Home Najdôležitejšie Slováci v boji o Davis Cup nastúpia proti Srbsku

Slováci v boji o Davis Cup nastúpia proti Srbsku

by redakcia tenisovysvet.sk
Igor Zelenay, Tibor Tóth, Lukáš Klein, Jozef Kovalík, Alex Molčan, Norbert Gombos, Slovensko, Davis Cup

BRATISLAVA – Slováci v kvalifikácii o postup na finálový turnaj nového ročníka Davisovho pohára s poradovým číslom 112. nastúpia proti favorizovanému tímu Srbska.

Rozhodol o tom žreb z dejiska tohtoročného finále Davis Cupu 2023 v Málage. V spolupráci so stránkou bonusové kódy sme pre vás pripravili krátke preview tohto podujatia. Kedy a kde sa súboj DC Srbsko vs Slovensko odohrá? V akom zložení môžu jednotlivé tímy nastúpiť? Odpovede na tieto otázky, ale aj množstvo ďalších dôležitých informácií a zaujímavostí sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vyžrebovanie dvojíc DC, kedy a kde hrá Slovensko?

Bezprostredne po finálovom súboji Davis Cupu 2023 v Malage, v ktorom Taliani zdolali Austráliu, prebehlo žrebovanie nasledujúceho ročníka. V kvalifikácii o účasť v skupinovej fáze DC sa predstaví 24 tímov. Slovensko ako nenasadený tím mohlo dostať za súpera Kanadu, Srbsko, Chorvátsko, Česko, USA, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Kazachstan, Švédsko alebo Čile. Žreb napokon Slovensku „bonusovo“ prisúdil silný výber Srbska, inak druhý najvyššie postavený tím vo svetovom renkingu. Pre porovnanie, Slovensku v ňom patrí aktuálne 23.priečka. Hrať sa bude na jeho pôde v termíne 2.-3. alebo 3.-4.februára 2024.

Toto sú všetky vyžrebované zápasy kvalifikačného kola Davis Cupu 2024 (2.-4. februára):

Domáci tímHosťujúci tím
Kanada (1.)Južná Kórea
Srbsko (2.)Slovensko
Chorvátsko (3.)Belgicko
MaďarskoNemecko (4.)
Holandsko (5.)Švajčiarsko
Česko (6.)Izrael
UkrajinaUSA (7.)
Fínsko (8.)Portugalsko
TaiwanFrancúzsko (9.)
ArgentínaKazachstan (10.)
Švédsko (11.)Brazília
Čile (12.)Peru

Ako vyzerá formát súťaže

Dvanásť víťazov sa kvalifikuje do skupinovej fázy, ktorú už majú istú tohtoroční finalisti Taliansko a Austrália. Plus, voľné karty pre tento rok dostali výbery Španielska a Veľkej Británie. V tejto fáze súťaže teda nastúpi celkom 16 tímov. Tá bude potom v septembri prebiehať v štyroch skupinách po štyroch tímoch. Každá v inom meste, len pre zaujímavosť uvedieme, že dejiská jednotlivých skupín predchádzajúceho ročníka boli Bologna, Manchester, Valencia a Split. Dvaja najlepší z každej skupiny postupujú na vyvrcholenie súťaže, ktoré sa uskutoční v novembri 2024 rovnako ako tento rok v Martin Carpena Arena v španielskej Málage.

Reakcie Slovákov na žreb Davis Cupu

Tibor Tóth, Miloš Mečíř, Igor Moška
Zľava Tibor Tóth, Miloš Mečíř a Igor Moška (Foto: TASR – Pavel Neubauer)

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška považuje za jasných favoritov zápasu Srbov. Pre TASR uviedol (z oficiálneho webu STZ): „Je veľká škoda, že Srbsko neprivítame doma. Pre slovenských fanúšikov by to bol veľký sviatok rovnako ako v roku 2008, keď prišiel do Bratislavy aj Novak Djokovič. Domáci budú jasní favoriti, naši chalani nemajú čo stratiť. Uvidíme, či Srbi nastúpia v najsilnejšom zložení aj s Djokovičom. Veľa bude záležať na tom, ako Novakovi vyjde Australian Open,“.

V podobnom duchu sa vyjadril aj kapitán nášho Daviscupového mužstva Tibor Tóth: „Myslím si, že to takmer ani nepotrebuje komentár. Je to jeden z najťažších tímov na svete. Platí to aj v prípade, ak by nehral Djokovič. Aj bez svetovej jednotky majú stále troch hráčov v prvej svetovej päťdesiatke. Mrzí ma, že keď máme takto atraktívneho súpera, že nehráme doma, pre tenisových fanúšikov by to bol určite veľký zážitok. Budeme sa musieť čo najlepšie pripraviť a hrať minimálne na 100 percent, aby sa nám tam podarilo zvíťaziť,“Srbskou jednotkou je Novak Djokovič

Novak Djokovič, Srbsko
Oslavujúci Novak Djokovič (Foto: TASR/AP – Manu Fernandez)

Srbskou jednotkou v tíme je dlhodobo Novak Djokovič. Líder srbských tenistov pod taktovkou trénera Viktora Troického bude mať za sebou náročný grandslamový turnaj Australian Open (14.1.-28.1.2024). To, či Novak nastúpi na duel so Slovákmi hneď na začiatku februára, bude samozrejme záležať aj od priebehu AO a zdravotného stavu.

V predchádzajúcej edícii sa so spoluhráčmi pokúsil pre Srbsko získať druhý titul (a prvý po 13 rokoch). Šalátová misa im však v Malage 2023 unikla po semifinálovej prehre s Talianskom. Pamätný zostáva najmä Djokovičov zápas so Sinnerom, v ktorom mal tri bonusové matchbally, no napokon Jannikovi podľahol 1:2 na sety. Srbi (Djokovič/Kecmanovič) následne prehrali aj v rozhodujúcej štvorhre. Mimochodom, Djokovič sa stal po predchádzajúcej výhre nad Cameronom Norriem vo štvrťfinále s Veľkou Britániou najúspešnejším srbským hráčom v histórii Davisovho pohára. Rekordným 44. víťazstvom sa posunul pred Nenada Zimonjiča.

Srbi budú jasní favoriti a hrajú doma

Nikola Čačič, Viktor Troicki, Novak Djokovič, Srbsko
Nikola Čačič, kapitán Viktor Troicki a Novak Djokovič oslavujú triumf Srbska (Foto: TASR/AP – Manu Fernandez)

Srbov takmer určite bude hnať dopredu plná aréna v Belehrade. V hale a na tvrdom povrchu budú jasnými favoritmi zápasu. Domáce zápasy Srbska v Davis Cupe sa hrajú vo veľkolepej Belehradskej Aréne (oficiálny názov Štark Arena), ktorá má pre niektoré podujatia kapacitu až 25 tisíc divákov. Medzi najväčšie športové udalosti, ktoré sa v tejto aréne už uskutočnili, patria najmä ME v basketbale, vo volejbale, stolnom tenise či džude.

Čo sa týka zostavy, tak sila srbského tímu nespočíva len na výkonoch svetovej jednotky Novaka Djokoviča. Tenisti, ktorých má tréner Viktor Troicki k dispozícii, sú totiž hráčmi prvej stovky rebríčka ATP. Dvojka tímu, dvadsaťosemročný Laslo Djere, je na 33 pozícii, Dušan Lajovič 52. Miomir Kecmanovič 54. a najmladší, len dvadsaťročný Hamad Medjedovič, je potom na 113. mieste renkingu.Naši reprezentanti nemajú čo stratiť a kto za nás nastúpi

Tibor Tóth, Alex Molčan
Alex Molčan a nehrajúci kapitán Tibor Tóth (Foto: TASR/AP – Martin Baumann)

Slovensko v dueli so Srbskom určite spraví všetko preto, aby sa kvalifikovalo do prestížnej skupinovej fázy Davis Cupu. Tento bonus máme inak „len“ vďaka tomu, že sme v septembri v zápase I. Svetovej skupiny Davisovho pohára porazili Grékov na ich horúcej pôde. Aj s jej hlavnou hviezdou Stefanosom Tsitsipasom. Šiesteho hráča sveta vtedy v rozhodujúcom zápase porazil Alex Molčan 2:1 na sety. Postup sme potvrdili víťazstvom vo štvorhre, kde dvojica Molčan/Klein porazila grécky pár zložený z bratov Tsitsipasovcov.

Ako sa hovorí – víťazná zostava sa nemení. Kapitán nášho tímu Tibor Tóth by podľa všetkého určite s radosťou prijal hráčov z predchádzajúcej nominácie. Závisí to samozrejme podľa výkonnosti a aktuálneho zdravotného stavu tenistov. Jednotkou nášho tímu je Alex Molčan, ktorému aktuálne patrí 119.miesto svetového rebríčka. Sekundovať mu pravdepodobne bude v pozícii dvojky Lukáš Klein (172.) a ďalej Norbert Gombos (316.), Igor Zelenay (264. hráč vo štvorhre). A v Grécku bol s tímom aj dvadsaťjedenročný mladík Lukáš Pokorný (574. single rebríček, 462. štvorhra).

Zdroj: PR článok

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × five =