Home Najdôležitejšie Slovensko spoznalo soka v boji o postup na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej: Jeden z najťažších možných súperov

Igor Moška

PRAHA – Slovenské tenistky sa v kvalifikácii o postup na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej 2022 predstavia v Austrálii.

Rozhodol o tom sobotňajší žreb v Prahe. Hrať sa bude 15.-16. apríla, postup si zabezpečia víťazi deviatich kvalifikačných duelov. Účasť už majú istú tohtoroční finalisti – hráčky Ruskej tenisovej federácie a Švajčiarky.

Slovenky figurovali pri žrebe medzi nenasadenými tímami a mohli sa ešte stretnúť s Francúzskom, USA, Českom, Bieloruskom, Nemeckom, Kanadou, Španielskom alebo Rumunskom. Na finálovom turnaji 2021 v Prahe štartovali zverenky kapitána Mateja Liptáka v C-skupine, v ktorej obsadili druhé miesto za Američankami a iba tesne im ušlo semifinále. Pri rovnosti bodov s USA a Španielskom rozhodol v ich neprospech nižší počet získaných setov.

S Austrálčankami majú zatiaľ Slovenky negatívnu bilanciu 0:2. V roku 1995 s nimi prehrali na tráve v Perthe 2:3. Rovnaký výsledok sa zrodil aj vo februári 2016 na antuke v bratislavskom NTC v súboji 1. kola svetovej skupiny. Kľúčovou postavou bola vtedy Samantha Stosurová, ktorá vyhrala obe dvojhry a po boku Casey Dellacquovej získala bod aj v rozhodujúcej štvorhre.

Jeden z najťažších možných súperov

Generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku výsledok žrebu veľmi nepotešil. “Dostali sme jedného z najťažších možných súperov. Austrália má veľmi silný tím na čele so svetovou jednotkou Ashleigh Bartyovou, ktorá na finálovom turnaji v Prahe tento rok neštartovala. Aj bez nej postúpili Austrálčanky do semifinále, čo svedčí o ich kvalite. Každý zápas sa však začína za stavu 0:0. Verím, že dievčatá zabojujú a pokúsia sa prekvapiť. Vzhľadom na termín zápasu predpokladám, že domáce si zvolila tvrdý povrch, hrajú však dobre na všetkých,” uviedol Moška.