Američanka Taylor Townsendová patrila medzi najväčšie prekvapenia US Open 2019. Kým sa dočkala domáceho úspechu a uznania, preskákala si toho veľa.
Najskôr praváčka, potom ľaváčka
Taylor Townsendová sa narodila 16. apríla 1996 v Chicagu do rodiny Garyho a Sheily. Inšpiráciou hrať tenis pre ňu bola staršia sestra Symone. „Začala som, keď som mala štyri roky. Staršia sestra začala skôr a všetko, čo robila ona, som chcela aj ja. Je praváčka, takže aj ja som vzala raketu do pravej ruky. Hrala som tak asi rok, no trénerovi sa niečo nezdalo, pretože keď som cúvala alebo sa hýbala do strán, padala som. Tak som raketu prechytila do ľavačky a problém bol preč,“ spomína na svoje začiatky.
Už ako dieťa bola Taylor obklopená skvelými odborníkmi. V rámci svojho programu XS Tennis ju viedol uznávaný Kamau Murray, v ôsmich rokoch sa jej ujal otec Donalda Younga – Donald senior, ktorý je blízkym priateľom jej mamy z detských čias. V 14 rokoch mal prísť zlomový moment v kariére nádejnej dievčiny. Presťahovala sa na Floridu a stala sa súčasťou rozvojového programu Americkej tenisovej asociácie (USTA).
Kruté a necitlivé zaobchádzanie zo strany asociácie
Americká tínedžerka mala vždy mohutnú postavu, napriek tomu si ju asociácia vybrala a ona svojimi výsledkami dokonale rúcala predsudky. Na juniorskom US Open 2011 hrala 3. kolo, na Australian Open 2012 ovládla dvojhru i štvorhru. Deblový titul si zopakovala aj na Wimbledone. Už od apríla bola svetovou jednotkou a tenisová verejnosť v Spojených štátoch amerických čakala, čo predvedie na US Open.
A vtedy to prišlo. USTA jej nielen odmietla udeliť voľnú kartu medzi profesionálky, ale aj financovať cestu a pobyt v New Yorku počas juniorského turnaja! Dôvod? Taylor Townsendová je podľa kompetentných príliš tučná a kým nezhodí pár kíl, nemôže očakávať podporu. Na domácom Grand Slame ju jednoducho nechceli. Vzhľadom na jej vtedajšie výsledky bizarné a hlúpe.
Reportáž o rozhodnutí asociácie:
Chicagská rodáčka napokon na juniorskom US Open nechýbala. Cesta bola financovaná cez zbierku organizovanú Kamauom Murraym a jeho programom XS Tennis. Predstavitelia USTA neskôr hovorili o akomsi nedorozumení, no negatívna škvrna a pocit diskriminácie nezmizli. Taylor im opäť vytrela zrak, keď získala v New Yorku ďalší deblový titul. Juniorskej kariére dala zbohom po finále Wimbledonu 2013.
Taylor Townsendová vs Belinda Benčičová (zostrih finále Wimbledonu):
Profesionálne výsledky, ktoré dlho zaostávali za očakávaniami
Medzi ženami sa „oťukávala“ americká tenistka od roku 2010. Čo je paradoxné, na US Open 2011 jej dokonca udelili voľnú kartu do kvalifikácie. Takisto o dva ročníky neskôr. Prelom prišiel v sezóne 2014. „Posilnilo ma to ako človeka, ako hráčku. A posilnilo ma to aj v tom zmysle, že viem, že to, čím som si prešla ja, pomohlo iným,“ spomínala vtedy na staršiu krivdu. A skutočne, na antukových ITF podujatiach valcovala súperky a vybojovala si štart na Roland Garros.
Dokráčala tam až do 3. kola hrajúc svoj životný tenis! „Je veľmi talentovaná, chodí na sieť. Dnes to často nevidno. Ovláda dropšoty, hrá skvelé uhly. Bolo zábavné sledovať ju, bude z nej výborná hráčka,“ chválil ju vtedy britský fenomén Andy Murray. V nasledujúcom roku nazrela Illinoisanka do top 100, ale zasekla sa. Postupne spadla v rebríčku až na 394. miesto.
Reportáž po postupe do 3. kola Roland Garros:
Trvalo to až do jesene 2017, kým ukončila vyše dva a polročné pôsobenie mimo elitnej stovky. Vlani predvádzala pomerne stabilné výkony. Tri tituly na ITF akciách neboli sklamaním, no na hlavnom okruhu vytúžené úspechy stále neprichádzali. V podobnom duchu pokračovala Townsendová aj v posledných mesiacoch.
Šok na US Open
Na US Open 2019 sa musela predrať cez kvalifikačné sito. Zdalo sa, že to nevyjde. Vo finálovom kole mala proti nej Srbka Nina Stojanovičová set k dobru a v tajbrejku druhého dejstva náskok 5:1. Domáca hráčka sa však zmobilizovala, do hlavnej súťaže sa po hrdinskom obrate dostala a tam sa začali diať divy.
Tenisovú verejnosť šokovala i očarila zároveň, keď v 2. kole zdolala rumunskú hviezdu Simonu Halepovú po odvrátení mečbalu 2:6, 6:3, 7:6(4). Najúžasnejšie bolo, že dokázala eliminovať jej strojový tenis štýlom servis-volej. Archaickým a raritným aj medzi mužmi, nieto medzi ženami. Hrala ho však dokonale, presne tak, ako v časoch svojej najväčšej slávy jej idol Martina Navrátilová.
Taylor Townsendová vs Simona Halepová (zostrih):
„Je to pre mňa potvrdenie, že som na správnej ceste. Povedala som si, že nemám čo stratiť. Idem do toho a vydám zo seba to najlepšie, čo sa dá,“ tešila sa vtedy nová newyorská hrdinka. „Už som párkrát proti nej nastúpila, takže som vedela ako hrá. Lenže dnes urobila zmenu. Išla takmer po každej loptičke na sieť. Bolo to trochu iné. V istej chvíli som stratila rytmus a nevedela som, čo mám zmeniť,“ priznala Halepová.
Neskôr to schytala od 23-ročnej Američanky aj ďalšia Rumunka Sorana Cirsteová a jej púť zastavila až dnes v noci vo 4. kole Kanaďanka Bianca Andreescuová. Taylor však zanechala v New Yorku výborný dojem a po rokoch pripomenula svojimi výkonmi národnej asociácii krivdu, ktorú na nej spáchali. „Mojou hlavnou motiváciou je láska k tenisu,“ je už dlhé roky stručné, no veľavravné motto jedného z najpríjemnejších prekvapení turnaja.
Pridajte komentár