Talent: Jenson Brooksby – Úderový unikát, ktorý zatiaľ uprednostňuje školu

by Michal Pokrivka

Najmä pre amerických, ale aj iných, tenistov existujú dve možnosti, ako sa v mladosti tenisovo rozvíjať. Hrať na medzinárodnom juniorskom ITF okruhu a v 18 rokoch prejsť medzi mužov/ženy alebo si vybrať univerzitnú cestu. Jenson Brooksby zvolil druhú možnosť.

Detstvo a juniorská kariéra

Jenson Brooksby sa narodil 26. októbra 2000 v kalifornskom Sacramente. K tenisu sa dostal ako štvorročný. Jeho prvé spomienky sú, ako hral s mäkkou loptičkou o garážové vráta škôlky, keď čakal, kým ho prídu vyzdvihnúť rodičia. Na medzinárodnom juniorskom ITF okruhu debutoval v marci 2015, ale zameriaval sa výlučne na podujatia v Spojených štátoch amerických a Kanade. Napriek tomu nazbieral zaujímavé úspechy.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Na prelome marca a apríla 2018 ovládol prestížny, hoci len pre domácich hráčov prístupný, Easter Bowl Championships v Palm Springs. Vo štvrťfinále deklasoval aj výborného Brandona Nakashimu. V auguste sa stal národným šampiónom do 18 rokov a o mesiac neskôr si zahral prvý a zároveň poslednýkrát na juniorskom Grand Slame. Nechýbalo až tak veľa, aby sa za voľnú kartu odvďačil organizátorom US Open ziskom titulu. Zastavil ho až v semifinále Talian Lorenzo Musetti.

Mečbal vo finále národného šampionátu do 18 rokov:

Juniorský rebríček v jeho prípade zďaleka nekorešponduje s jeho hernými schopnosťami. Napriek minimu štartov bol v októbri 2018 na svojom maxime v podobe 53. pozície. Na dobytie podobných mét potrebujú mnohí mladíci cestovať celý rok po svete a odohrať vyše 20 turnajov.

Profesionálne výsledky

Medzi mužmi si odkrútil prvý štart, rovnako ako medzi juniormi, v marci 2015. Dlho len zbieral skúsenosti a „oťukával“ sa na ITF podujatiach či v kvalifikáciách challengerov. Na nejaký prelomovejší výsledok hoden zmienky si musel počkať. Prvé body prišli v septembri 2017 po jednom 2. kole a jednom štvrťfinále na okruhu ITF Futures.



Predvlani to na medzinárodnej scéne stále nebola žiadna sláva. Spomínaný titul juniorského majstra Spojených štátov amerických mu však zabezpečil voľnú kartu do hlavnej súťaže US Open. Bez toho, aby vyhral čo len jeden challengerový zápas či uhral aspoň semifinále futuresu. V úvodnom kole získal proti Austrálčanovi Johnovi Millmanovi iba šesť gemov. V závere sezóny ešte zaknihoval semifinále na futurese vo Wacu.

Rok 2019 priniesol Kalifornčanovi konečne vytúžený prelom. Etabloval sa na okruhu ITF, v marci získal na 25-ke v Bakersfielde premiérový titul. V apríli dokráčal do 3. kola na challengeri v Sarasote, na čo nadviazal v lete turnajovými víťazstvami na ďalších dvoch 25-tisícových podujatiach – v Champaign a Decature.

brooksby
s víťaznou trofejou z Bakersfieldu

Skutočná „bomba“ prišla na US Open. Jenson najskôr prešiel kvalifikáciou, po ktorej avizoval: „Tento rok som šťastnejší, že som sa dostal do hlavnej súťaže. Prejsť kvalifikáciou bolo ťažšie ako získať vlani titul v Kalamazoo (juniorský šampionát, pozn. red.). Cítim sa fyzicky lepšie pripravený ako pred rokom“. A mal pravdu. V 1. kole hlavnej súťaže zdolal Čecha Tomáša Berdycha, čím ukončil jeho kariéru! Následne skončil po veľkom boji na rakete Nikoloza Basilašviliho z Gruzínska.

Jenson Brooksby vs Tomáš Berdych (zostrih):

V závere roka si ešte odskočil na challenger do Houstonu, kde uhral 3. kolo. Vyštveral sa v rebríčku na 266. miesto, dnes je o 19 pozícií nižšie. Rovnako ako všetci jeho kolegovia momentálne mladý Američan čaká na reštart okruhu.

Profil hráča

Jenson Brooksby je 188 cm vysoký a 82 kg vážiaci pravoruký tenista využívajúci obojručný bekhend. Jeho najobľúbenejším povrchom je hard, na ktorom vyrastal. Dobre podáva, má kvalitné základné údery, no pri pozornom sledovaní si všimnete jednu zvláštnosť. Slajzované bekhendy hrá obojručne! „Nikoho som tak nevidel hrať. Možno s výnimkou Floriana Mayera. Začal som s tým, keď som bol mladší a myslím si, že je to dobrý slajz,“ hovorí o unikátnom údere, ktorý v minulosti zdobil Patricka McEnroea.



Americký tínedžer mal po lanskom US Open obrovskú dilemu. Či sa vydá na profesionálnu dráhu alebo pôjde na univerzitu. „Ešte som sa nerozhodol. Uvidím, ako dopadnem na turnaji a aký budem mať renking po ďalších pár mesiacoch,“ vravel počas jesenného US Open. Štúdium napokon dostalo prednosť a tento rok nastúpil sacramentský rodák na Baylor University. Znamená to, že jeho štarty medzi profesionálmi budú v ďalších sezónach obmedzené.

university
univerzitný tím

Popri pôsobení na univerzite má 19-ročný talent tréningovú základňu v JMG Tennis Academy v Sacramente. Jeho osobným koučom je Joseph Gilbert. „Jenson je jedným z najlepších hráčov, ktorých som videl. Kombinácia jeho vrodených schopností a neuveriteľnej pracovnej morálky mu pomáhala prevyšovať ostatných vo všetkých vekových kategóriách,“ hovorí o ňom Brian Boland – šéftréner z Baylor University.

Predikcia Tenisového sveta: Jenson Brooksby vlani neraz ukázal, aký veľký je jeho potenciál. Konečne sa prispôsobil profesionálnemu tenisu a je jasné, že porážať hráčov z top 100 už môže pravidelne. Zvolil však univerzitnú cestu, a tak ho medzi elitou okruhu ATP uvidíme až neskôr, podobne ako v minulosti také esá ako John Isner či Kevin Anderson. Jeho tenis bez slabín ho ale predurčuje k tomu, aby to jedného dňa dotiahol niekam do okolia 20. miesta. Či aj medzi absolútnu špičku? To si odhadovať netrúfam, dôležité bude aj to, ako sa adaptuje na iné povrchy, keďže zatiaľ hrá takmer výlučne na hardoch v Severnej Amerike.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nineteen − seven =