Domov Najdôležitejšie Talent: Adrian Andrejev – Nástupca Dimitrova? Bulharsku svitá na svetlú budúcnosť

Talent: Adrian Andrejev – Nástupca Dimitrova? Bulharsku svitá na svetlú budúcnosť

od Michal Pokrivka

Bulharský tenis dosahoval vždy väčšie úspechy medzi ženami. Vzostup mužov má na svedomí Grigor Dimitrov, a hoci sa ešte končiť ani náhodou nechystá, už mu vyrastá nástupca. Je ním Adrian Andrejev.

Detstvo a tenisové začiatky

Adrian Andrejev sa narodil 12. mája 2001 v bulharskej metropole Sofii. O jeho detstve a tenisových začiatkoch veľa informácií niet. V mládežníckych kategóriách bol v Bulharsku vždy vo svojej vekovej kategórii jasne najlepší, čo ho primalo začať hrávať od jari 2015 na medzinárodných juniorských turnajoch medzi 18-ročnými. Už v októbri vyhral dve podujatia kategórie 4 za sebou.

V sezóne 2016 pokračovalo postupné napredovanie, výsledok, ktorý obletel svet, prišiel v decembri 2017. Mladý Bulhar získal na prestížnej akcii Eddie Herr singlový i deblový titul. V Spojených štátoch amerických je toto podujatie mimoriadne sledované, hrá sa totiž v Bradentone, kde sídli slávna IMG Academy Nicka Bollettieriho. Nebolo prekvapením, že sa stal vo februári 2018 jej súčasťou.

Tréning v špičkových podmienkach prinášal svoje ovocie takmer okamžite. Adrian uhral 3. kolo Roland Garros. V lete zas postúpil až do finále Majstrovstiev Európy. O zlato ho pripravil po obrovskom boji Čech Jonáš Forejtek, ktorý zvíťazil 6:7(1), 7:6(6), 6:3.

Zostrih finále Majstrovstiev Európy:

Že mu najväčšmi sedia americké podmienky demonštroval na US Open. Po boku Brita Antona Matusevicha získal deblový titul. Na grandslamovej úrovni bol podobne úspešným Bulharom naposledy Grigor Dimitrov – singlový šampión z Wimbledonu 2008 a majiteľ cenného double z US Open v rovnakej sezóne.

finalisti US Open 2018 (Adrian Andrejev druhý tenista zľava)

Pred aktuálnym ročníkom sa rozhodol Andrejev zamerať svoju pozornosť na profesionálne štarty. Napriek tomu je stále juniorskou svetovou trojkou, 31. decembra 2018 bol dokonca na 2. mieste.

Profesionálne výsledky

Medzi profesionálmi začal skúšať sofijský rodák šťastie na jeseň 2015. Na ITF Futures turnaji v bulharskom Ruse získal v máji 2016 prvý ATP bod. V roku 2016 v Métach a 2017 v Sofii si vyskúšal dokonca kvalifikácie podujatí hlavného okruhu. Od Nemcov Michaela Berrera a Maximiliana Marterera nedostal žiadne šance.

Vďaka tomu, že Bulharsko nemá žiadneho porovnateľne talentovaného hráča a ani skúsenejší profesionáli s výnimkou Dimitrova Andrejeva príliš neprevyšujú, dostal vlani v Sofii voľnú kartu do hlavnej súťaže. Stal sa prvým tenistom narodeným v roku 2001 s takýmto privilégiom. So skúseným Uzbekom Denisom Istominom prehral v 1. kole 3:6, 4:6.

V aktuálnej sezóne mal v Sofii na dosah senzáciu. Austrálčanovi Matthewovi Ebdenovi podľahol v úvodnom kole 3:6, 6:4, 6:7(5). Schopnosť odohrať vyrovnanú partiu s vtedy 45. hráčom sveta je veľkým prísľubom. V ďalších týždňoch si pripísal dve štvrťfinále na ITF podujatiach v tureckej Antalyi, no prelomový výsledok neprichádza.

Adrian Andrejev vs Matthew Ebden (celý zápas):

Vzhľadom na úpravu renkingu pred sezónou 2019 dnes nedisponuje bulharský tínedžer žiadnym rebríčkovým postavením. Vlani bol najlepšie 1747., ale ak by sa dnes rátali body z ITF okruhu, už by bol vyššie.

Profil hráča

Adrian Andrejev je 180 cm vysoký pravák využívajúci obojručný bekhend. Hoci dosahuje najväčšie úspechy zatiaľ na antuke, za antukového špecialistu sa nepovažuje. „Nemám obľúbený povrch. Chcem vždy prispôsobiť svoju hru tomu, či sme na antuke, harde alebo tráve,“ hovorí o sebe čochvíľa 18-ročný Bulhar. Čím sa netají, je túžba preniknúť v hodnotení ATP do top 10.

Tak, ako nemá dominantný povrch, nemá ani dominantnú zbraň. Dobre sa pohybuje, je konzistentný z forhendu i bekhendu, pričom sa väčšia palebná sila predsa len ukrýva vo forhende, z ktorého hrá veľmi účinné štipľavé krosy. Keďže nepatrí medzi najvyšších, slabina sa, pochopiteľne, skrýva v servise. To je v dnešnej dobe, keď výškový priemer vo svetovej špičke rastie, dosť zásadný limitujúci faktor, s ktorým sa bude musieť vysporiadať.

Adrian Andrejev –rozhovor v bulharskej televízii:

Aj keď dosahuje Adrian momentálne výrazne lepšie výsledky vo štvorhre, nad prípadnou špeciálizáciou na ňu, zatiaľ, logicky neuvažuje. Chce sa presadiť v singli, k čomu by mu pôsobenie v IMG Academy malo dopomôcť.

Predikcia Tenisového sveta: Adrian Andrejev je najväčšia nádej Bulharska, no nemá taký talent, akým disponoval v jeho veku Dimitrov. Všetko môže, samozrejme, vykompenzovať tvrdou tréningovou drinou. V dobe, keď je servis kľúčový, to však bude mať mimoriadne náročné. Inšpiráciou mu môže byť typovo nie nepodobný Goffin, no či to dotiahne tak vysoko, je otázne. V súvislosti s grandslamovými titulmi s Adrianom nepočítam, skôr ho vidím niekde okolo 30. miesta a aj prienik do stovky zrejme potrvá aspoň tri roky.

Podobné články

Zanechajte komentár

sixteen + fourteen =