Silný príbeh: Grigor Dimitrov – Večný talent konečne prerazil

by redakcia tenisovysvet.sk

Grigor Dimitrov. „Griša“. Zázračné dieťa z Chaskova. „Baby Fed“. Frajer Nicole Scherzingerovej či Šarapovovej ex. Je jedno ako ste tohto sympatického Bulhara poznali doteraz, odteraz ho treba vnímať ako šampióna. Výhra na turnaji ATP Masters totiž do tejto kategórie tenistov posúva.    

Grigora Dimitrova som prvýkrát zaevidoval už počas Wimbledonu 2008. Mal čerstvých 17 rokov a hral, samozrejme, juniorskú súťaž. Pozornejšie oko si ho mohlo všimnúť už o dva roky skôr, keď vyhral tradičný, celosvetovo uznávaný a prestížny Orange Bowl, juniorský turnaj hrajúci sa od roku 1947. Na tomto turnaji na seba prvýkrát upozornili titulom aj tie najväčšie legendy – Ivan Lendl, John McEnroe, Andy Roddick či Roger Federer.

Grigor vyhral aj spomínaný Wimbledon ´08. Juniorské finále som sledoval, pretože som mal do mladučkého „Grišu“ investovaných zopár korún. Porazil Henriho Kontinena, ktorý to napokon v singli nikdy nedotiahol ani do prvej dvestovky, no v deblovom renkingu je aktuálne svetová jednotka, čo takisto nie je na zahodenie.

Na rovnakom Wimbledone nastúpil aj mladý Raonič či 15-ročný Tomič, ktorý bol dokonca turnajová jednotka. Oboch generačných kolegov Grigor prevýšil nielen vtedy, ale prekonáva ich aj dnes – vyhral turnaj v Cincinnati.

Vyhrať Masters nie je len tak

Pridal sa tým do pomerne krátkeho zoznamu hráčov, ktorí na turnajoch edície Masters dokázali narušiť hegemóniu „veľkej štvorky“. Od roku 2009 má táto edícia krycie meno ATP Masters 1000 a od roku 2009 do dnešného dňa sa pod touto hlavičkou odohralo 79 turnajov. Djokovič, Federer, Nadal a Murray vyhrali 68 z nich.

Ako vyzerá zoznam narušiteľov?

  • Nikolaj Davydenko (Šanghaj 2009)
  • Ivan Ljubičič (Indian Wells 2010)
  • Andy Roddick (Miami 2010)
  • Robin Söderling (Paríž 2010)
  • David Ferrer (Paríž 2012)
  • Stan Wawrinka (Monte Carlo 2014)
  • Jo-Wilfried Tsonga (Toronto 2014)
  • Marin Čilič (Cincinnati 2016)
  • Alexander Zverev (Rím 2017, Montreal 2017)
  • Grigor Dimitrov (Cincinnati 2017)

O tom, aká ťažká úloha bola (a stále je) vopchať sa medzi štyroch najlepších, svedčí okrem iného aj to, že zo všetkých narušiteľov to iba supertalent Zverev dokázal za toto obdobie viac ako raz. Práve Dimitrov sa môže do jeho tímu v budúcnosti pridať.

Už v 17 rokoch vyzval svetovú #1

Veľké finále a veľký titul sa Grigorovi predpovedali už pomerne skoro. Mal stále iba 17 rokov, keď dostal voľnú kartu na turnaj v Rotterdame. Vo svojom prvom zápase na okruhu ATP dokázal dokonale šokovať – porazil v tom čase 23. hráča sveta Tomáša Berdycha.

V ďalšom kole jeho senzačné predstavenie pokračovalo: tínedžer Dimitrov obral o set svetovú jednotku Rafaela Nadala. Grigor hral v tom zápase bez akéhokoľvek rešpektu a už vtedy pôsobil neuveriteľne dospelo a vyzreto. Jeho jednoručný bekhend proti „Rafovej“ ľavačke viac než obstál, a to hral Španiel v tomto období v životnej forme.

Potvrdil by to aj Roger Federer, ktorého necelé dva týždne predtým Nadal porazil vo finále Australian Open ´09 a dohnal ho touto porážkou k slzám. Nikdy predtým a nikdy potom nebol Federer voči Nadalovi taký bezbranný, ako práve v tomto čase. Jeho skalní fanúšikovia videli v mladom Dimitrovovi nádej. Rotterdam položil základy jeho prezývky.

„Baby Fed“ a pozvoľný štart

Treba uznať, že Dimitrovov štýl sa na Federera skutočné podobá. Motorika servisu, technika oboch základných úderov, časté prechody na sieť, „trickshoty“ a celková elegancia pohybu. Stať sa nástupcom najlepšieho hráča všetkých čias, na to však potrebujete významnú nadstavbu.

Dimitrov sa do prvej stovky dostal ako 19-ročný. S dvojciferným renkingom si zahral prvýkrát opäť v Rotterdame, ročník 2011. Prerod do hráča, ktorý hrá o tituly, chvíľu trval. Na túto úroveň ho nedostal ani Peter Lundgren, ani Peter McNamara, ani Patrick Mouratoglou. Až pod Rogerom Rasheedom prišlo prvé finále a prvé tituly. V Brisbane 2013 to ešte nevyšlo, no ďalšie štyri zápasy o trofej Dimitrov vyhral. Do jeho zbierky sa postupne pridali Štokholm, Acapulco, Bukurešť a Queens.

Mladý prírastok v top 10

Sezóna 2014 bola prelomová. Tri tituly v prvej polovici roka a prvé grandslamové semifinále na Wimbledone, kde Dimitrov vyradil obhajcu titulu Andyho Murrayho v troch setoch. Grigor sa dostal do svetovej desiatky, mal čerstvých 23 rokov a opäť sa po dlhšej dobe hovorilo o tom, aký je to budúci grandslamový šampión.

Nasledovali dva roky útlmu. Žiadny titul, v sezóne 2015 dokonca ani žiadne finále a prepad až na 40. miesto rebríčka. Rasheeda vymenil Franco Davín – ten však s Grigorom nevydržal ani rok.

Od augusta minulej sezóny je s Dimitrovom Daniel Vallverdu, jeden z najmladších trénerov na okruhu, ktorý predtým pomohol k prvým veľkým titulom Murraymu a Berdychovi k štvrtému miestu rebríčka. Spolupráca Dimitrov-Vallverdu priniesla ovocie prakticky okamžite. Grigor postúpil v Cincinnati do semifinále a v Pekingu hral o titul, kde okrem iného prvýkrát v kariére (na 8. pokus) zdolal Nadala.

Čaro Daniela Vallverduho

Vallverduho vplyv potreboval zimnú prípravu. Po nej vletel Dimitrov do aktuálnej sezóny vo veľkom štýle – vyhral 16 z prvých 17 zápasov. Vyhral turnaje v Brisbane a Sofii. Jediná porážka prišla v semifinále AO, kde bol 5 fiftínov od postupu do finále.

Ďalších 5 mesiacov sa Dimitrov k prvej desiatke pomaly približoval, no plná forma sa vrátila až teraz, na jeseň. Bulhar v Cincinnati pri mnohých absenciách dokonale zužitkoval voľnejšie pole. Napriek tomu musel prejsť cez Lópeza, del Potra, Isnera či Kyrgiosa. Na turnaji nestratil set a prišiel iba o jediné podanie.

Aktuálne je svetová deviatka, no v rámci výkonov z tohto roka je šiesty. Keďže Djokovič a Wawrinka ukončili sezónu, mal by si trúfať nielen na ďalší posun rebríčkom, ale aj na premiérovú účasť v Londýne na Turnaji majstrov.

Chvíľu to síce trvalo, má už 26 rokov, no veľkého titulu sa Dimitrov nakoniec dočkal. Tie najväčšie trofeje stále ostávajú výzvou, no zaútočiť na tenisovú nesmrteľnosť spojenú s grandslamovým víťazstvom môže už na najbližšom US Open. V tejto chvíli nenájdeme veľa hráčov s lepšie načasovanou formou.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

one × one =