Zaujímavé tenisové príbehy nepíšu len grandslamové podujatia. Mnohé sa odohrávajú na okruhu ITF, no nie všetky sa dostanú medzi širšiu verejnosť. Švédka Marina Judanovová ten svoj odhalila.
Švédsky talent, ktorý zlákal nočný život
Marina Judanovová sa narodila 18. októbra 1989 v Rusku. Mala 16 rokov, keď sa stala národnou šampiónkou v tejto vekovej kategórii a v celosvetovom meradle bola 251. medzi o dva roky staršími dievčatami. „Bola som dobrá juniorka, nádejná. V roku, keď som oslávila 16. narodeniny, sa to však so mnou začalo zároveň uberať zlým smerom. Tlak z dosahovania top výsledkov v tenise i škole spôsobil, že som začala mať klasické tínedžerské problémy,“ zaspomínala si vlani pre portál Spazio Tennis.
„Všetko som nenávidela, rebelovala som. Vymklo sa to spod kontroly. Bola som ovplyvnená nesprávnymi ľuďmi, začala som fajčiť, piť, stretávať sa so staršími mužmi,“ píše bez príkras vo svojom príbehu zverejnenom pred pár dňami stránkou BBC. „Škoda, že mi vtedy nikto nevedel pomôcť,“ uviedla ešte v decembri v štúdiu Tennisportalen TV.
Marina Judanovová v Tennisportalen TV:
Odpor voči všetkému spôsobil, že v máji 2006 odohrala mladá Švédka posledný tenisový zápas. Po osemnástke podľa vlastných slov na šport úplne zanevrela a raketu zavesila na klinec na dlhých osem rokov.
Dobrá práca a postupné hľadanie si cesty k tenisu
Marina Judanovová bola napriek tínedžerskej rebélii dievčina s dobrými študijnými výsledkami. Preto jej po úspešnom dokončení vysokej školy nerobilo problém nájsť si dobré pracovné miesto. Zamestnala sa ako inžinierka v automobilke Volvo. „Napriek tomu, že som tam dobre zarábala, sedieť celý deň v kancelárii ma nenapĺňalo pocitom šťastia,“ vysvetľovala pred rokom pohnútky vedúce k tomu, že začala uvažovať o zmene.
Keď mala 26 rokov, znova chytila do rúk tenisovú raketu. Sprvu hrala rekreačne, potom ako sparringpartnerka. „Keď boli Serena, Vinciová a Pennettová, všetky tridsiatničky, v semifinále US Open 2015, vkradla sa mi do hlavy taká myšlienka… Najskôr som išla na národné turnaje a šlo to dobre. Znova som v sebe objavila hlad po tenise a začala som hrať vo Švédsku všetky podujatia, ktoré som mohla,“ priblížila svoj návrat.
Reštart kariéry s úskaliami
Na jar 2016 to začala Marina opäť nesmelo skúšať medzi profesionálkami. Postupne sa objavovala na viacerých medzinárodných turnajoch až nakoniec v septembri 2017 opustila prácu, ktorá jej zabezpečovala istoty a vrhla sa na vlastnú päsť do sveta veľkého tenisu na plný úväzok. Zobrala 20 000 eur z rodinných úspor, ktoré si vyčlenila na cestovanie, ubytovanie a ďalšie výdavky súvisiace s kariérou. „O 30 rokov by som si veľmi vyčítala, že som to neskúsila,“ povedala vlani vo švédskej televízii.
Reportáž vo švédskej televízii:
„Všetko je to hazard. Ak pôjdem na dlhú cestu, môžem si dovoliť letenku? Môžem si dovoliť ísť tam o pár dní skôr, aby som prekonala pásmovú chorobu? Alebo je to príliš drahé? Ak je však v týždni menej turnajov, musím hľadať taký, na ktorý sa dostanem, lebo štartové polia sú silnejšie,“ uvádza príklad častého problému, ktorý musí riešiť.
„Ak cestujem sama, ubytujú ma na turnaji na izbe s inou hráčkou. Často s takou, proti ktorej na druhý deň hrám. To je fajn, lebo aj ona chce byť dobre pripravená. Horšie je, ak už vaša spolubývajúca vypadla. Je v rezorte, so zahraničnými chlapmi, ktorých už asi nikdy neuvidí, zabáva sa s nimi a potom príde na izbu uprostred noci,“ spomína prípady, keď sa pred zápasom poriadne nevyspala.
Kuriózne sú aj duely na okruhu ITF: „V kvalifikáciách si auty hlásime vzájomne. Hráčky to využívajú. V stávke je veľa, v tenise sú niektoré body dôležitejšie ako iné. Ak je loptička polovicou na čiare a polovicou v aute, som si istá, že 80 percent hráčok zahlási aut, ak im to pomôže.“
Výsledky a cieľ
Marina Judanovová sa po obnovení kariéry postupne zlepšuje. Vlani v lete získala svoj prvý profesionálny titul, keď ovládla 15-tisícovú ITF akciu v holandskom Alkmaare. Vo finále zdolala aj známu Belgičanku Greet Minnenovú. V aktuálnej sezóne pridala na domácej 15-ke vo Varbergu druhý titul.
V renkingu je momentálne o mesiac 30-ročná švédska tenistka na 563. pozícii, čo je sedem miest pod jej kariérnym maximom. Čo však ďalej? Stále je v strate a z investície 20 000 eur jej zostala už len štvrtina. „Nemám pred sebou ďalších desať rokov. Ako dlho budem môcť zdôvodňovať hranie na plný úväzok? Mojím cieľom je zarábať si tenisom na živobytie. Ak to dokážem, chcem hrať navždy. V tenise ukazujem, kto som,“ dodáva odhodlane.
Pridajte komentár