Home Najdôležitejšie Talent: Carlos Alcaraz Garfia – Šestnásťročný zázrak prirovnávaný k Rafaelovi Nadalovi

Talent: Carlos Alcaraz Garfia – Šestnásťročný zázrak prirovnávaný k Rafaelovi Nadalovi

by Michal Pokrivka

V posledných týždňoch na okruhu výrazne zarezonovalo meno Carlos Alcaraz Garfia. Španielsky zázrak už v 15 rokoch prerazil na challengeroch a okamžite sa stal objektom záujmu.

Detstvo a juniorské ciele

Carlos Alcaraz Garfia sa narodil 5. mája 2003 v španielskej Murcii. V štyroch rokoch sa začal venovať tenisu a v desiatich sa stal súčasťou murcijského tenisového klubu. O rok neskôr sa rodina rozhodla poslať ho do klubu Club de Tenis Cehegín. Len vlani v marci prišli jeho prvé štarty na medzinárodnom juniorskom okruhu.

Alcaraz Garfia na žiackom turnaji v roku 2017:

Talentovaný Španiel porážal od prvého turnaja starších súperov, hoci sa prakticky okamžite vrhol na kvalitné juniorské podujatia kategórií 1 či 2. Na „dvojke“ v holandskom Castricume získal v júli svoj prvý titul. V aktuálnej sezóne dobyl „jednotku“ v španielskej Villene. To napriek tomu, že je jeho juniorská kariéra ešte len na začiatku. Hoci už má pozitívne skúsenosti aj s mužskými akciami, nechce sa nikam ponáhľať.

Carlos Alcaraz Garfia vs Harry Wendelken (semifinále v Sanxenxe, október 2018):

„Môj cieľ je dostať sa do top 10 juniorského rebríčka. Je skvelé súperiť s najlepšími hráčmi na challengeroch, ale momentálne som väčšmi zameraný na juniorské Grand Slamy,“ nechal sa počuť pred šiestimi týždňami Alcaraz Garfia. Debut ho čaká už na blížiacom sa Roland Garros.

V kombinovanom juniorskom ITF hodnotení mu patrí momentálne 37. pozícia. V apríli bol na svojom maxime v podobe 25. miesta.

Neuveriteľné profesionálne výsledky v 15 rokoch

Čo štart, to historický zápis. Tak by sme mohli v skratke opísať profesionálne vystúpenia španielskeho mladíka. Po prvý raz šokoval už vlani vo februári v rodnej Murcii. Na 15-tisícovom ITF Futures podujatí prešiel kvalifikáciou a v 1. kole hlavnej súťaže zdolal známeho Taliana Federica Gaia. Stal sa prvým tenistom narodeným v roku 2003, ktorý vyhral zápas v hlavnej súťaži medzi profesionálmi.

Nasledovala takmer ročná prestávka. Medzi mužov sa vrátil až v januári 2019. Na 15-ke v španielskej Palmanove uhral skvelé semifinále. Doslova šok prišiel, keď sa v apríli rozhodol pre dva štarty na domácich challengeroch. V Alicante porazil Taliana Jannika Sinnera a stal prvým víťazom challengerového zápasu narodeným v roku 2003. Zároveň štvrtým najmladším za posledných 20 rokov! Následne len tesne podľahol Čechovi Lukášovi Rosolovi.

Carlos Alcaraz Garfia vs Jannik Sinner (zostrih):

„Išiel som na kurt s vedomím, že ak predvediem svoju hru, môžem uspieť. Prišiel som s dobrými výsledkami z juniorských turnajov. Viem, že už môžem porážať kvalitných súperov,“ povedal po zápase Alcaraz Garfia.

Najmladší víťazi challengerových zápasov za posledných 20 rokov

Ešte väčšmi sa mu darilo v rodnej Murcii. Cez Francúza Gleba Sacharova a krajana Pedra Martíneza Portera prešiel do 3. kola, kde ho zdolal v zápase budúcnosti Nemec Rudolf Molleker v troch setoch. Skalpom 140. muža sveta Martíneza Portera sa stal piatym 15-ročným hráčom od roku 2000 s výhrou nad členom top 200. Pred ním to dokázali Španiel Rafael Nadal, Francúz Richard Gasquet, Austrálčan Bernard Tomič a Američan Ryan Harrison.

Carlos Alcaraz Garfia vs Pedro Martínez Portero (zostrih):

Momentálne je čerstvo 16-ročný zázrak na 505. priečke v rebríčku ATP. V apríli bol na svojom maxime, ktorým je 501. stupienok. Profesionálny renking je však to posledné, čo ho momentálne zaujíma.

Profil hráča

Carlos Alcaraz Garfia má momentálne výšku 183 cm a váži 68 kg. Nielen tenisový, ale aj fyzický vývoj, je však v jeho prípade ešte prebiehajúcim procesom. Tenis hrá pravou rukou s využitím obojručného bekhendu. Najlepšie sa cíti na antuke, na ktorej tenisovo vyrastal. Úderovo je na svoj vek až neuveriteľne komplexný. Najväčšiu rezervu je cítiť zrejme na podaní, najväčšmi vyčnieva asi výborný forhend.

„Hrám tenis na dobrej úrovni. Stále sa však potrebujem naučiť pracovať s nervozitou na kurte,“ povedal o sebe mladý Španiel počas aprílového turnaja v Murcii. „Moja túžba bola vždy podobať sa na Nadala. Vždy som sa v ňom videl. Keď ma však k nemu, alebo inému top hráčovi, prirovnávajú, vravím, že to nechcem, lebo som stále dieťa, kým oni profesionáli. Nechcem byť porovnávaný s Nadalom, on je môj idol,“ vraví skromne.

so svojím idolom Rafaelom Nadalom

„Necítim tlak alebo potrebu okamžite preraziť a dosiahnuť všetko, o čom sa hovorí,“ dodáva. O svojom bežnom živote murcijský rodák prezrádza: „Moji kamaráti chodia častejšie von, trávia spolu viac času. Ja s nimi môžem byť len raz týždenne, inak sme v spojení cez mobil. Moja každodenná rutina je spájanie školy a tenisu. Od pondelka do soboty trénujem, ráno chodím do školy, večer sa snažím učiť. Mám jeden deň voľna, keď sa stretávam s kamarátmi.“

V súčasnosti je mimoriadne talentovaný Španiel trénovaný Kikom Navarrom, cennými radami však prispieva aj legendárny Juan Carlos Ferrero, v ktorého akadémii má Carlos svoje zázemie.

tento týždeň na juniorskom turnaji v Miláne aj v sprievode Juana Carlosa Ferrera

Predikcia Tenisového sveta: Alcaraz Garfia má pred sebou ešte niekoľko dôležitých rokov. Medzi juniormi ho čaká prvý skutočne veľký turnaj a vôbec by ma neprekvapilo, ak by Roland Garros vyhral. Podobne úderovo i mentálne vyspelého 15-ročného chlapca často nevidno. Posledný bol vari Auger-Aliassime. Ak zvládne tlak a bude na sebe naďalej tvrdo pracovať, nič nestojí v ceste tomu, aby bol do 18. narodenín v top 100. V budúcnosti má všetky predpoklady na absolútnu špičku a grandslamové tituly. Devízou je i to, že hoci je primárne antukár, nie je to drobný atlét neschopný zaútočiť.

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

VIDEO: Alcaraz Garfia a jeho neuveriteľná defenzíva pri historickom víťazstve 18 februára, 2020 - 11:15 am

[…] DE JANEIRO – Španiel Carlos Alcaraz Garfia sa stal v noci prvým hráčom narodeným v roku 2003, ktorý vyhral zápas v hlavnej súťaži ATP […]

Reply

Leave a Comment

one + eighteen =