ktorého prelom ešte len čaká.
Tenisové začiatky v rodine, ktorá má k bielemu športu blízko
Hugo Gaston sa narodil 26. septembra 2000 v juhofrancúzskom veľkomeste Toulouse. Obaja rodičia i starší brat Anthony boli tenisoví nadšenci, otec sa dokonca stal prezidentom klubu TC Fonsorbes. Už od útleho veku tak bola raketa jeho najobľúbenejšou hračkou. „Videl som veľa nadaných detí, ale Hugo bol výnimočný. Všetko sa učil rýchlejšie a nikdy ho hra neunavila,“ spomína si jeho tréner Marc Barbier na obdobie, keď mal Hugo šesť rokov.
Jeho talent bol obrovský, napredovanie rýchle. Keď mal 13, opustil Toulouse a začal trénovať v Poitiers. Po ďalších dvoch rokoch prešiel do Národného inštitútu pre šport. V tom čase už bol etablovaný na juniorskom okruhu a v hierarchii turnajov sa posúval vyššie. Na Roland Garros 2016 skončil v kvalifikácii, vlani však už prišli významné úspechy. Hoci hral prvýkrát 2. kolo Grand Slamu až na US Open, v decembri senzačne ovládol prestížny floridský Orange Bowl.
Hugo Gaston vs Jaimée Floyd Angele (fragmenty z finále francúzskeho šampionátu do 14 rokov):
Aktuálna sezóna, posledná juniorská, priniesla mnohé zmeny. Francúz sa vrátil do rodičovského domu v Toulouse, znova spojil sily s trénerom Barbierim a zbieral úspechy. S krajanom Clémentom Taburom ovládli na Australian Open štvorhru. Vo dvojhre dosiahol postupom do štvrťfinále svoje grandslamové maximum. Ďalšie podujatia „veľkej štvorky“ také úspešné neboli. Vynahradil si to ziskom singlového zlata na októbrových Olympijských hrách mládeže v argentínskom Buenos Aires.
Reportáž z Buenos Aires:
Po zisku zlatej medaily sa posunul v kombinovanom renkingu chlapcov do 18 rokov na skvelú 2. pozíciu. Tým sa jeho kariéra medzi juniormi skončila.
Profesionálne výsledky
Medzi mužmi sa začal Gaston „oťukávať“ už na jeseň 2015. Prvé body získal v lete 2016, ale juniorská kariéra mala prednosť. Profesionálne štarty zapojil do programu plnohodnotne až tento rok. V Marseille si dokonca s voľnou kartou zahral v hlavnej súťaži ATP turnaja, ale od Stefana Travagliu z Talianska nedostal šancu.
Prvý titul získal v obľúbenom debli. S kamarátom Taburom nenašli premožiteľov v máji na 15-tisícovej ITF Futures akcii v domácom Grasse. „Chcel by som získať voľnú kartu do kvalifikácie Roland Garros,“ hovoril na jar. Sen sa mu splnil a dôveru organizátorov nesklamal. Estóncovi Jürgenovi Zoppovi podľahol v 1. kole tesne 7:5, 4:6, 2:6. V ďalších mesiacoch profesionálne štarty zanedbal, a tak ho prelomové obdobie ešte len čaká.
Momentálne je toulouský rodák, najmä vinou malého počtu štartov, v rebríčku ATP na 1235. mieste, pričom jeho maximom je 1148. priečka.
Profil hráča
Hugo Gaston je ľavák využívajúci obojručný bekhend. Oba základné údery má vyrovnané, na solídnej úrovni je aj jeho ľavácky servis. Najlepšie sa cíti na antuke, kde sa prirodzene skvele pohybuje a má dostatok času na prípravu úderov. Ako sám hovorí, jeho snom je vyzvať raz španielsku ikonu a svoj vzor Rafaela Nadal. „Môj tréner chce, aby som si zahral proti Federerovi. Je to jeho idol,“ hovorí so smiechom francúzsky talent, ktorého koučom je stále Marc Barbieri.
Francúzske médiá opisujú Gastona ako mimoriadne pokorného a pracovitého chlapca. Zároveň oceňujú jeho prístup k reprezentácii. V budúcnosti je odhodlaný nastupovať v Davisovom pohári bez ohľadu na formát. „Milujem hrať za tím a byť medzi kamarátmi,“ hovorí. O tom, že je skutočným športovým nadšencom, hovoria aj jeho záľuby. Podľa vlastných slov miluje sledovať a hrať všetky športy.
Predikcia Tenisového sveta: Odhadovať potenciál Gastona nie je jednoduché, keďže zvolil pre západnú Európe netypický model prechodu medzi mužov. V 18 rokoch bude začínať takmer od nuly, čo je skôr bežné pre strednú Európu alebo Južnú Ameriku. Potrvá mu preto minimálne dve-tri plné sezóny, kým prenikne do top 100. Kde sa jeho progres zastaví je otázne, tvrdá práca a oddanosť tenisu ho však zrejme minimálne do top 50 privedú. Na antuke by nejaké ATP turnaje mal vyhrať. Na Grand Slamy to podľa mňa nebude, chýbajú mu smrtiace zbrane, akými disponujú napr. Draper či Auger-Aliassime alebo zo starších chlapcov Tsitsipas a Šapovalov.
Pridajte komentár