Srbsko patrilo v minulosti vďaka Ane Ivanovičovej a Jelene Jankovičovej v ženskom tenise medzi veľmoci. Momentálny ústup z pozícií by mohol byť len dočasný – postarať sa o to má Olga Danilovičová.
Detstvo a talent po slávnom otcovi
Olga Danilovičová sa narodila 23. januára 2001 v Belehrade. Športový talent zdedila po otcovi. Predrag Danilovič patril v 90. rokoch medzi najlepších basketbalistov Európy. Na konte má aj zlato z ME a striebro z olympiády. Dcéra sa rozhodla pre tenis. Po prvý raz vzala raketu do rúk ako 6-ročná a bolo to osudové spojenie. Okamžite začala prevyšovať svoje rovesníčky.
Medzi juniorky vstúpila ako 13-ročná, a hoci čelila aj o 5 rokov starším dievčatám, úspechy na seba nenechali dlho čakať. Už druhý štart premenila v macedónskom Skopje na titul. V šiestich zápasoch nadelila súperkám piatich „kanárov“! Postupne stúpala hierarchiou turnajov a na Australian Open 2016 si odkrútila grandslamovú premiéru. Vypadla v 1. kole.
Na Roland Garros už z toho bolo 2. kolo, na Wimbledone sa prebojovala ešte o kolo ďalej. Obrovský úspech však prišiel v Paríži vo štvorhre, ktorú so Španielkou Paulou Ariasovou Manjónovou ovládli. Vlani Olge Grand Slamy vo dvojhre znova príliš nevyšli. Len na US Open dosiahla štvrťfinále dvojhry. S Ukrajinkou Martou Kosťukovou triumfovala v debli, predtým získala vavrín zo štvorhry aj na Wimbledone po boku Kaje Juvanovej zo Slovinska. V ITF rebríčku je momentálne na 5. mieste, no táto kapitola kariéry je už na vedľajšej koľaji.
Olga Danilovičová vs Amanda Anisimovová (štvrťfinále US Open 2017):
„Nemôžem povedať, že som sa rozhodla definitívne skončiť s juniorskými turnajmi, ale do Austrálie som sa rozhodla necestovať,“ uviedla v decembri smerom k Australian Open.
Profesionálne výsledky
Belehradská rodáčka si skoro uvedomila, že zbieranie skúseností medzi ženami je nenahraditeľné. Prvýkrát sa „oťukla“ v roku 2015, vážnejšie sa začala zaoberať zberom bodov na jeseň 2016. A začala ako z rozprávky. Na prvom 15-tisícovom turnaji v Antalyi získala titul. Vlani ju trápili zdravotné problémy a na okruh sa vrátila až v marci.
Zaujímavé výsledky na seba opäť nenechali dlho čakať. Hneď druhý štart pretavila v obľúbenej Antalyi na ďalší titul. Na 60-ke v maďarskom Hódmezővásárhely zdolala v júni aj Annu Karolínu Schmiedlovú a pripísala si semifinále. V novembri hrala finále na 25-ke v španielskom Sant Cugate, následne potrápila na WTA 125K podujatí v Limoges Nemku Sabine Lisckú. Na záverečnom ITF turnaji roka – 25-tisícovej akcii vo Valencii hrala znova finále. Aktuálnu sezónu otvorila v americkom Orlande, kde neprešla cez 1. kolo.
Olga Danilovičová vs Irina Maria Barová (finále vo Valencii):
Vo WTA rebríčku je mladá Srbka na 329. pozícii, vlani v decembri bola ešte o 5 priečok vyššie, čo je jej maximum.
Profil hráčky
Olga Danilovičová zdedila po otcovi výšku. So 183 centimetrami patrí medzi najvyššie tenistky na okruhu. Jej výhodou môže byť aj skutočnosť, že je ľaváčka. Bekhend hrá obojručne. Za svoj obľúbený povrch označuje hard, hoci doterajšie výsledky medzi profesionálkami by skôr nasvedčovali preferencii antuky. Medzi údermi vyniká skvelý forhend.
Srbská tínedžerka má výborný prístup k tenisu, ktorý je pre dosiahnutie úspechov nevyhnutný. „Nikdy sa nevzdávam. Aj keď prehrávam 0:6, 0:5, 0:40; zápas sa pre mňa neskončil a stále sa snažím vyhrať. Som veľmi temperamentná a na kurt idem iba preto, aby som vyhrala. Aby som ukázala, že som lepšia ako súperka,“ hovorí o sebe. „Robím to, čo milujem a každý deň chodím na kurt s veľkou radosťou,“ dodáva.
Pred sezónou začala spolupracovať s novým trénerom – Španielom Juanom Literaturiom, ktorý by jej mal pomôcť v sezóne, ktorú označuje za prelomovú. Okrem neho s ňou stále cestuje na turnaje mama Svetlana. Celé Srbsko od nej očakáva v dohľadnej dobe veľké výsledky, no Olga tvrdí, že žiaden tlak necíti. Zbavuje sa ho aj triezvym vzťahom k sociálnym sieťam a médiám. „Keď som na turnaji nečítam komentáre na sociálnych sieťach ani noviny, pretože by to mohlo odpútať moju pozornosť,“ vysvetľuje.
Predikcia Tenisového sveta: Okrem víťaznej mentality má Olga aj výborné úderové predpoklady. Vysoké hráčky s dobrým podaním a razantným forhendom i bekhendom modernému tenisu dominujú. Navyše je ľaváčka a ako skvelá deblistka vie zapojiť do hry aj prechody na sieť. S týmito atribútmi by to mala do dvoch rokov dotiahnuť do top 100, jej potenciál však určite siaha do top 10, kde už je každá tenistka zároveň adeptkou na grandslamové vavríny.
Pridajte komentár