Home Najdôležitejšie Talent: Jelena Rybakinová – Nenápadná Ruska, ktorá v posledných týždňoch ukázala potenciál

Talent: Jelena Rybakinová – Nenápadná Ruska, ktorá v posledných týždňoch ukázala potenciál

by Michal Pokrivka

Ruský tenis má mimoriadne širokú základňu. V posledných týždňoch ukázala najväčší potenciál Jelena Rybakinová, ktorá zanechala výraznú stopu aj na hlavnom okruhu.

Detstvo a juniorské výsledky

Jelena Andrejevna Rybakinová sa narodila 17. júna 1999 v Moskve. V piatich rokoch vzala na popud otca po prvý raz do rúk raketu, ako 14-ročná sa začala sústrediť na juniorské podujatia. Už druhý štart premenila v Almetevsku na zisk titulu. Medzi elitu vo vekovej kategórii do 18 rokov sa zaradila na jeseň 2015. Pri prvom grandslamovom štarte dokráčala na US Open do 3. kola.

V sezóne 2016 sa očakávalo, že sa zaradí medzi špičku, no prenikavé výsledky neprichádzali. Najmä Grand Slamy jej vôbec nevyšli, do 2. kola postúpila iba na Roland Garros. Vlani to už bolo o inom. Na Australian Open hrala moskovská rodáčka v semifinále, rovnaký výsledok zopakovala na Roland Garros. Najväčší titul získala práve pred parížskym antukovým vrcholom v Miláne. Grandslamová juniorská derniéra na US Open sa skončila štvrťfinálovou prehrou.

Jelena Rybakinová vs Iga Šwiateková (finále v Miláne):

V kombinovanom rebríčku bola najvyššie vlani v decembri na 3. pozícii.

Prelom medzi profesionálkami prišiel len nedávno

Profesionálne skúsenosti naberala Rybakinová na sporadickej báze od decembra 2014. V novembri 2015, pri treťom štarte, postúpila na 10-ke v tureckej Antalyi z kvalifikácie až do finále. Predvlani už pravidelne zbierala body, no jediné finále prišlo až v novembri v Helsinkách a opäť sa skončilo prehrou.

Jelena Rybakinová vs Karen Barritzová (finále v Helsinkách):

Rok 2017 sa niesol v podobnom duchu. V júni na 25-ke v uzbeckej Fergane nevyšlo mladej Ruske ani tretie profesionálne finále. Keď už sa zdalo, že jej napredovanie stagnuje, prekvapila na októbrovom WTA podujatí v Moskve. Prešla kvalifikáciou a v 1. kole hlavnej súťaže trápila Rumunku Irinu-Cameliu Beguovú.

Domáca pôda jej naozaj svedčí. Aktuálnu sezónu otvorila v Petrohrade a tamojší prestížny turnaj priniesol jej životný úspech. Znova prešla elimináciou a šokovala aj v hlavnej súťaži. Najskôr si poradila so švajčiarskou rekonvalescentkou Timeou Bacsinszkou a potom to prišlo. Výsledok, ktorý obletel svet. Pre širokú verejnosť takmer neznáma ruská tínedžerka zdolala 4:6, 7:6(6), 7:6(5) svetovú sedmičku Caroline Garciovú z Francúzska. Jej spanilú jazdu ukončila až vo štvrťfinále Nemka Julia Görgesová.

Jelena Rybakinová vs Caroline Garciová (zostrih):

Posledné vystúpenie absolvovala na 15-tisícovom ITF turnaji v Trnave. Mala byť najväčšia favoritka, ale v semifinále nenašla recept na krajanku Sofiu Lansereovú. Napriek tomu sa dnes Jelena vyhrieva na svojom rebríčkovom maxime v podobe 268. miesta.

Profil hráčky

Jelena Rybakinová je dobre stavaná praváčka hrajúca obojručný bekhend. Disponuje všetkými zbraňami, ktoré sa v dnešnom ženskom tenise vysoko cenia. Dobre podáva, no najmä má poriadnu palebnú silu vo svojom forhende i bekhende. Za svoje obľúbené povrchy označuje hard a antuku.

Na konci minulého roka začala spolupracovať s Andrejom Česnokovom – v Rusku uznávaným odborníkom a bývalou svetovou deviatkou. Túto kooperáciu chválil legendárny Jevgenij Kafeľnikov, ktorý upozornil, že mladučká Ruska raz dosiahne veľké úspechy. „Lena Rybakinová – zapamätajte si toto meno,“ napísal vtedy na Twitteri. A jeho predpoveď sa začala napĺňať možno ešte skôr, ako sám očakával.

Vo voľnom čase je Moskovčanka dievča ako každé iné. Rada číta, počúva hudbu a chodí von s kamarátmi. Po príchode na kurt však súperky nekompromisne ničí svojím útočným tenisom.

Predikcia Tenisového sveta: Juniorské úspechy prichádzali najmä vďaka tomu, že Rybakinová zostala v tejto vekovej kategórii až do naplnenia vekového limitu. Zdá sa však, že to bolo v jej prípade správne rozhodnutie. V Petrohrade ukázala, že sa nebojí žiadnej súperky a jej útočný tenis je veľkým prísľubom. Chýba jej síce zatiaľ konzistentnosť výkonov, no ak sa dokáže stabilizovať, niet pochýb o tom, že to dotiahne do top 50 a v budúcnosti ju vidím bez problémov aj v top 10. Dokáže totiž zahrať v podstate na každom povrchu. Má ale pred sebou veľmi veľa práce a stať sa môže čokoľvek.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 × 2 =