Silný príbeh: Kaia Kanepiová – Z odpisovanej veteránky rekordérka US Open

by Michal Pokrivka

Každý Grand Slam má svojich hrdinov. Príbehy, keď sa z podceňovaných stanú hviezdy, svet miluje. Na US Open si získala srdcia fanúšikov aj Estónka Kaia Kanepiová.

Tenisový zázrak z Estónska

Kaia Kanepiová sa narodila 10. júna 1985 v Haapsalu. Tenis hrávali otec, mama i sestra, hoci nik na profesionálnej úrovni. Keď sa Kaia, ktorá začala hrať ako 8-ročná, rozhodla stať profesionálnou tenistkou, stála za ňou celá rodina. O správnosti rozhodnutia nebolo pochýb. Stala sa juniorskou svetovou jednotkou a ovládla Roland Garros 2001. Všetky predpoklady pre veľkú kariéru.

Ťažký prechod medzi profesionálky

Obrovský talent, výška 181 centimetrov a ohromná sila predurčovali Estónku k bezproblémovému prieniku medzi profesionálky. No nešlo to. V rokoch 2001 – 2005 pendlovala medzi druhou a treťou svetovou stovkou a grandslamové hlavné súťaže boli pre ňu nedosiahnuteľnou métou. Stále však bola mladá. Nebol preto dôvod na paniku. Kanepiová si uvedomovala, že tvrdá práca jedného dňa prinesie vytúžené ovocie.

2006 – 2009: prienik medzi elitu

V sezóne 2006 sa estónska tenistka konečne predrala do elitnej svetovej stovky a jej meno bolo pravidelnou súčasťou grandslamových „pavúkov“. Na najväčšom fóre na seba výrazne upozornila v roku 2008. Po senzačnom postupe do štvrťfinále Roland Garros sa odborná i laická verejnosť opäť zhodovali na tom, že Kanepiová raz prenikne do top 10. Tí optimistickejší v nej stále videli budúcu víťazku Grand Slamu. Hoci v ďalšom roku výsledky neobhájila, v top 100 už mala svoje pevné miesto.

Kaia Kanepiová vs Serena Williamsová (Miami 2008):

2010 – 2014: historické chvíle pre Estónsko

Písal sa rok 2010 a Estónsko stále čakalo na prvú víťazku WTA turnaja. Rodáčka z Haapsalu dlhočizné čakanie ukončila. V júli v Palerme zdvihla nad hlavu najcennejšiu trofej. Výsledky prišli aj na podujatiach „veľkej štvorky“. Štvrťfinále Wimbledonu a US Open sa vždy počíta. Sezóna 2011 bola opäť o čosi slabšia. Estónke sa darilo len v párnych rokoch.

A tak prišiel čas na životnú sezónu. Tituly z Brisbane a Estorilu a štvrťfinále Roland Garros ju 20. augusta 2012 vyniesli na 15. pozíciu v rebríčku WTA. Dosiahla tým nielen svoje, ale aj národné maximum, ktoré doteraz žiadna jej krajanka neprekonala. „Nepárne prekliatie“ zlomila Kaia v sezóne 2013. Triumfovala v Bruseli a pripísala si druhé wimbledonské štvrťfinále. Stabilné, no ničím výnimočné výkony podávala v roku 2014.

Zostrih finále z Brisbane:

Strata formy a zdravotné problémy

Rok 2015 bol priam nočnou morou. V rámci Grand Slamov uhrala estónska tenistka kolo len na US Open a v rebríčku klesla na 122. priečku. Po tridsiatke napriek tomu plánovala veľký návrat na stratené pozície. Trápenie však nemalo konca. Ani v párnom roku 2016 nenašla niekdajšiu formu, prehrávala v úvodných kolách aj na ITF turnajoch. V lete to „zabalila“. Dôvodom boli problémy s chrbticou. Žiadne správy do sveta neprúdili a mnohí už zrejme považovali kapitolu „kariéra“ za uzavretú. Ideálny vek „prepásla“ a chrbtica je pre hráčky s takým kvalitným servisom príliš citlivá oblasť.

Pomaly, ale isto, späť medzi elitu

Návrat sa odohral v júni na 25-tisícovom ITF podujatí v nemeckom Essene. Vzhľadom na to, že ide o bývalú 15. hráčku sveta, bol jej návrat viac než nenápadný. Tenis však hrať nezabudla a okamžite získala svoj prvý titul v rámci „kariéry č. 2“. Pred US Open sa ešte naladila víťazstvom na 15-tisícovom turnaji doma v Parnu. Napriek tomu sa od nej v New Yorku nič neočakávalo. Chýbali jej súboje proti kvalitnejším súperkám a ako 418. hráčka sveta štartujúca na chránený renking sa nemala predrať ani kvalifikáciou.

Newyorská rozprávka pre milovníkov silných príbehov

Urastená Estónka išla od zápasu k zápasu. V kvalifikácii naznačila svoje možnosti víťazstvami nad Ninou Stojanovičovou, Louisou Chiricovou a Chsieh Su-wej. A potom sa začal písať veľký príbeh. Zlý začiatok – dobrý koniec. Tak možno charakterizovať 1. kolo, v ktorom zdolala Francescu Schiavoneovú 0:6, 6:4, 6:2. Neskôr si na odhodlanej Kanepiovej vylámali zuby aj Yanina Wickmayerová, Naomi Osaková a Daria Kasatkinová.

Víťazstvo nad Kasatkinovou:

Tenisová rekonvalescentka si vybojovala šieste grandslamové štvrťfinále. Mimoriadny úspech a najmä rekordný zápis. Momentálne jej patrí v rebríčku 418. miesto. Žiadna iná štvrťfinalistka s takýmto renkingom sa v histórii US Open neobjavila. A že nakoniec prehrala s Madison Keysovou 3:6, 3:6? Na tom nezáleží. Kaia ukrojí vyše 300 pozícií a len 50 bodov ju delí od návratu do top 100.

Podobný príbeh, aký napísala pri návrate naša Magdaléna Rybáriková. Na konci roka tak bude anketa WTA o návrat sezóny poriadne nabitá. Nehovoriac o tom, že v nej bude mať svoje slovo aj Američanka Sloane Stephensová.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

9 + nineteen =