Home Najdôležitejšie Talent: Harold Mayot – Francúzsky tínedžer s veľkými ambíciami i potenciálom

Talent: Harold Mayot – Francúzsky tínedžer s veľkými ambíciami i potenciálom

by Michal Pokrivka

Francúzsky mužský tenis momentálne čaká na ašpiranta na grandslamový titul. V budúcnosti by ním mohol byť Harold Mayot, ktorého si dnes priblížime.

Detstvo a juniorská kariéra

Harold Mayot sa narodil 4. februára 2002 v Métach. Tenisovú raketu vzal do rúk ako štvorročný a už ju nepustil. Na jar 2016 začal zbierať prvé skúsenosti na medzinárodnom juniorskom ITF okruhu. Hneď svoj druhý štart, v domácom St.-Francois, pretavil v zisk titulu. Postupne sa na tejto úrovni etabloval a na Roland Garros 2017 si odkrútil grandslamovú premiéru. Uhral 2. kolo kvalifikácie.

Harold Mayot vs Rjotaro Košiba (Les Petits As 2016):

Vlani prišla na domácom Grand Slame i premiéra v hlavnej súťaži. Ceng Ťun-sin z Taiwanu bol v úvodnom kole priveľké sústo. Na Wimbledone už zaknihoval 2. kolo. Rovnaké výsledky prišli tento rok na Australian Open a Roland Garros. Prelom nastal na Wimbledone. Francúzsky mladík si pripísal semifinále.

V kombinovanom juniorskom renkingu je talentovaný Francúz na 5. pozícii. Jeho maximum je ešte o priečku vyššie. „Myslím si, že hrám teraz najlepší tenis svojej kariéry,“ uviedol koncom októbra pre oficiálnu stránku ITF.

Profesionálne výsledky

Medzi mužmi ešte nemá rodák z Mét veľa skúseností. Debutoval síce už v marci 2017 doma v Poitiers, ale išlo len o prvotné „oťukávanie“, ktoré sa skončilo v 1. eliminačnom kole. V ďalších mesiacoch boli štarty sporadické a signifikantné výsledky neprichádzali. Zmena nastala až na jeseň aktuálneho roka.

Sympaticky sa prezentoval Mayot už v septembri, keď prehral v 1. kole kvalifikácie podujatia ATP 250 v rodných Métach so Španielom Adrianom Menéndezom-Maceirasom tesne 6:3, 3:6, 6:7(2). Nasledovala úspešná francúzska šnúra. Finále na 15-ke vo Forbachu, na 25-ke v Saint-Dizieri a titul na 15-ke vo Villers-lès-Nancy.

Reportáž po zisku titulu vo Villers-lès-Nancy:

Postavenie v hodnotení ATP je zatiaľ v prípade métskeho rodáka nepodstatné. Málo štartov a sústredenie sa na juniorské akcie vedú k tomu, že je „až“ na 690. mieste. To je zároveň jeho maximum.

Profil hráča

Harold Mayot je pravák využívajúci obojručný bekhend. Práve v ňom tkvie asi najvýraznejšia slabina, čo však kompenzuje výborný forhend. Z hľadiska povrchov preferuje hardy, kde môže úspešne diktovať tempo výmen. Na ďalšie napredovanie dozerá kouč Thierry Tulasne. „Tvrdo trénujeme a veľa sa od neho učím. Je ako môj druhý otec. Dôverujem mu. To, že hrám dobre, je jeho zásluha,“ vraví o svojom trénerovi.

Harold Mayot s trénerom

„Moji rodičia už nie sú spolu, čím som trpel. Mám viacero tetovaní, ale najpodstatnejší je lev na chrbte. Symbolizuje ma, na kurte sa tiež snažím byť lev,“ uvádza na margo svojej „výzdoby“ tela a dodáva, „na kurte nie som veľmi pokojný a možno aj neúctivý voči rozhodcom. Uvedomujem si to a snažím sa polepšiť, lebo nechcem byť vnímaný ako zlý chlapec. Mimo kurtu som úplne iný.“

Predikcia Tenisového sveta: Harold Mayot má nejeden herný atribút, ktorý ho predurčuje na úspešnú kariéru. Solídny servis, výborný forhend, nebojí sa ani prechodov na sieť. Slabší bekhend ho však môže výrazne limitovať. Do top 100 sa dostane, no je v podstate v generácii hráčov ako Tsitsipas, Auger-Aliassime, Šapovalov a ďalších. Na grandslamové tituly to zrejme stačiť nebude.

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

Tenisové tipy: Kto ovládne ženskú dvojhru na Australian Open? 31 januára, 2020 - 4:59 pm

[…] prinesie vo finále francúzske derby. Presvedčivejšiu cestu melbournským turnajom má za sebou Harold Mayot, v ktorého prospech hovoria aj väčšie skúsenosti s profesionálnym tenisom. Príprava na […]

Reply

Leave a Comment

1 × 3 =