Lotyšský tenis, najmä ten ženský, je v posledných rokoch na vzostupe. Jelenu Ostapenkovú a Anastasiju Sevastovovú by mohla čoskoro doplniť vo svetovej špičke Kamilla Bartoneová.
Detstvo a juniorská kariéra
Kamilla Bartoneová sa narodila 7. júna 2002 v lotyšskej Rige. S tenisom začala v šiestich rokoch. Sprvu trénovala vo svojej rodnej krajine, no neskôr našla zázemie v akadémii Olega Mannapova v nemeckom Waltrope. Bola to logická voľba, keďže má toto stredisko kvalitné podmienky a úzke väzby na Pobaltie i ďalšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. Lotyškine začiatky na juniorskom okruhu sa datujú do septembra 2015. Zobrala to zostra, hrávala dosť turnajov, ale prvý singlový titul prišiel až vlani v máji v rakúskom Villachu.
Po tomto úspechu nabrala jej kariéra úplne nový rozmer. Rýchlo sa zlepšovala a na US Open si odkrútila grandslamovú premiéru. Prehrala v 2. kole s Ruskou Taisiou Pačkalevovou. V aktuálnej sezóne sa rižská rodáčka postupne drala medzi absolútnu špičku. Na Australian Open uhrala pekné štvrťfinále, v ktorom ju zastavila neskoršia víťazka Dánka Clara Tausonová.
Kamila Bartoneová vs Clara Tausonová (štvrťfinále Australian Open):
Roland Garros priniesol 3. kolo dvojhry. Na Wimbledone si pripísala po boku Rusky Oksany Selechmetevovej finále štvorhry, ktoré jej vynahradilo prehru v singlovom 1. kole. „Bola to jazda na horskej dráhe. Som vďačná, že mám priateľku a deblovú partnerku ako je Oksana. Občas spolu bojujeme, ale je najlepšia. Tentoraz som nemohla predviesť maximum vo dvojhre, no som vďačná, že som sa mohla zúčastniť na Wimbledone,“ reagovala na miestnu premiéru.
Zatiaľ najpamätnejší je pre lotyšskú tínedžerku nedávny US Open. V singli skončila až vo štvrťfinále na rakete Maríe Camily Osoriovej Serranovej z Kolumbie, ktorá neskôr získala titul. Pre úplnosť, v Paríži ju vyradila neskoršia finalistka a v Londýne takisto šampiónka. Newyorskú štvorhru však Lotyška po boku tradičnej partnerky dobyla a získala prvý grandslamový titul. Najmä vďaka nemu je dnes na rebríčkovom maxime v podobe 6. miesta.
„Stále nemôžem uveriť tomu, že sme vyhrali. Chcela by som sa poďakovať grandslamovému rozvojovému fondu, že mi dal v poslednom roku možnosť cestovať po svete v obkolesení úžasných ľudí. Nebyť pomoci od ITF, nemohla by som hrať takéto turnaje a dosiahnuť výsledky, ktoré mám dnes na konte,“ uviedla po US Open.
Profesionálne výsledky
So ženským tenisom sa Bartoneová zatiaľ iba zoznamuje. Debutovala síce už v novembri 2016 v kvalifikácii na 10-tisícovom ITF podujatí vo fínskych Helsinkách, ale na druhý štart si počkala až do februára tohto roka, keď využila juniorský renking a predstavila sa v hlavnej súťaži 15-ky v tureckej Antalyi. Napriek nespornému potenciálu sa medzi profesionálkami zatiaľ trápi.
Nevyšla jej ani premiéra na WTA turnaji, keď podľahla v júli doma v Jurmale v úvodnom eliminačnom kole Rakúšanke Julii Grabherovej. Bola to však cenná skúsenosť, po ktorej prišli pozitívne signály. Zvládnutá kvalifikácia na 25-ke v Bad Saulgau a následne z kvalifikácie uhrané 2. kolo 60-tisícovej ITF akcie v Hechingene. Po dvoch zaujímavých výsledkoch v Nemecku zatiaľ ďalší štart neprišiel.
Rebríček WTA eviduje lotyšský talent na 891. pozícii. Maximom je zatiaľ 868. miesto, no je v podstate samozrejmé, že už v budúcej sezóne bude postupne ukrajovať ďalšie a ďalšie priečky.
Profil hráčky
Kamila Bartoneová je praváčka využívajúca obojručný bekhend. Za svoj obľúbený povrch označuje antuku, hoci sa jej tento rok darilo väčšmi na harde a má predpoklady presadzovať sa aj na tráve. Vďačí za to skvelému servisu, ktorý patrí na juniorskom okruhu medzi najlepšie. Vie aj solídne zaútočiť. Horšie je to s riternami, no najmä s pohybom a celkovou prácou nôh.
Na odstraňovaní nedostatkov v hre rodáčky z Rigy pracuje v súčasnosti v stuttgartskom klube Württembergischer Tennis-Bund bývalá nemecká tenistka Jasmin Wöhrová. Tá patrila v minulosti do top 50 v deblovom rebríčku, no v singli bola najvyššie na konci tretej stovky. Počas turnajových ciest v aktuálnej sezóne však mala Kamila vedľa seba Brazílčanku Robertu Burzagliovú – brazílsku fedcupovú kapitánku z grandslamového rozvojového fondu.
Predikcia Tenisového sveta: Kamila Bartoneová môže v budúcnosti pokojne skončiť ako kvalitná deblistka bez výrazných singlových úspechov. Výborne podáva, ale v medzihre zaostáva aj za top rovesníčkami, hoci treba uznať, že mala na Grand Slamoch smolu na žreby. Jej vysoké rebríčkové postavenie je výsledkom deblových úspechov. Ak nezlepší pohyb, ťažko sa výraznejšie presadí ako singlistka na profi okruhu. Jej strop môže byť niekde medzi 50. – 100. miestom.
Pridajte komentár