Silný príbeh: Lee Duck-hee – Nepočujúci chlapec, ktorý vstúpil do histórie

by Michal Pokrivka

Juhokórejčan Lee Duck-hee zatiaľ zaostáva za výsledkami svojich krajanov Čchung Hjeona a Kwon Soon-wooho. Tento týždeň vo Winston-Saleme sa však nezmazateľne zapísal do histórie i on.

Detstvo s hendikepom a nečakaná voľba

Lee Duck-hee sa narodil 29. mája 1998 v juhokórejskom Čečchone. Zatiaľ čo jeho krajan Čchung Hjeon sa narodil s problémami s priestorovým videním, Lee je od narodenia hluchonemý. Dosť veľký hendikep pre tenistu, pomysleli by ste si. Juhokórejčan akékoľvek predsudky nekompromisne zamietol pod koberec. Napriek tomu priznáva, že keď ako dieťa prvýkrát chytil do rúk raketu, zdalo sa mu to príliš náročné a nechcel viac hrať.

V juniorskej kategórii do 18 rokov začal hrávať už ako 13-ročný! Úspechy na seba nenechali dlho čakať. Mal len 14, keď už valcoval svojich súperov a v renkingu stúpal závratnou rýchlosťou. Ako 15-ročný si zahral aj na juniorských grandslamových podujatiach. Veľké úspechy ale na najprestížnejších turnajoch neprichádzali. Štvrťfinále na US Open 2014 a Australian Open 2015 neboli výsledky zodpovedajúce jeho reálnym možnostiam. Povyhrával však množstvo iných turnajov a v marci 2014 bol na 3. mieste v rebríčku chlapcov.

Po Wimbledone 2015 sa rozhodol sústrediť na profesionálny tenis. „Ľudia opisujú hluchotu ako postihnutie, ale netrápi ma to, pretože to považujem za svoju najväčšiu výhodu oproti ostatným hráčom,“ uviedol v tom čase pre britský Daily Mail. V čom spočíva táto výhoda? „Nikdy ma počas zápasu nerozhodí publikum, protihráč alebo akýkoľvek iný zvuk. Môžem sa naplno sústrediť na svoju hru. Je to môj špeciálny dar, ktorý iní hráči nemajú,“ dovysvetlil.

Lee Duck-hee na juniorskom Wimbledone 2015:

Prechod medzi profesionálov a pocta od Nadala

Prechod medzi mužov čečchonský rodák nijak neodkladal. Pri svojej premiére dokráčal v apríli 2013 do 2. kola ITF Futures turnaja v japonskej lCukube a po tomto turnaji sa stal najmladším hráčom v rebríčku ATP. Jeho pozoruhodné výkony napriek hendikepu vtedy zaujali aj španielsku legendu Rafaela Nadala. Na Twitteri napísal: „Lee Duck-hee nás učí, ako ďaleko sa dá zájsť bojovnosťou.“

Medzi mužmi sa rýchlo etabloval a ako 15-ročný si zahral prvé finále na okruhu ITF. Najskôr deblové doma v Gimčeone, o pár mesiacov neskôr aj singlové v indickom Radžpure. V júli 2014 získal medzi mužmi svoj prvý titul. Premožiteľa nenašiel na ITF Futures podujatí v Hongkongu. Rovnaký úspech sa mu podaril na konci sezóny aj v kambodžskom Phnom Penhe.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Veľký vzostup a následná stagnácia

V roku 2015 napredoval juhokórejský mladík raketovým tempom. V apríli ovládol dva za sebou nasledujúce turnaje v Indonézii a postupne sa začal presadzovať aj na challengeroch. V máji si zahral v Soule štvrťfinále, v ktorom mal na lopate Japonca Go Soedu. Potom si odbehol znova na ITF okruh, aby triumfoval v japonskej Kašiwe. Do konca roka ešte ovládol dve ITF akcie, ale challengre mu nepriali.

lee rungkat

po zisku titulu v indonézskej Jakarte

Rozdiel medzi tým, aké výkony podáva Lee Duck-hee na challengeroch a ITF podujatiach, sa začal stierať až v sezóne 2016. Postupne prichádzali štvrťfinále, semifinále a v septembri v taiwanskom Kao-siungu aj prvé finále. V boji o titul uspel v derby Čchung Hjeon. Lee sa napriek tomu razom blížil k elitnej stovke, v apríli 2017 mu patrilo 130. miesto, no nasledoval útlm. V nasledujúcich takmer 24 mesiacoch sa talentovaný mladík pohyboval na rozmedzí druhej a tretej stovky rebríčka.

„Tenis je najlepší spôsob ako prežiť v normálnej spoločnosti. Chcem sa rozvíjať a byť najlepší na svete. To je môj sen. Že nepočujem som si uvedomil v šiestich rokoch. Najskôr som bol v šoku, že som iný. Pri mame som sa naučil čítať z pier. Počas zápasov je však pre mňa ťažké komunikovať s empajrovými rozhodcami. Mnohí mi vraveli, že sa nestanem dobrým tenistom, lebo som hluchý, no ja som im chcel ukázať, že sa mýlia,“ vravel predvlani pre ATP tenista, ktorý nepoužíva napriek hendikepu znakovú reč.

Lee Duck-hee a jeho blízki rozprávajú jeho príbeh:

Prelomový rok 2019?

V aktuálnej sezóne ukazuje stále ešte mladý tenista opäť svoju lepšiu tvár. V júni si pripísal v americkom Little Rocku druhé challengerové finále a tento týždeň vstúpil do histórie. Vďaka neveľkému záujmu sa dostal priamo do hlavnej súťaže ATP turnaja v americkom Winston-Saleme. V 1. kole zdolal 7:6(4), 6:1 Švajčiara Henriho Laaksonena a stal sa prvým nepočujúcim tenistom, ktorý zvíťazil na hlavnom okruhu.

Lee Duck-hee – rozhovor pred 1. kolom vo Winston Saleme:

https://www.youtube.com/watch?v=rgGEnnUZDEc

„Ľudia sa mi kedysi posmievali. Vraveli, že by som nemal hrať tenis. Bolo to ťažké, ale rodina a priatelia mi pomohli zvládnuť to. Chcel som všetkým dokázať, že sa to dá. A vyslať signál smerom k ostatným sluchovo postihnutým, aby sa nenechali odradiť. Keď na sebe budete tvrdo pracovať, zvládnete čokoľvek,“ uviedol 212. muž renkingu po historickom víťazstve za asistencie svojej priateľky a dobrovoľníka.

V nočnom 2. kole síce prehral Lee Duck-hee 6:4, 0:6, 3:6 s favorizovaným Poliakom Hubertom Hurkaczom, ale jeho odkaz z Winston-Salemu už bude živý navždy. Pre ľudí s hendikepom je príkladom, ako žiť naplno v spoločnosti zdravých ľudí a zdravých tenistov zas môže motivovať jeho láska k športu a bojovnosť. Ak niekedy na kurte nemajú svoj deň, môžu si spomenúť na pokorného Juhokórejčana, ktorý je deň čo deň v bubline ticha, čo je mimoriadne obťažné.

Výborne to vystihol Brit Andy Murray: „Ak by som hral so slúchadlami, bolo by neuveriteľne náročné odhadnúť rýchlosť loptičky a jej rotáciu. Naše uši používame vo veľkom, aby sme reagovali.“

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

9 + one =