Home Najdôležitejšie Slovenské sklamanie v Glasgowe: Kužmová neuhrala ani set, Austrália sa ujala vedenia

Viktória Hrunčáková

GLASGOW – Slovenské tenistky prehrávajú v úvodnom zápase finálového turnaja Pohára Billie-Jean Kingovej v Glasgowe s Austráliou 0:1.

O úvodný bod pre austrálske farby sa postarala Storm Sandersová, ktorá zdolala Viktóriu Kužmovú 6:4, 6:3. V druhom singli nastúpili v Emirates aréne proti sebe tímové jednotky Anna Karolína Schmiedlová a Ajla Tomljanovičová.

V prvom sete si do stavu 3:3 obe hráčky držali  podanie. V siedmom geme Kužmová vďaka kvalitným returnom čistou hrou prelomila Sandersovej servis. Austrálska ľaváčka však bleskovo kontrovala rebrejkom a v koncovke setu slávila úspech. Za stavu 5:4 premenila po nevynútenej chybe Slovenky druhý setbal. V druhom dejstve si Sandersová vďaka brejku v šiestom geme vybudovala náskok 5:2 a zápas už dotiahla do úspešného konca. V deviatom geme využila v poradí druhý mečbal.

Súperka hrala výborne

Kužmová priznala, že Sandersová, ktorá je v singlovom rebríčku WTA až v tretej svetovej stovke, zvíťazila zaslúžene. “Súperka hrala výborne, bez chýb. Mala skvelú taktiku, ktorá jej vychádzala počas celého zápasu. V dôležitých momentoch zahrala lepšie,” uviedla slovenská dvojka pre RTVS.

Aj na pozápasovej tlačovej konferencii vyzdvihla kvality Sandersovej. “Vedela som, že je to skvelá hráčka, ktorá vie dobre reagovať na rôzne situácie. Potešilo ma, že nás prišli povzbudiť slovenskí fanúšikovia. Každá jedna z nás si to veľmi váži.”

Viktória Kužmová, Matej Lipták
Viktória Kužmová a Matej Lipták (Foto: TASR/AP – Kin Cheung)

V Glasgowe ide o tretí vzájomný duel medzi Slovenskom a Austráliou. V roku 2016 v Bratislave i v roku  1995 v Perthe zvíťazilo austrálske družstvo. Oba tímy mali proti sebe nastúpiť aj v polovici apríla v Brisbane. Kvalifikačný súboj sa však napokon neuskutočnil. Austrálčanky totiž po suspendácii Ruska a Bieloruska postúpili priamo do finálovej skupiny ako renkingovo najvyššie postavený tím spomedzi vlaňajších semifinalistov. Slovensko prišlo o súpera v kvalifikácii a vďaka voľnému žrebu sa tiež dostalo do Glasgowa.