Home Najdôležitejšie Slovensko na výberových šampionátoch – od Mečířa k Rybárikovej

Slovensko na výberových šampionátoch – od Mečířa k Rybárikovej

by Michal Pokrivka

O 5 dní sa začnú v čínskom Ču-chaji „malé“ MS WTA Tour. Zúčastní sa na nich aj Magdaléna Rybáriková. Pred ňou hralo na výberových šampionátoch už 9 hráčov spod Tatier.

Miloslav Mečíř – prvý Slovák vo svetovej špičke

V 70. a 80. rokoch existovali konkurenčné turnajové série, a tak aj konkurenční predchodcovia Turnaja majstrov. Olympijský víťaz zo Soulu 1988 si vyskúšal obe podujatia. Viac štartov zaznamenal na WCT Finals, ktoré bolo vrcholom okruhu World Championship Tennis a hralo sa vždy v Dallase. V roku 1986 vypadol v 1. kole. S Američanom Paulom Annaconeom prehral 7:6, 3:6, 2:6, 6:7.

V sezóne 1987 zažil svoje prvé skutočne historické víťazstvo. V 1. kole pustil legendárnemu Švédovi Matsovi Wilanderovi iba 5 gemov, následne zvíťazil po obrate 3:1 na sety nad Andrésom Gómezom z Ekvádora a mohol sa tešiť na finále proti domácemu Johnovi McEnroeovi. „Veľká mačka“, ako Miloša prezývali, dokonale umlčala celú halu. Víťazstvo 6:0, 3:6, 6:2, 6:2 mu zaistilo tenisovú nesmrteľnosť, ktorú o rok neskôr podčiarkol na olympiáde.

Masters Grand Prix pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie absolvoval náš daviscupový kapitán na konci roka 1987. Vo dvojhre, hranej v New Yorku, prehral 0:2 na sety so Švédmi Matsom Wilanderom a Stefanom Edbergom, ako aj s Austrálčanom Patom Cashom. Všetko si vynahradil v debli. S Čechom Tomášom Šmídom si poradili o týždeň neskôr vo finále v Londýne po výsledku 6:4, 7:5, 6:7, 6:3 s Američanmi Kenom Flachom a Robertom Segusom.

Karina Habšudová – keď nepraje žreb

Prvá Slovenka v top 10 rebríčka WTA sa dostala na MS WTA Tour 1996. Vtedy sa kvalifikovalo až 16 tenistiek. Rodáčka z Bojníc musela čeliť v New Yorku najvyššie nasadenej Nemke Steffi Grafovej a prehrala hladko 1:6, 4:6.

Karol Kučera – finále na dosah

V 90. rokoch sa hral popri klasickom Turnaji majstrov organizovanom organizáciou ATP pod kuratelou ITF ešte Grand Slam Cup. Ten zohľadňoval len body z podujatí „veľkej štvorky“. Karol Kučera sa dostal v roku 1998 na oba výberové šampionáty. Mal za sebou životnú sezónu ozdobenú semifinále Australian Open a štvrťfinále US Open.

Na Turnaji majstrov v Hannoveri sa mu nedarilo. Američan Pete Sampras mu povolil v skupine iba 3 gemy, Rus Jevgenij Kafeľnikov a Španiel Carlos Moyá síce stratili prvý set, ale napokon vydreli Karolov skalp. „Vyraďovačka“, samozrejme, prebehla bez nášho tenistu.

Oveľa viac sa darilo Kučerovi na mníchovskom Grand Slam Cupe. V 1. kole zdolal 2:0 na sety Maročana Hišáma Arázího a v pamätnom štvrťfinále po výsledku 5:7, 6:4, 8:6 Chorváta Gorana Ivaniševiča. V semifinále to vyzeralo, že si naša jednotka poradí, podobne ako vo 4. kole US Open, s americkou ikonou Andrem Agassim. Nestalo sa. Bitka majstrov riternu sa skončila americkým triumfom 7:6, 6:7, 2:6, 7:5, 6:0.

Dominik Hrbatý – krátka skúsenosť

Veľký srdciar a dlhoročný daviscupový líder sa kvalifikoval na Grand Slam Cup 1999. Na úspech svojho súpera i kamaráta v jednej osobe nenadviazal. V 1. kole mu v Mníchove vystavil stopku stále aktívny Tommy Haas. Nemec vyhral 6:3, 6:2.

Daniela Hantuchová – prednosť mala reprezentácia

Popradská rodáčka bola kométou sezóny 2002. V závere roka ju čakali dva vrcholy. Finále Pohára federácie na Kanárskych ostrovoch a MS WTA Tour v Los Angeles. Bolo jasné, že 5 dní, ktoré delili obe akcie, nemôžu stačiť na dostatočnú regeneráciu a aklimatizáciu. Daniela v tom mala jasno. Všetky sily vrhla do finále Fed Cupu, priviedla Slovensko k víťazstvu a v Los Angeles nedokázala podať maximálny výkon. V 1. kole prehrala 2:6, 5:7 s Magdalenou Malejevovou z Bulharska.

Mala hrať aj štvorhru po boku Španielky Arantxe Sánchezovej-Vicariovej, ale rozhodli sa odhlásiť.

Druhú šancu zmerať si sily s kompletnou špičkou dostala naša tenistka v roku 2007. Do Madridu pricestovala ako šampiónka z turnaja v Linzi. Nepatrila medzi favoritky, ale dočkala sa aspoň jedného víťazstva. Po prehrách 0:2 na sety so Srbkou Anou Ivanovičovou a Ruskou Mariou Šarapovovou, zdolala na rozlúčku ďalšiu Rusku Svetlanu Kuznecovovú 7:6(7), 6:0.

Janette Husárová – jeden štart, jeden titul

Pätnásť rokov po tom, ako sa z dvoch trofejí tešil Mečíř, dokráčala na vrchol súčasná fedcupová trénerka. V roku 2002 sa dostala v deblovom rebríčku do top 5 a s ruskou kráskou Jelenou Dementievovou vytvorila mimoriadne úderný tandem. Vo finále US Open síce neuspeli, ale na MS WTA Tour v Los Angeles si všetko vynahradili.

Cesta za titulom bola poriadne tŕnistá. Najskôr zdolali v troch setoch slovinské náhradníčky Tinu Križanovú a Katarinu Srebotnikovú, potom po obrate 4:6, 7:5, 6:4 Japonky Riku Fudživarovú s Ai Sugijamovou. Vo finále prišiel na rad ďalší skvelý obrat. Víťazstvo 4:6, 6:4, 6:3 nad zimbabwiansko-ruskou dvojicou Cara Blacková/Jelena Lichovcevová znamenalo jeden z najväčších úspechov slovenského tenisu v ére samostatnosti.

Michal Mertiňák – životná skúsenosť okorenená pekným výsledkom

Rok 2009 priniesol deblovému špecialistovi viacero pekných momentov. S Čechom Františkom Čermákom získali 5 titulov a napriek neúspešným Grand Slamom (maximum 2. kolo, pozn. red.) sa zmestili sa aj na Turnaj majstrov do Londýna. Senzačný skalp svetových jednotiek Kanaďana Daniela Nestora so Srbom Nenadom Zimonjičom, podporený víťazstvom nad Poliakmi Mariusom Fyrstenbergom s Marcinom Matkowskim, stačil na postup do semifinále!

Bielorusovi Maxovi Mirnému a Izraelčanovi Andymu Ramovi podľahla slovensko-česká dvojica v dvoch setoch 4:6, 6:7(4).

Anna Karolína Schmiedlová – debakel favoritke

V roku 2015 vzniklo nové podujatie WTA Elite Trophy. Tzv. „malé“ MS WTA Tour sú určené pre hráčky na 9. – 19. mieste hodnotenia. Na otvárací ročník cestovala mladá Slovenka po životnej sezóne ako náhradníčka. Do hry zasiahla po odstúpení Dánky Caroline Wozniackej. Vo svojom jedinom zápase deklasovala Talianku Robertu Vinciovú 6:1, 6:0. Bohužiaľ, na postup to nestačilo a Kaja sa odvtedy trápi.

Dominika Cibulková – najväčší tenisový úspech v ére samostatnosti

Vlani sa na MS WTA Tour do Singapuru dostala húževnatá Bratislavčanka. Celý rok pritom kráčala po tenkom ľade. Po US Open, kde vypadla v 3. kole, musela zabrať. Finále z Wu-chanu a titul z Linzu jej umožnili vycestovať na Ďaleký východ. Spočiatku sa zdalo, že tu sa rozprávkový príbeh skončí.

Prehry 6:7(5), 6:2, 3:6 s Nemkou Angelique Kerberovou a 1:6, 4:6 s Američankou Madison Keysovou mohli byť fatálne. Všetko však do seba neuveriteľne zapadlo. Dominika zdolala v poslednom dueli 6:3, 7:6(5) favorizovanú Rumunku Simonu Halepovú a Kerberová, istá postupujúca, nepustila set Keysovej. A možno to neskôr oľutovala.

V semifinále predviedla Slovenka parádny obrat proti Svetlane Kuznecovovej z Ruska. Víťazstvo 1:6, 7:6(2), 6:4 ju poslalo do boja o titul proti favorizovanej Kerberovej. Otrepané klišé, že s rovnakým súperom sa dvakrát na jednom turnaji neprehráva, sa potvrdilo. Cibulková dosiahla po víťazstve 6:3, 6:4 najväčší slovenský individuálny úspech v ére samostatnosti, ktorému môže historicky konkurovať len Mečířovo olympijské zlato zo Soulu.

Magdaléna Rybáriková – ešte krajšia rozprávka?

Sympatickú piešťanskú rodáčku vrchol sezóny ešte len čaká. Od 31. októbra sa predstaví na „malých“ MS WTA Tour v Ču-chaji. Rok pritom začala až v polovici februára na okruhu ITF. V apríli jej patrila v rebríčku 431. pozícia! Len blázon by vtedy nahlas vyslovil názor, že si Magda zahrá v októbri na turnaji pre členky top 20.

Pomohli jej aj zranenia súperiek, no z 22. pozície a za semifinále Wimbledonu, si štart medzi elitou zaslúži. Aký bude záver jej rozprávkového príbehu sa dozvieme v priebehu budúceho týždňa. Podujatie sa hrá v štyroch 3-členných skupinách.

Bonus: Turnaj šampiónok

V rokoch 2009 – 2011 na Bali, v rokoch 2012 – 2014 v Sofii, sa hral aj Turnaj šampiónok. Bol však určený výlučne pre víťazky podujatí WTA International, čo je najnižšia kategória v hierarchii WTA. Rebríček zohľadňoval len pri súboji o 11 postupových miest medzi nimi. Teoreticky tak nemuselo zaručovať štart ani víťazstvo na Grand Slame či 9. pozícia v rebríčku. Formát súťaže sa menil.

Slovenská stopa:

  • 2009 (štyri 3-členné skupiny) – Magdaléna Rybáriková (3. miesto v skupine)
  • 2010 (8 hráčok, „pavúk“ a zápas o 3. miesto) – Daniela Hantuchová (4. miesto)
  • 2011 (8 hráčok, „pavúk“ a zápas o 3. miesto) – Daniela Hantuchová (štvrťfinále)
  • 2012 (dve 4-členné skupiny) – Daniela Hantuchová (4. miesto v skupine)
  • 2014 (dve 4-členné skupiny) – Dominika Cibulková (3. miesto v skupine)

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

seven + 18 =