Silný príbeh: Sloane Stephensová – Od myšlienok na koniec kariéry ku grandslamovému titulu

by Michal Pokrivka

Príbeh, ktorý napísala v posledných mesiacoch Američanka Sloane Stephensová, je unikátny. Z invalidného vozíka a myšlienok ukončiť kariéru sa prepracovala k titulu z US Open.

Úspešná športová rodina

Sloane Stephensová sa narodila 20. marca 1993 v meste Plantation na Floride. Športové gény dostala do vienka od oboch rodičov. Otec John Stephens bol úspešný hráč amerického futbalu, ktorý strávil väčšinu kariéry v tíme NFL New England Patriots. Jej mama Sibyl Smithová bola univerzitná plavkyňa. Práve ona priviedla dcéru k bielemu športu. Sloane naznačila svoj potenciál už na juniorskom okruhu. Rebríček ju evidoval najvyššie v auguste 2009 na 5. mieste.

Krutá rana osudu

Prvý september 2009 si mladá Američanka pamätá dodnes ako čierny deň. Odpočítavala posledné hodiny do začiatku US Open, keď ju zasiahla správa, že jej otec zahynul pri autonehode. Napriek tvrdej rane sa rozhodla v New Yorku štartovať. Medzi ženami vypadla v 1. kole kvalifikácie, medzi juniorkami v 3. kole hlavnej súťaže. Vo zvyšku sezóny sa už osudom ťažko skúšané 16-ročné dievča na žiadnom turnaji neobjavilo.

Veľkolepý návrat

Stephensová sa vždy vedela otriasť a vrátiť sa takým štýlom, že svetu vyrazila dych. V roku 2010 sa z deviatej stovky rebríčka vyšvihla na 198. pozíciu. V ďalšom roku prenikla do top 100 a jej meno sa stalo neodmysliteľnou súčasťou grandslamových turnajov. Systematické zlepšovanie pokračovalo až do sezóny 2013. V nej sme videli americkú hviezdičku v semifinále Australian Open a štvrťfinále Wimbledonu. Senzáciou bolo najmä jej štvrťfinálové melbournské víťazstvo nad Serenou Williamsovou. Stala sa najmladšou členkou elitnej svetovej dvadsiatky. Nik nepochyboval, že v nej dozrieva budúca grandslamová šampiónka. Rok ukončila na fantastickej 11. priečke.

Útlm a prvý titul

Po životnej sezóne prišiel útlm. Mladá americká tenistka neprešla na žiadnom Grand Slame cez 4. kolo a klesla do štvrtej desiatky rebríčka. Trápila sa aj v roku 2015. Návrat medzi elitu sa nekonal, no titul z Washingtonu bol dostatočnou satisfakciou. Nezaručil jej však viac než 30. pozíciu v koncoročnom vydaní WTA renkingu.

https://www.instagram.com/p/6LwOKDnbRw/?hl=sk&taken-by=sloanestephens

Smer top 10 a ďalšia tvrdá rana

Vlani hrala Sloane skvele. Už začiatkom apríla sa mohla pochváliť titulmi z Aucklandu, Acapulca a Charlestonu. Útok na top 10 mal byť len otázkou času. Postupne však prišli problémy. Floridskú rodáčku zrádzal pohyb a prehrávala s hráčkami, ktoré by mala za bežných okolností zdolávať. Po vypadnutí v 1. kole olympiády v Riu de Janeiro sa rozhodla konať. Lekárska prehliadka odhalila nemilosrdnú pravdu. Únavovú zlomeninu v chodidle ľavej nohy.

https://www.instagram.com/p/BCWgFnRnbRt/?hl=sk&taken-by=sloanestephens

Liečba, ktorá neprebiehala podľa plánu

Stephensová verila, že pauza do konca lanského roka bude stačiť. Na Australian Open bola odhodlaná hrať. Konzervatívna liečba nezaberala a po 5 mesiacoch strávených s ortézou na nohe sa podrobila operácii. „Stále mi hovorili, že sa to zlepší. Ale nezlepšovalo sa,“ spomína americká bojovníčka na ťažké obdobie. Po operácii to bolo ešte horšie. Nedokázala chodiť a postupne začala uvažovať nad koncom kariéry. Novú energiu jej dodala možnosť komentovať zápasy pre stanicu Tennis Channel. Opäť bol jej život spätý s tenisom a ona pochopila, že sa nevzdá. V máji začala znova trénovať.

https://www.instagram.com/p/BQWJarrFZwz/?hl=sk&taken-by=sloanestephens

Od rozpačitého návratu k newyorskej rozprávke

Po 11 mesiacoch bez tenisu boli v podstate všetky body preč. Sloane musela začínať odznova a vôbec nevedela, čo od seba očakávať. Na Wimbledone a vo Washingtone vypadla v 1. kole. Zrejme aj preto, že podvedome šetrila svoju operovanú nohu. Tá našťastie záťaž vydržala a Stephensová si mohla veriť. V Toronte a Cincinnati postúpila zhodne do semifinále. Na jej rakete skončili aj Petra Kvitová či Angelique Kerberová.

https://www.youtube.com/watch?v=DDbfEE5FuJk

Zlatou bodkou za rozprávkovým príbehom amerického talentu bol US Open. Domáca hráčka umne striedala defenzívne ladené výmeny s tými útočne pojatými a postupne zdolala Robertu Vinciovú, Dominiku Cibulkovú, Ashleigh Bartyovú, Juliu Görgesovú, Anastasiju Sevastovovú, Venus Williamsovú a Madison Keysovú. Nečelila teda žiadnej slabej súperke a v každom zápase si musela siahnuť na dno síl.

TASR Keysová Stephensová

po finále boli obe kamarátky pozitívne naladené

A odmena? Športová nesmrteľnosť a posun na 17. miesto rebríčka WTA. Ak bude americkej tenistke zdravie slúžiť, je jej posun do najlepšej desiatky otázkou najbližších mesiacov. Vo finále na turnajoch najvyššej profesionálnej úrovne má momentálne stopercentnú bilanciu 5:0.

Prvé dojmy po finále US Open

„Je to neuveriteľné. Dvadsiateho tretieho januára som sa podrobila operácii a keby mi niekto vtedy povedal, že v septembri tu budem stáť ako víťazka US Open, neuverila by som mu. Je to fantastický návrat. V uplynulých piatich týždňoch všetko klaplo, všetko sa zišlo. Tento titul by som nevymenila za nič. Ďakujem celému môjmu tímu za to, že ma podporoval aj vo chvíľach, keď mi bolo najťažšie,“ uviedla 24-ročná Afroameričanka po víťazstve na domácom Grand Slame.

„Špeciálne poďakovanie patrí mojej mame. Absolvovali sme spolu dlhú cestu. Ona ma priviedla k tenisu. Vždy mi prízvukovala, že sa nikdy nesmiem vzdávať a musím ísť za svojím cieľom, vždy ma povzbudzovala. Madison chcem zablahoželať k skvelému turnaju. Je to jedna z mojich najlepších kamarátok na okruhu, ak nie vôbec najlepšia. Bol to výnimočný zápas, vo finále by som nechcela hrať proti nikomu inému. Najradšej by som bola, keby sa dnes zápas skončil remízou, no jedna z nás musela vyhrať,“ dodala.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

18 − seven =